Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg var litt usikker på om jeg skulle legge dette på helse eller foring :)

Min hund går for tiden på veterinærfor pga urinveiene. Han har påvist krystaller i urinen og såg ut til å ha groms i blæra ved UL. Veterinæren ville ha han på spesialfor og går for tiden på Specific CDD Food allergy management som også brukes til behandling av uratstein :)

Han har gått på dette ca en mnd og jeg trodde det var bedring, men nå virker han til å være værre igjen :/

Så da lurer jeg på om det er vits i å prøve "urinfor" av annet merke (Royal canin) eller er "urinfor" urinfor bare???

Han har påvist bilirubinkrystaller om det spiller noen rolle. Noen tips ellers? :/

Skrevet

Hei!

Nå har vi en hund med noe av det samme problem, og var tenkt til å starte en ny tråd ang temaet, men så så jeg din :)

Kan fortelle deg "vår" historie og håpe det hjelper deg på noe:

Han har også slitt med krystaller i urin som fremmes av for mye proteiner i foret. Det har kommet av av vi har tidligerer gitt han smått av menneskemat (har holdt oss for god for matrester, kjøtt og andre ting som er "vår mat"), da gjerne egg og leverpostei som topper lista av proteinholdig mat.. :P

Da krystaller i urinen kan gå opp i nyrene og lage videre komplikasjoner som i værste fall kan føre til dødsfall, sluttet vi tvert å gi han disse godsakene, og måtte gi han en "kur". Nå har det seg slik at fiske-protein er å anbefale fremfor kjøtt-protein. Den kuren vi ga var avkjølt kokt ris, med moste fiskeboller (tror disse var ferske, altså ikke kokt/stekt) og eplebiter (uten skall) som fikk en omgang med stavmiksern til alt var en klumpete masse. Godt var det for hunden slukte det i seg.

Vi har fortsatt med spesialfor fra dyrlegen, som er et lavproteinfor basert på fiske-protein. Det som står på posen er som følger "SPECIFIC Heart & Kidney Support CKD"
Gjorde et hurtig google-søk og kan slenge med første link jeg fikk opp:
http://www.dechra.co.uk/Topmenu/Specific-Diet-and-Nutrition/Products.aspx?pcatid=PRIMARY3&ProductID=PROD20

Kan legge til at vår hun er en Bichon Havanais gutt på 8 år nå i januar, og fikk dette problemet for ett par år tilbake. Han lever nå sine glade dager med Heart & Kidney Support i matskåla, og vi ser ikke til noen problemer knyttet til urinveiene lengre :)

Lykke til, og håper det ordner seg med din hund!

Skrevet

Bilrubin er jo et gallenzym, så han burde jo gå på et lever/gallefôr og ikke urinfôr? Å redusere fettet samt sørge for at hunden drikker nok er de to viktigste punktene for å få hunden bedre.

Jeg ville utredet lever og galleproduksjon, for det er årsaken til krystallene ligger.

Skrevet

Bilrubin er jo et gallenzym, så han burde jo gå på et lever/gallefôr og ikke urinfôr? Å redusere fettet samt sørge for at hunden drikker nok er de to viktigste punktene for å få hunden bedre.

Jeg ville utredet lever og galleproduksjon, for det er årsaken til krystallene ligger.

Hmm :/ Begynte å mistenke at det var feil for. og at jeg skulle spørre veterinæren på om det gikk på ett ut om det var urat eller bilirubin.

Takk for svar :-) Jeg har bestilt time til veterinær 16:15 i dag...

Det er tatt blodprøver og leververdiene er normale.

Han drikker nok tror jeg :-)

Skrevet

Jeg vet ikke om mitt innlegg er til noen nytte, men det kan være greit å høre flere historier.

Min hund, da nesten 7, fikk også påvist grums i blæra og begynnende krystaller.

Veterinæren anbefalte da et "urinfor" for å avhjelpe problemet. I verste fall ville det bli operasjon.

Jeg var veldig i tvil om hva jeg skulle gjøre, siden jeg kun råfôrer.

Jeg fortsatte med det fôret han var vant til, og veterinæren mente det var et meget dårlig valg.

Siden den gang har vi jevnlig sjekket blære, og det er ikke antydning til hverken grums eller krystaller.

Edit: Vi sørger også alltid for at han har friskt vann. Da drikker han mest :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...