Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kua hater apport. Hun H A T E R det.. Bare spør @Borderen ....

Hun var relativt lite leken før og det eneste hun plukket opp var tyggebein. Nå har hun heldigvis (etter å ha fått valper) blitt ekstremt leken og elsker baller. Hun løper etter, henter og tar med tilbake. Dette har bitt en morsom lek, hun er ekstremt dårlig på å slippe men står foran meg og ser forventingsfult på meg mens hun tviholder på ballen og slipper etter en stund. Belønner jeg dette slutter hun å hente ballen. Ballen i seg selv virker ikke til å være god nok motivasjon til å slippe, for det tar like lang tid hver gang og det er ingen progresjon.

Så fort hun forstår at det er en treningssituasjon med godbiter slipper hun ballen, men vil ikke hente den på nytt for hun er supergira på godbiter. Hun venter da heller på ny godbit og forstår ikke glemmer hele ballen.

Jeg prøver altså å lære inn apport via andre ting en selve apportbukken som hun virkelig hater. Legger jeg fram den blir hun helt apatisk, kikker alle andre veier enn på meg eller på den og ser misshandla ut. (Dette fra første gang hun noen gang så en, merkelig nok). Hun prøver alt annet hun kan men apporten, nei æsj.

Jeg tror at jeg med tid å stunder kan få hun til å i hvertfall ta i den, da jeg har den liggende og flere ganger omdagen ser på den og "koser" og snakker til den (apportbukken altså). Hun begynner bli nyskgjerrig på den, hun får nemlig ikke være nær den. Den er MIN og innmari spennende (haha).

Tilbake til ballen, som hun velvillig henter, men ikke slipper, for å så hente den igjen.

Har prøvd å først kaste mange ganger og virkelig gire henne på den, før jeg gjør godbiten så kjedelig som mulig og "leker" henne opp med ballen før jeg på nytt kaster. Da kikker hun den veien ballen går og ser på meg med blikket "godbit??????".
Hvorfor jeg gjør godbiten kjedelig? Fordi jeg vil at ballen skal være morsommere. De få gangene hun faktisk henter den gang nr 2 vanker det supergodbit. Denne jenta elsker mat over alt. Seriøst, hun får omtrent epileptisk anfall av tørrfor om hun må vente på maten.

Jeg gir snart opp. Hun er en morsom hund å trene, men får vi ikke til apport er det ikke vits føler jeg. Jeg sliter med motivasjon selv og trener egentlig bare fordi Kua syns det er morsomt (hun er morsom å trene med altså så tror ikke hun merker at jeg heller ville gå spor liksom). Men for at jeg skal gidde over tid trenger jeg ett mål!

O store sonen. Hvordan få en eksepsjonell teit hund til å hente en ball mer enn en gang?

Skrevet

Spennende å se hva du får til tips. Har også en 100% nektende apportør (som tilhører apporterende fuglehund-gruppa og har RETRIEVER i navnet sitt liksom, nesten litt flaut) - som igjennom 5 års trening enda ikke har hatt noen framskritt.

Skrevet

Spennende å se hva du får til tips. Har også en 100% nektende apportør (som tilhører apporterende fuglehund-gruppa og har RETRIEVER i navnet sitt liksom, nesten litt flaut) - som igjennom 5 års trening enda ikke har hatt noen framskritt.

Det er til å dra seg i håret av.

Dro jo på kurs, til en veldig veldig veldig flink frøken som hjalp oss milevis på alle områder. Men akkurat her måtte flere klø seg i håret. Denne hunden HATER virkelig apport. Rart er det, for hun elsker jo alt annet :P

Skrevet

jeg dro på rent apport kurs i regi av lokal hundeklubb med en god instruktør, det var lærerikt. Der var det en retriever som nektet å holde bl.annet osv.

Forøvrig så syntes Pi at apportbukker er stort og fælt, så vi har begynt med neseprøvepinner, for de var mye kulere,

Skrevet

jeg dro på rent apport kurs i regi av lokal hundeklubb med en god instruktør, det var lærerikt. Der var det en retriever som nektet å holde bl.annet osv.

Forøvrig så syntes Pi at apportbukker er stort og fælt, så vi har begynt med neseprøvepinner, for de var mye kulere,

Ja vurderer det når apportbukken ikke sees på som mannen med ljåen lenger :P

Har prøvd alt fra miniapport til pinner og faktisk fyrstikker. Nope, hun VET hva jeg skal ha henne til å gjøre, og hun liker det ikke. Smarte jævel.

