Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

jeg vil gjerne vite alt mulig hva er viktig før jeg kjøpe en hund.

Jeg bor i Skien sammen med samboeren min, vi har et eget hus med en hage og vi vil gjerne ha en hund.

Vi er ikke norsk, derfor tenker vi å kjøpe en hund i hjemmelandet vårt og komme med den tilbake hit.

Vi har erfaring med hunder og vil være ansvarsfull. Jeg har allerede kjekt ferje (om det er mulig å reise med hund og hvordan gjør man dette). Jeg vet også at hunden må ha en pass, mikrochip og være vaksinert. Jeg trenger stadig svar på spørsmålene:

- Hva koster det omtrent å se en dyrlege? Hva koster det å vaksinere en hund og å gi den en tablett mot ormer?

- Jeg har snakket med en naboe som har forsikret hunden hans. Har dere erfaring med dette?

- Hvis jeg kjøper en hund i Norge, må jeg registrere den i noen forening, ikke sant? Hva koster det? Hvor gjør man det?

Er det noen viktig jeg har ikke tenkt på?

Tusen takk for svarene deres!

Skrevet

Hei!

Så kjekt at dere har tenkt å kjøpe hund :)

I forhold til importering til Norge, så må du rabiesvaksinere (litt avhengig av land) og muligens også karantene.

Hvor mye det koster å besøke vetrinær varierer veldig fra vetrinær til vetrinær, jeg betalte ca 600 for vaksine + helsesjekk og 100 kr for ormekur. Valpen må få flere ormekurer (helst 3 -4 før fylte 3 mnd).

Hvis du kjøper rasehund fra en oppdretter, vil valpene bli registrert i NKK (Norsk Kennelklubb) av oppdretteren.

For å bli medlem i NKK må du melde deg inn i en lokal hundeklubb som er tilknyttet NKK - prisene varierer. Noen oppdrettere melder deg inn i sin egen hundeklubb og betaler medlemsskapet ut året.

Hvis du kjøper blandingshund er det ikke noe krav om at den må være registrert noe sted mener jeg.

Rasehund fra utlandet MÅ registreres i NKK, for å kunne brukes på utstillig/prøver osv. Mer om det her:

http://web2.nkk.no/tjenester/registrering/omregistrering-fra-utlandet/

http://web2.nkk.no/tjenester/medlemmer/priser-2/

Forsikring er veldig lurt å ha! Koster alt fra 500 - en del tusen i året alt avhengig av rase og dekningsgrad. Jeg har allerede brukt forsikringen min på valpen på 5 mnd, så jeg er veldig glad for å ha forsikring!

Hvilken rase er det dere tenker på å kjøpe da? Lykke til! :)

Skrevet

Tusen takk! Det hjelper å vite hvor kan jeg lete etter forskriftene.

Kan du si meg, hva gjelder forsikringen mot? Betaler man mindre for behandling hvis man har forsikring?

Vi har ikke bestemt oss ennå, hvilken rase vi kjøper, men vi tenker på pomeranian (fordi de er søt, munter og vennlig, det er også viktig at hunden er lite). Det er også mulig at vi bestemmer oss for zwergschnauzer eller maltanese e.l. slik at hund har voksende pels.

Før hadde jeg en dalmatiner - den døde pga nyrerproblemer i alderen av 12 år. Disse hundene, tror jeg, egner seg ikke for Norge fordi de har for kort pels. Jeg hadde også Welsh Corgi Pembroke tidligere. Denne gangen er det kjempeviktig for meg å finne en god oppdretter for å slippe lidelser både mine og dyrens. Welsh Corgi kjøpte jeg fra en oppdretter som hadde 26 (!) hunder på den tiden. Alt var lovlig, hunden hadde vært vaksinert etc Men oppdretteren har ikke lagt pris på sosialiseringen av hunden. Den var allerede 5 månader gammel da jeg tok ham og den har vært redd for alt, jeg kunne ikke gå på tur alene med ham - den følte seg bedre da det var minst 2 personer med etc. Jeg har naturligvis konsultert hunden med dyrpsykologer etc men jeg ønsker ingen å se hunden som lider på den måten. Derfor vil jeg gjøre alt mulig å kjøpe en hund fra en siker kilde.

Skrevet

Det er mange gode welsh corgi Pembroke oppdretter I norge, ta kontakt om du trenger hjelp til å finne noen.

Ang forsikring så er det slik at om du forsikrer valpen så vil du om den blir mye syk, eller må opereres ofte kunne få igjen penger. Hva som dekkes osv varierer fra selskap til selskap og noe på rase. Pris varierer veldig på rase også.

Ang å importere sjekk mattilsynet sine websider ang å ta med hund fra ditt hjemland inn til Norge. Noen land krever rabies vaksine, andre krever mer.

Skrevet

Tusen takk! Det hjelper å vite hvor kan jeg lete etter forskriftene.

Kan du si meg, hva gjelder forsikringen mot? Betaler man mindre for behandling hvis man har forsikring?

Vi har ikke bestemt oss ennå, hvilken rase vi kjøper, men vi tenker på pomeranian (fordi de er søt, munter og vennlig, det er også viktig at hunden er lite). Det er også mulig at vi bestemmer oss for zwergschnauzer eller maltanese e.l. slik at hund har voksende pels.

Når man velger forsikring så velger man samtidig hvor mye og hva hunden er dekket for, og også egenandel. Hvis hunden da trenger en operasjon til f eks 7000,- så betaler man den egenandelen man har avtalt med forsikringsselskapet. Du finner flere tråder om forsikring her inne.

Når det gjelder valg av rase så må dere være innstilt på pelsstell om dere velger en dvergschnauzer. Bare å sende meg en PM om det er ting dere lurer på ang rasen :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...