Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi liker å rose vår lille våtmopp i blant med godbiter. Vårt første problem er at han ikke tåler protein, så skal ha minst mulig av det. Han begynner også dra på årene (8) og sliter litt med tannstein.. Allerede vært i narkose og fjerna én gang. Løsning: Vi gir greenies for tennene, oog han tåler de fordi det ikke er protein i det. Han får også noen godbiter i kuleform uten protein som er bra for tennene. Husker ikke hva de heter og har kastet posen Problemet er at han er blitt så glad i godbiter at han har slikt et hastverk med å spise at det slukes helt! Kulene går ned på høykant, og greeniesen slukes halv.. Det er jo litt skummelt med tanke på at han kan sette fast greeniesen eller hvis vi gir en hel, at han prøver å sluke den også. Og litt av meningen går jo bort når han ikke tygger godbitene! Har som sagt prøvd å gi i større biter (han får også dentasicks selv om det er litt for mye proteiner i det pga tennene), men det slukes fortsatt. Gir vi han et gedigent bein eller slikt skjønner han ikke at det er meningen å spise og legger det fra seg. Han kan også kommandoen "ta pent" sånn at eldre og yngre ikke skremmes av matgleden hans (selv om han ikke gjør en flue fortred), men likevel når den er i munnen er han febrilsk på å svelge den for at neste skal komme. Maten(tørrfor) bruker han god tid på å spise, for den synes han ikke er like god. Noen som kan komme med tips for å få han til å tygge og nyte godbitene? Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Tåler ikke proteiner? ALT inneholder protein. Disse såkalte "greenies" inneholder faktisk 32% protein.

Det er godt hunden deres ikke tåler noen proteintyper, men for å leve, må man faktisk få i seg protein, da proteiner inneholder aminosyrer, som er kroppens byggesteiner.

Hunder har ikke noe konsept om "nytelse", slik vi har. De spiser fra naturens side maten så fort som mulig, for plutselig kan det komme noen og ta den. Hvis hunden prøver å svelge ekstremt store biter ville jeg ha holdt det han tygger på i hånden, slik at han faktisk må tygge, og ikke bare svelge rett ned.

Skrevet
Tåler ikke proteiner? ALT inneholder protein. Disse såkalte "greenies" inneholder faktisk 32% protein. Det er godt hunden deres ikke tåler noen proteintyper, men for å leve, må man faktisk få i seg protein, da proteiner inneholder aminosyrer, som er kroppens byggesteiner. Hunder har ikke noe konsept om "nytelse", slik vi har. De spiser fra naturens side maten så fort som mulig, for plutselig kan det komme noen og ta den. Hvis hunden prøver å svelge ekstremt store biter ville jeg ha holdt det han tygger på i hånden, slik at han faktisk må tygge, og ikke bare svelge rett ned.

Okei, beklager for å ikke ordlegge meg riktig. Han tåler ikke normale mengder protein - ikke kjøttprotein, men fiskeprotein går greit. Går også på veterinærmat basert på fisk. Er veterinæren som har kommet med informasjonen da han var syk en lengre periode, så det er ikke noe vi finner opp selv :)

Når vi leter etter godbiter til han så ser vi alltid på mengden protein som står bak på posen. Akkurat nå husker jeg ikke mengden, men vi skal lete etter godbiter med så og så mye protein. Nei, greenies tåler han ikke, men vi har fått tak i en annen type (ikke fra greenies, men er samme konseptet på det grønne tannbørste-beinet, så kalte det like så godt for greenies) som han tåler. Har igjen også litt med typen protein i godbitene :)

Det hjelper dessverre heller ikke å holde i disse godbitene. Vi bruker hånda for at han skal bite av småbiter å tygge seg bortover beinet, men da sleiker han på det. Holder vi lengre mot midten så han får mere greenies å tygge på biter han den i to biter og svelger bitene hel. Joda, greit at han tygger, men for tennene så blir det litt for mye godbit for at "tannpussen" skal tas :P Griseører, oksehaler og andre tyggebein - de tygge han på, men de kan han ikke spise :hmm:

Fikk en tanke at det kanskje skulle hjelpe om "greeniesen" og dentasticken var litt hardere. Oppbevarte godisene i en ikke luft-tett boks så de stivnet til, men han sluker fortsatt :P

Men takk for svar :lol:

Kan desverre ikke hjelpe deg, men vil bare si: Heldige du! Bedre med en hund som sluker godbiter, enn en hund som ikke vil ha..

