Gå til innhold
Hundesonen.no

Ferdselsprøve for dummies, anyone?


starlight
 Share

Recommended Posts

I det siste har jeg hørt om så mange som tenker å ta ferdselsprøve med hundene sine. Jeg har aldri satt meg inn i dette og kan ingenting om det, annet enn at jeg vet det gir tittelen BH ved bestått, samt at det består av flere moment, deriblant noe lydighet.

Finnes det reglement for ferdselsprøve noen plass? (altså et oppdatert sådan). Jeg lette på NKK, men uten hell, men det er mulig jeg bare er dårlig til å lete.

Hvor finner man ut hvor dette arrangeres, finnes det noen terminliste, eller må man bare lete fra klubb til klubb?

Er det noen øvre aldersgrense for hund? (vet det finnes en nedre).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en lydighetsdel og en ferdselsdel, ja. Ferdselsdelen foregår gjerne ved trafikkert vei eller i byområde, den inneholder momenter som passering av sykkel og joggere, oppbinding med skjult fører og forbipassering av fører med hund, vesentest og mye mer.

Regelverk med momentbeskrivelse ligger under RIK, Ferdselsprøve her:

http://web2.nkk.no/aktiviteter/prover/proveregler-for-jakt-og-brukshund/

Terminliste ligger her under RIK:

http://web2.nkk.no/terminliste-prover/

Nedre aldersgrense er vell 12 eller 15mnd, tror ikke der er en øvre, men dette vil regelverket fortelle deg.

Der finnes også flere tråder om dette temaet her inne, der er det mye informasjon å hente. Deriblandt finnes du tegning av lydighetsløypen som du selv må memorere :)

http://hundesonen.no/forum/topic/70379-ferdselsproeve/?hl=ferdselspr%F8ve

http://hundesonen.no/forum/topic/70440-ferdselsproeve-hjelp/?hl=ferdselspr%F8ve

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tusen takk :)

Et annet spørsmål jeg ikke fant svar på. Kan man prøve flere ganger?

Det skal stå en plass i regelverket, jeg er usikker på hvor lang tid det skal være mellom prøvene, men du skal kunne gå på nytt, iallefall ved brutt prøve :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Australian Shepherd Klubb Norge arrangerte ferdselprøve-kurs ifjor, da lærte vi programmet og tok for oss moment etter moment. Instruktører var Trond Egil og Toril Groth, og er utdannet innen dette. Trond Egil Groth er dommer på FP. Kurset var kjempebra! Anbefaler de som er intressert i å ta FP til å få igang et slikt kurs i sitt området.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...