Gå til innhold
Hundesonen.no

Flink til det meste men dette NEKTER hun !


Recommended Posts

Skrevet

har en chihuahua på 14 mnd som kan mangen gøye triks og de vanligste komandoene men det er en ting hun nekter pent å gjøre. Å komme på komando, hun kommer når og om det passer henne... for en eller annen grunn så er denne det eneste jeg virkelig sliter med å lære henne, hun vil rett å slett ikke, av å til faktisk går hun vekk fra meg når jeg prøver å få henne til å komme.. hahahahaha.... men alle andre ting er ikke noe problem.. hun kommer på komando om hun vil ellers gir hun en blanke f` hehe..

noen tips/triks/forståelse for hvorfor hun har denne adferden til akuratt denne komandoen ???

(ja, jeg har prøvd å lokke henne med godbit og trekke i båndet når jeg sier komandoen)

Hun vet så godt hva det er jeg vil av henne hun bare nekter hehe

Skrevet

Jeg ville puttet på en langline. Kall inn hunden. Kommer den ikke da, kall inn en gang til og dra den litt mot deg i linen. Poenget er at hunden skal skjønne at det eneste alternativet som finnes når du kaller, er å komme til deg.

Hvordan belønner du når hun kommer inn? Er du kul og morsom nok og har du gode nok godbiter?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Guest bikkje1
Skrevet

Tren masse innkalling. Ikke trekk henne i båndet eller noe, la henne tenke selv. Masse ros og godis de gangene hun kommer på innkalling eller kommer frivllig inn.

Det står masse om innkalling på hundesonen og andre hundeforum, så det er bare å søke rundt på google. ;)

Skrevet

Også har jeg troen på at det er lurt å slutte å rope når du ser hun sannsynligvis ikke kommer, for da vanner du bare ut kommandoen. Gå heller og hent henne eller tramp på langlinen.

Hvis du starter innkallingstrening med ny giv, så hadde jeg nok ville vurdert å bruke et nytt innkallingsord eller lyd. Tren inn fra start i et lett miljø. Generaliser øvelsen godt etter hvert. Legg til rette for at hun lykkes mest mulig, så ikke gjør det for vanskelig for henne før du ser at reaksjonen begynner å sitte. Hvis en trener innkalling flittig og bra, så er målet at innkallingen sitter så godt i ryggmargen på hunden at den snur seg og kommer på "refleks".

Skrevet

Finn en SUPERSUPERSUPERBELØNNING og begynn innkallingen på ny. Legg først på kommando når du er sikker på at hun kommer, og at hun tenker YES når hun hører deg rope. Hun skal tenke YES endelig ropte hun så jeg kan få lov å komme!!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...