Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Kort sakt. Rally er mer uformelt og ønsker at man skal snakke med hunden under øvelsene. Det er lavere terskel for å starte konkurranse ettersom man har hunden i bånd i laveste klassen. Lydighet er mer presisjon og man vil at hunden skal vise glede og presisjon med bare et visst antall kommandoer (og ros mellom øvelsene, ikke under øvelsene). Rally lydighet har større variasjon i rekkefølgen øvelsene kommer ettersom konkurransene settes opp som baner som ikke er like fra gang til gang. Lydighet har samme program og rekkefølge i øvelsene hver gang i hver klasse, men større variasjon i type øvelser og mer sammensatte øvelser høyere opp i klassene.

Skrevet

Rally har også likhet med agility, i forhold til dette med baner som er forskjellig fra gang til gang, og øvelser som hopp over hinder, slalom, tunnell mm. I tillegg har man øvelser som snurr under marsj, gå åttetall mellom matskåler 270/360 graders vendinger og mye annet rart.

Utfordringen med rally er mye å holde fokus gjennom en hel bane på 2-4 minutter og utføre alle skiltene/øvelsene riktig. Fokus for sporten er at både hund og fører skal ha det gøy sammen! www.rally-lydighet.com for mer info.

I lydighet gjør man én og en øvelse med en kort pause mellom hver, så mindre kontinuitet, mer oppdelt, og de samme øvelsene hver gang (endrer seg hver klasse). Som Snusmumriken sier er det fokus på presisjon i øvelsene.

Skrevet

Men er rally mye lettere? Jeg ser at det er flere som begynte å trene noen få uker selve konk. Og alle får opprykk på første forsøk. Det sier kanskje litt om at det er ganske enkelt?

Skrevet

Men er rally mye lettere? Jeg ser at det er flere som begynte å trene noen få uker selve konk. Og alle får opprykk på første forsøk. Det sier kanskje litt om at det er ganske enkelt?

Jeg skal trene nå i litt under 1.5 mnd med min shiba og så starte konkurranse. Kommer tilbake til deg med hvor lett det var etter 8. mars. :D (Det skal sies at hun går kl 1 vanlig lydighet, ellers ville jeg vel kanskje gått løs på oppgaven med litt mer ærefrykt).

  • Like 2
Skrevet

Jeg skal trene nå i litt under 1.5 mnd med min shiba og så starte konkurranse. Kommer tilbake til deg med hvor lett det var etter 8. mars. :D (Det skal sies at hun går kl 1 vanlig lydighet, ellers ville jeg vel kanskje gått løs på oppgaven med litt mer ærefrykt).

Spennende!! lykke til :)
Skrevet

Men er rally mye lettere? Jeg ser at det er flere som begynte å trene noen få uker selve konk. Og alle får opprykk på første forsøk. Det sier kanskje litt om at det er ganske enkelt?

Klasse 1 er veldig mye lettere. Det er også et mål for rallylydigheten at terskelen for å delta skal være lav. Så lenge hunden din kan lineføring, sitt og dekk, så er ikke DEN årsaken til at man ikke rykker opp på første forsøk. Det er mange som bruker flere forsøk, men det går som oftest på førers fokus og konsentrasjon, at man svinger feil vei, glemmer en sitt osv. Der er det sammenlignbart med agility, du kan gå et rått løp, men glemmer du et hinder så disker du.

De høyere klassene krever såklart mer, men det er for hundens side antageligvis langt mer krevende å gå elite lp enn rally. Likevel, det siste året har det vært 10-20 startende i rally, og jeg har opplevd at alle har disket.

Jeg har også sett en ekvipasje gå fra klasse 1 til kvalifikasjon til elite på en helg (4 stevner), men hun går elite rally og freestyle i Sverige fra før, så de hadde nok et over snittet godt grunnlag.

Sandra, du må si fra når du skal starte, vi kommer og heier! :D

  • Like 1
Skrevet

Sandra, du må si fra når du skal starte, vi kommer og heier! :D

Haha, da må dere heie stille og ikke gi dere til kjenne før vi skal på banen, for ellers vil hun nok være veldig gøyal og opptatt av å showe for dere. :P Tenker å prøve oss i Drammen i begynnelsen av mars.

Skrevet

Haha, da må dere heie stille og ikke gi dere til kjenne før vi skal på banen, for ellers vil hun nok være veldig gøyal og opptatt av å showe for dere. :P Tenker å prøve oss i Drammen i begynnelsen av mars.

Urmf, da er jeg på helgekurs med Heidi Billkvam i Rakkestad. Skal heie stille på avstand! (og forventer full rapport her!)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...