Gå til innhold
Hundesonen.no

Tøybur - størrelse


Tabris
 Share

Recommended Posts

Jeg har tenkt å kjøpe et tøybur til Ozu. Det skal ikke brukes under kjøring, men et sted han skal ligge under trening. Skal ta det inn i stua og trene ro i bur, og så bruke det i bilen evt. i hallen når vi trener, går konkurranser osv.

Han er 39 cm i mankehøyde - hvilke mål ville dere hatt på selve buret? Hvis alternativene er f.eks:

S: 53,5 x 33 x 40 cm (lengde x bredde x høyde)
M: 69,5 x 46 x 57 cm
L: 80 x 52 x 66 cm

Vil Medium være stort nok? Skal jeg evt. måle lengde og høyde (fra labb til ørespiss) på ham - hvor mye klaring bør han ha?

Edit: Kan dette f.eks være et alternativ:

http://www.diggidog.no/productdetails.php?product=1793

Står at det passer for små hunder opp til 13 kg (Ozu veier 12 kg, men har ikke tenkt å bære ham i buret).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tenkt å kjøpe et tøybur til Ozu. Det skal ikke brukes under kjøring, men et sted han skal ligge under trening. Skal ta det inn i stua og trene ro i bur, og så bruke det i bilen evt. i hallen når vi trener, går konkurranser osv.

Han er 39 cm i mankehøyde - hvilke mål ville dere hatt på selve buret? Hvis alternativene er f.eks:

S: 53,5 x 33 x 40 cm (lengde x bredde x høyde)

M: 69,5 x 46 x 57 cm

L: 80 x 52 x 66 cm

Vil Medium være stort nok? Skal jeg evt. måle lengde og høyde (fra labb til ørespiss) på ham - hvor mye klaring bør han ha?

Edit: Kan dette f.eks være et alternativ:

http://www.diggidog.no/productdetails.php?product=1793

Står at det passer for små hunder opp til 13 kg (Ozu veier 12 kg, men har ikke tenkt å bære ham i buret).

Jeg ville gått for ihvertfall medium. Synes Diggidog buret høres lite ut mtp at hunden skal hvile der under trening/ konk.

Da vil ihvertfall jeg at min hund skal ha muligheten til å strekke ut og slappe ordentlig av i musklene sine :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror nok jeg ville gått for medium, ja :)

Keo med 57 i mankehøyde har det som tilsvarer large her i et annet merke. Det er god plass frem og bak, men høyden er på håret altså. Mtp området det brukes, pluss at jeg personlig liker at de har litt plass til snu, stå og ligge som ei kråke (noe han ofte gjør, på ryggen med beina utstrekt alle veier :lol:), så tror jeg ikke jeg ville gått for noe mindre. Selv sammenklappet med bærereimer kan det være et herk med for så stort bur.

Edit: Til Bonnie med 38cm mankehøyde ville jeg gått for medium, hadde det ikke vært for at jeg stuer de sammen om de trenger begge å sitte i bur på samme tid og bilen ikke er tilgjengelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Klematis

Jeg har et slikt fra Dogman, det er bikkja sin faste plass, og han elsker det. Tipper jeg har medium, det er i hvertfall god plass til Chihuahua'en på 3 kg.

Kjøpte det opprinnelig til en stor katt på 7 kg, og det gikk også fint.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takker for tips. Blir medium som minimum, ja. (Han veier forresten 11 kg, ikke 12. Ikke at det har så mye å si. :P ).

Var bare usikker på om jeg skulle ta M eller L. Men kan måle ham også, og ta det litt derfra.

Kelpisene sin tøyburhybel er 70x108 cm, og den deler de. Brukes da kun på ustillinger over kort tid :)

(Harly er ca 49, 5 cm/17; 8 kg, Lykke er ca 47, 8 cm/15, 7 kg).

Har også et but som er 58x80 cm ca, der har Harly helt grei plass om han ikke skal ligge lenge :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
    • Arminzera har jeg kjent et par hunder av, det er riktignok lenge siden (wow! Snart 20 år?). Men verdt å sjekke ut, og i Meråker. Det var den eneste jeg fant igjen av de jeg har hatt noe med å gjøre.
    • Kalexas kennel har jeg veldig godt inntrykk av. Seriøs oppdretter, gode hunder. Disse liker jeg godt. Kreft er vel det vanligste, litt allergi. Og mange er veldig til å slikke, på deg, andre hunder , alt mulig. Utrolig irriterende.  Noen linjer kan ha mye lyd, som i piping.... Lykke til med valpekjøp:)
    • Etter mye grubling fram og tilbake har valget falt på Flat denne gangen. Rasen gir for oss en god kombinasjon av sosial happy-go-lucky familiehund og passe energisk trenings- og hobbyhund for for meg. Planen er valp i løpet av 2026. Nå er jakten på mulige oppdrettere i gang. Jeg har selvsagt kikket innom oppdretterlistene til NKK og retrieverklubben, og det er en start. Jeg vil i tillegg spørre her, er det noen som har en oppdretter å tipse om/anbefale? Gjerne i Trøndelag, men hele landet er forsåvidt aktuelt. Ønsker en oppdretter med fokus på helse og mentalitet, og helst også fokus på bruk av hundene ut over "bare" utstilling. Men jeg er ikke ute etter heftige brukslinjer heller.  Litt upraktisk at mange ikke bruker hjemmesider lengre. En må følge dem på sosiale media, men der må en ofte være valpekjøper allerede for å få tilgang. Liker å kunne få et inntrykk på nett før jeg eventuelt sender epost eller ringer.  Er det noe jeg bør være spesielt obs på med Flat? Vet det kan være en del kreft. Er det noe annet med helse eller mentalitet å være på vakt mot?    
    • Da tok jeg en telefon til en som driver med dette, og det stemmer at han bør ikke løpe på asfalt men at det er individuelt mht hvor mye de tåler. De bør ivertfall ha en hviledag mellom hver gang og løpe sakte når de gjør det. Så uroen jeg hadde inni meg, intuisjonen eller hva det var, stemte. Jeg var nøye på dette i fjor, men det "tok av" i januar med veldig lange turer pga føre. Så nå skal vi legge om løpet igjen og være mer forsiktige sånn vi var før.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...