Hehe, ja, er nesten litt deilig! Mangler ikke på arbeidsviljen så fort vi veiver en grønn kule foran nesen hans :lol: Men da han var yngre slet vi med at han sultestreiket så vet hvordan du har det.. Håper hunden din "skjerper seg" og finner ut at en pølsebit smaker jo himmelsk :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

8 er jo ikke så gammelt for en havanais da heldigvis :) Ville også prøvd å holde gobiten i hånda så han må gnage små biter av det, det har min havanais trent meg til å gjøre - da slipper han jo å holde selv ;)

Skrevet

Hvis hunden plages med tannstein, så er tannpuss hver eneste dag virkelig å anbefale. Spesielt hvis dere sliter med å få han til å tygge lenge på hensiktsmessige tanntygg. Uansett vil ikke en hund med et spesielt behov for tannstell klare seg på tørrmat og dentastix for optimal tannhelse, så her må tannbørsting inn for å sikre minst mulig tannsteindannelse. Et kosthold med råfòring vil ha positiv effekt på tannstein, forresten :)

Du skriver at hunden tåler fiskeprotein, hvorfor ikke bruke godbiter som er basert på fisk da?

Du kan også belønne med å kaste godbiten ned på bakken, legge godbiten på en bestemt plass, la hunden søke opp godbiten, bruke en belønningsskål, la hunden ta godbiten i luften, gi i flat hånd og så videre. Har hunden spist fingertupper i 8 år, så er det vel mest sannsynlig at den fortsetter med det - eller ha det i bakhånd som overraskelsesmoment når dere minst aner det ;)

Skrevet

8 er jo ikke så gammelt for en havanais da heldigvis :) Ville også prøvd å holde gobiten i hånda så han må gnage små biter av det, det har min havanais trent meg til å gjøre - da slipper han jo å holde selv ;) 

Nei heldigvis bare midt i livet men tannsteinen følger med :)

Hvis hunden plages med tannstein, så er tannpuss hver eneste dag virkelig å anbefale. Spesielt hvis dere sliter med å få han til å tygge lenge på hensiktsmessige tanntygg. Uansett vil ikke en hund med et spesielt behov for tannstell klare seg på tørrmat og dentastix for optimal tannhelse, så her må tannbørsting inn for å sikre minst mulig tannsteindannelse. Et kosthold med råfòring vil ha positiv effekt på tannstein visst :)

 

Du skriver at hunden tåler fiskeprotein, hvorfor ikke bruke godbiter som er basert på fisk da?

 

Du kan også belønne med å kaste godbiten ned på bakken, legge godbiten på en bestemt plass, la hunden søke opp godbiten, bruke en belønningsskål, la hunden ta godbiten i luften, gi i flat hånd og så videre. Har hunden spist fingertupper i 8 år, så er det vel mest sannsynlig at den fortsetter med det - eller ha det i bakhånd som overraskelsesmoment når dere minst aner det ;)

Takk for tips :) Vi må vel bare begynne å pusse tennene hans. Selv om han haaaater det :P

Aaaav og til tygger han som han skal på dentasticks om vi gir han en som er skikkelig stivnet.

Råfor kan vi ikke gi da spesialforet fungerer som det skal på nyrene hans. Godbiter basert på fisk kunne vi gitt, men er veldig vanskelig å finne (hvertfall her omkring) og det å kjøpe fiskebiter og koke det til han blir litt for dyrt i lengden :P

Enten har du missforstått meg litt, eller så missforstår jeg deg.

Han er snill med å ta imot godbiter, men vi har lært han kommandoen "ta pent" slik at han tar godbiten ekstremt varsomt fra hånden når besteforeldrene mine skal gi han godbit. Det var en tid vi ga han litt mer (før vi fikk vite at han ikke skulle ha protein), så leverpostei var en skikkelig favoritt, som gjerne var luksusvare når vi var på besøk hos de.

Men vi legger søk, kaster godbiter på gulvet, kaster de i luften så han tar de imot, spise fra egen labb, alt mulig. Eneste tingen er at han ikke tygger biten før den ender i svelget hans, selv hvor pent han tar den :P

Men det får vel så være, og vi må rote i baggen etter gammelt tannpussutstyr :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Ikke meningen. Kanskje det var en villedende overskrift "Hund som slukter godbiter" sammen med problemstillingen ;)

Men å lære en hund å tygge bein, kan være å prøve noe som virkelig gir han jobb med tenner og kjever da :) Dentastix er jo ikke rare greiene for hunder flest. En stor nok bit med la oss si for eksempel oksehale eller kalkunhals fra slakteren. Næringsrikt, mye god brusk og ofte godt tyggearbeid for hundene. Gis ubehandlet. Følg med han når han får stor tygg, og hvis du ser antydninger til at han skal til å svelge unna den siste, store, biten- da kan du bytte vennlig med noe som er enda bedre, f eks en bit fra middagsfisken deres. Da må du avlede vekk restene uten at hunden opplever at du "stjeler" fra han noe digg (som igjen kan trigge glupskheten). Det er viktig å finne de riktige triksene, slik at han ikke rasker seg enda mer med å spise fordi han er redd for å miste snacksen sin.

Du kan også gi andre gode råvarer rått ut fra hva han kan tåle.

Skrevet

Hva med tørrfisk? Mange matbutikker har jo hundetørrfisk. Eventuelt kan du høre med en fisker/bedrift i nærheten, eller bestille rett fra en nettbutikk? :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...