Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

En av hundene mine har fått kennelhoste. Hva gjør jeg da med de andre hundene? Kan hundene som ikke har fått det være ute og å gå tur? Er redd for smitte til andre hunder. Eller må alle hundene holdes inne i karantene i to ukers tid? Må da alle hundene holdes borte fra hundekurs da en av hundene er midt i ett hundekurs periode akkurat nå?

Skrevet

Hvordan smittes kennelhoste? Kan det smittes uten nærkontakt og en meter mellom hundene som feks. når vi går tur på hver vår side av veien i ett byggefelt? Vi går ikke på tur med den hunden som har kennelhoste men har flere hunder uten kennelhoste.

Hvor lenge er det sjanse på at andre kan bli smittet?

Skrevet

Jeg klarte å få kennelhoste på mine hunder,vet at jeg klappet/hilste på en hund som var smittet (men uten symptomer på det tidspunktet),og gikk inn og klappet/koste på mine egne hunder. Altså mine hunder var ikke borti hunden som var smittebærende..

Så det smitter dessverre fort.

Jeg holdt vel mine borte fra andre hunder i 2-3 uker,og var nøye med å ikke ta på/la andres hunder lukte på meg/hendene mine.

Skrevet

Hva med det å gå turer med andre hunder jeg har som ikke har fått kennelhoste? Eller må jeg la være å gå tur i to-tre uker med alle hundene? Problemet er da hvis en av de andre hundene mine også får kennelhoste så blir det først to uker inne også to uker inne til og da blir det en måned uten tur. Hva om da den tredje hunden får kennelhoste også etter det og da blir det seks uker helt i karantene inne? Jeg lar selvfølgelig ingen hunder hilse på hundene mine eller klapper noen men hvis jeg går turer så er det stor sannsynlighet at jeg må passere andre fremmende hunder når vi går på hver vår side av veien på ett boligstrøk. Kan hunder smittes da?

Skrevet

Du må jo gå tur med hundene dine, men ingen hilsing (og håpe at "han er sittefarlig" faktisk hjelper på flexitullinger) eller sammen med andre hunder.

Skrevet

Takk. Nå har hund (1) hatt kennelhoste i en uke. Hund (2) og hund (3) har vært i karantene og ikke hilst på andre hunder. Hvor lenge kan Hund (2) og hund (3) være smittefarlige? Hvor lang tid tar det til jeg er garantert at ikke hund (2) og hund (3) kan få kennelhoste selv?

Hund (1) lar jeg ikke være ute eller hilse på andre før tidligst en uke etter siste hosteanfall.

Skrevet

http://www.nordstrand-dyreklinikk.no/aktuelt/53

Ifølge ovenstående link,er inkubasjonstiden 3 til 10 dager (tiden det tar fra smitte til utbrudd av sykdom).

Noen mener sykdommen varer i 1-2 uker,andre 2-3 uker.

Uansett så mener jeg at siden det smitter så fort som det gjør,så er det bedre med en ekstra uke med forsiktighet,enn å utsette andres hunder for smitte.

Du vet nemlig ikke om en av hundene du møter evt har nedsatt immunforsvar...

Så heller en uke for mye,enn den ene for lite :)

Og selv om hund 2 og 3 ikke er syke,så kan de allikevel være smittebærende.

Så behandle dem som syke,du. Det ville ihvertfall jeg gjort.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...