Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Skrevet

Etter hva jeg har forstått er det kan, men ikke nødvendigvis.

Jeg blir å se an Tetris som per dags dato er kryptorkid, men kun 6mnd. Inntil nå har jeg ikke merket noe som helst unormalt, men den hormonelle fasen har ikke akkurat kommet ordentlig.

Guest Klematis
Skrevet

Min hund var det, og jo, det blir økt hormonproduksjon i området og høyere temperatur, fikk jeg beskjed om.

Det kan påvirke atferden, men behøver ikke gjøre det.

Skrevet

Er det ikke noe med at kryptorkisme kan/vil føre til økt testosteronproduksjon? Mener det er det, men ble brått litt usikker da det er lenge siden jeg har vært borti dette. Det kan jo isåfall påvirke adferd. Det kan vell også bli smertefult, noe som også kan påvirke adferd.

Det er blitt nevnt. Hermes er krypt, og var hyperseksuell (veldig på tisper og kastrerte hanner, men ikke aggressiv mot noen). Han roet seg da han ble chippet. Kryptorkisme har blitt nevnt som mulig årsak, han er ikke kastrert.

Men det kan være to forskjellige mekanismer som står bak: overproduksjon eller oversensitivitet mot hormonene.

Skrevet

Tror dette er veldig individuelt.

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

  • Like 1
Skrevet

Tror dette er veldig individuelt.

 

Harly som nå er 3 1/2 år er krypt. Han ble kastrert når han var 14-15 mnd gml.

Begge steinene var tilstede, men en lå i lysken og en lå i buken.

 

Han har aldri hatt noen hormonfaser, aldri vist noe spesiell interesse for løpetid og godluktende tisper, og generelt bare vært en flowerpower gutt.

Ingen endring i adferd fra før til etter kastrering :)

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Skrevet

Dette er overhodet ikke ment negativt, men hva var grunn til kastrering?

Lurer kun fordi jeg egentlig er usikker på hva jeg gjør med Tetris i fremtiden.

Ift "feil" temp, de ble liggende varmere enn hva de ville gjort om de var på rett plass noe som igjen kunne ha ført til feks kreft.

Å gå rundt å bekymre seg for det i resten av hundens levetid orker ikke jeg personlig å bruke energi på.

Det må også sies at dersom Harly hadde vært en hund med "issues", så ville han mest sansynlig ikke blitt kastrert.

  • Like 1
Skrevet

Ingen forskjell her! Han er en helt normal hannhund! Sniffer på tispeflekker, maser og piper litt om noen har løpetid, men gir seg når han får beskjed. Spiser vanlig o.s.v!

Og risken for komplikasjoner og evt død er større enn sjangsen på kreft ettersom den ligger godt gjemt!

Skrevet

Mikke er også krypt og jeg valgte å kastrere da han var rundt 1,5 år. På han merket jeg ganske stor endring over natta. Generelt var han en grei hannhund før kastreringen også, men han hadde nok en del ekstra «stress» i kroppen og klarte aldri helt å slappe av. Etter kastreringen klarte han endelig å slappe av på egenhånd.

Skrevet

Min er krypt. En nede, og en i lysken. Har ingen særlige problemer med han. Ikke overhormonell, ikke helt fraværende ved løpetidstisper og ja. Tror ikke forskjellene hadde vært store om jeg hadde kastrert- men det kommer jeg ikke til å gjøre så lenge han er frisk og fin :)

Skrevet

Har en feriegjest her akkurat nå, som har begge nøttene i buken. Kjempegrei gutt, med null problemer. Hver gang han er her for pass (5-10 uker på vinteren) sammenfaller det med minst 4 løpetider. Ikke noe problem, og langt under middels mas, selv om han er "enehund" hos eierene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...