Jeg gav forøvrig apportbukken en klem da jeg gikk forbi den i sta, da var den ganske interessant. Men hun får ikke hilse på den riktig enda!

  • Like 2
Skrevet

Ja vurderer det når apportbukken ikke sees på som mannen med ljåen lenger :P

Har prøvd alt fra miniapport til pinner og faktisk fyrstikker. Nope, hun VET hva jeg skal ha henne til å gjøre, og hun liker det ikke. Smarte jævel.

Jeg gav forøvrig apportbukken en klem da jeg gikk forbi den i sta, da var den ganske interessant. Men hun får ikke hilse på den riktig enda!

OT;

Alt vi hundefolk gjør :lol: :lol: Klemmer en rundtrepinne med noen klosser på siden randomly :lol:

  • Like 5
Skrevet

Du har ikke prøvd med å ha to like drakamp-sau greier istedet for ball? Hva heter de? Kampleker? Jeg brukte to sånne med min, da kaster jeg en og når han (forhåpentligvis) kommer tilbake med den drar jeg litt kamp med den slik at det er gøy å komme tilbake, og så tar jeg frem den andre og bytter med han. Min er ikke sååå gira på ball men disse sau-kamp-lekene er skikkelig gøy å springe etter og hente (ikke bestandig så gøy å avlevere men har jeg en til å bytte med er det ikke noe problem lengre :) )

Skrevet

Du kan ikke utvikle det med ballen ved at du har en annen, identisk ball, som du kaster idet hun slipper den hun har i kjeften?

^

Kaste en andre ball motsatt vei (ball #2<--- du <--- Kua m/ ball #1), prøve å se om hun slipper. Hvis ikke, få henne 'inn', slippe, kaste ball motsatt retning, altså uten noen godbiter. Kan hende det bare funker i veldig små økter for at hun ikke skal syntes det er kjedelig med en gang.

Liker hun drakamp? Evt. ha to baller med tau i (eller fille av noe slag), enklere for deg å få tak i, artig å dra i (for noen, selvfølgelig).

Target på post-it, etterhvert på bukk eller annet for gjenstandsinteresse.

*skyter bare ting ut, ikke ta meg veldig seriøst* :innocent:

Skrevet

Ville starte heeeelt basic jeg da. Bruk gjerne klikkertrening/targetstick prinsipper. Finn en gjenstand (samme hva) og legg den på gulvet. Belønn når hun ser på den først og gradvis belønn for at hun er borti den med labb eller snute. Gå så videre til kun snute, så over til å bite i den, så til å løfte den, så til å gi den til deg f.eks eller holde den. Og så til slutt begynn å kast den litt i fra deg. Belønn da når hun bringer den til deg.

Slik jeg lærte inn apport på dyret her. Fungerte gull for oss, han kan nå hente omtrent hva som helst så sant jeg hiver det først eller peker på noe som allerede ligger på gulvet. Han slipper dog veldig fort, greit å fokusere på å holde gjenstanden også. Gjerne det som er vanskelig med apport ifølge det jeg har hørt. :P

Når dette sitter skikkelig kan du begynne å fase ut godbit. :) Husk 80% regelen i begynnelsen! :)

Guest Gråtass
Skrevet

@Kaja Jeg tar utfordringen jeg ;) Kom på kurs, så skal jeg gjøre alt som står i min bok for å få hunden til å apportere.

Skrevet

@Kaja Jeg tar utfordringen jeg ;) Kom på kurs, så skal jeg gjøre alt som står i min bok for å få hunden til å apportere.

Skal svare alle bedre senere, gidder ikke fra tlf!

@Rocket det funker ikke, prøvd men hun forstår hva jeg vil men misliker det.

Gråtass; det må jeg få til ila neste år! Jeg følger med på facesiden, kurs legges ut der?

Guest Gråtass
Skrevet

Skal svare alle bedre senere, gidder ikke fra tlf!

@Rocket det funker ikke, prøvd men hun forstår hva jeg vil men misliker det.

Gråtass; det må jeg få til ila neste år! Jeg følger med på facesiden, kurs legges ut der?

Ja, det legges ut på FB.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...