Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Skrevet

Etter hva jeg har forstått er det kan, men ikke nødvendigvis.

Jeg blir å se an Tetris som per dags dato er kryptorkid, men kun 6mnd. Inntil nå har jeg ikke merket noe som helst unormalt, men den hormonelle fasen har ikke akkurat kommet ordentlig.

Guest Klematis
Skrevet

Min hund var det, og jo, det blir økt hormonproduksjon i området og høyere temperatur, fikk jeg beskjed om.

Det kan påvirke atferden, men behøver ikke gjøre det.

Skrevet

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Det er blitt nevnt. Hermes er krypt, og var hyperseksuell (veldig på tisper og kastrerte hanner, men ikke aggressiv mot noen). Han roet seg da han ble chippet. Kryptorkisme har blitt nevnt som mulig årsak, han er ikke kastrert.

Men det kan være to forskjellige mekanismer som står bak: overproduksjon eller oversensitivitet mot hormonene.

Skrevet

Tror dette er veldig individuelt.

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

  • Like 1
Skrevet

Tror dette er veldig individuelt.

 

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

 

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Skrevet

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Ift "feil" temp, de ble liggende varmere enn hva de ville gjort om de var på rett plass noe som igjen kunne ha ført til feks kreft.

Å gå rundt å bekymre seg for det i resten av hundens levetid orker ikke jeg personlig å bruke energi på.

Det må også sies at dersom Harly hadde vært en hund med "issues", så ville han mest sansynlig ikke blitt kastrert.

  • Like 1
Skrevet

Ingen forskjell her! Han er en helt normal hannhund! Sniffer på tispeflekker, maser og piper litt om noen har løpetid, men gir seg når han får beskjed. Spiser vanlig o.s.v!

Og risken for komplikasjoner og evt død er større enn sjangsen på kreft ettersom den ligger godt gjemt!

Skrevet

Mikke er også krypt og jeg valgte å kastrere da han var rundt 1,5 år. På han merket jeg ganske stor endring over natta. Generelt var han en grei hannhund før kastreringen også, men han hadde nok en del ekstra «stress» i kroppen og klarte aldri helt å slappe av. Etter kastreringen klarte han endelig å slappe av på egenhånd.

Skrevet

Min er krypt. En nede, og en i lysken. Har ingen særlige problemer med han. Ikke overhormonell, ikke helt fraværende ved løpetidstisper og ja. Tror ikke forskjellene hadde vært store om jeg hadde kastrert- men det kommer jeg ikke til å gjøre så lenge han er frisk og fin :)

Skrevet

Har en feriegjest her akkurat nå, som har begge nøttene i buken. Kjempegrei gutt, med null problemer. Hver gang han er her for pass (5-10 uker på vinteren) sammenfaller det med minst 4 løpetider. Ikke noe problem, og langt under middels mas, selv om han er "enehund" hos eierene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...