Gå til innhold
Hundesonen.no

Korthåret collie kull i 2014/2015?


Recommended Posts

Skrevet

Ble så nysgjerrig på om det er noen i Norge som har planer om kortis kull iløpet av de neste to årene. Har lett inne på nck.no men finner ikke så mye. Så kanskje noen av dere her inne vet.

Er så forelsket i rasen og en gang i livet skal jeg ha en korthårs Collie :wub: Håper bare den gangen kommer litt fort :P

  • Like 1
Skrevet

De fleste har ikke publisert sine planer enda og har nok ikke klart. Det beste å gjøre er å sende mail til de oppdretterene på nck listen som står oppført med kortis.

Jeg planlegger blue merle/tric mot slutten av 2014.

  • Like 4
Skrevet

Det er veldig viktig :)

Vet du om det er vanlig at det er store forskjeller innen linjer på kortisen? Sånn i forhold til at det er utstillings linjer og brukslinjer. Ser på den linken du postet litt tidligere at det er mange (nå har jeg bare sett på de fra Sverige) som har hunder fra brukslinjer. Hvordan er dette i Norge?

Ser for meg at jeg må velge en fra utstillings linjer hvis det blir aktuelt.

Skrevet

Det er veldig viktig :)

Vet du om det er vanlig at det er store forskjeller innen linjer på kortisen? Sånn i forhold til at det er utstillings linjer og brukslinjer. Ser på den linken du postet litt tidligere at det er mange (nå har jeg bare sett på de fra Sverige) som har hunder fra brukslinjer. Hvordan er dette i Norge?

Ser for meg at jeg må velge en fra utstillings linjer hvis det blir aktuelt.

Finnes like mange dritthunder i "brukslinjer" som i "utstillingslinjer". Noen av de beste hundene vi har her i Norge i "bruks" er fra "utstillingslinjer". Og omvendt. Vi har ikke den slags typebetegnelser her i Norge (og det håper jeg ikke vi får.) heldigvis :) Men rasen er også veldig mye mindre i Norge enn i Sverige.

Uansett hvilken linjer du velger ifra ville jeg ha dratt og møtt oppdretteren før valpen er født/hente tidspunkt for å se om hundene passer deg. Ikke godta unnskyldninger hvis du ser noen voksne hunder ikke er helt ok og ha realistisk syn på det. (noen ganger vanskelig når det er valper inkludert i besøket :P ) De aller aller fleste her i Norge har veldig flotte ok oppegående hunder (Igjen, er ikke så mange oppdrettere.) men man har litt ymse innimellom selvsagt, som på alle raser. (desverre.) Prøv å finn en oppdretter som passer deg, og snakk gjerne med mange i miljøet og bli litt kjent :)

  • Like 1
Skrevet

Godt at det ikke typebestemmelser i Norge. Blir litt mindre styr da :P

Syntes det er så vanskelig å skulle være objektiv når jeg henter hund. Føler at når jeg står der så er jeg bunnet til det. Og så sliter jeg sånn med å si at nei dette likte jeg ikke, selv om magefølelsen sier at jeg ikke skal ta med meg den valpen. Får ta med meg noen som kan være objektiv for meg :P Heldigvis er det lenge til det blir aktuelt.

Skrevet

Jeg traff en oppdretter i fjord da jeg hadde ei korthårs collie tispen på prøve. Og fikk kjempe godt inntrykk av hun og hennes hunder, og hadde ikke nølt med å stolt på at hun avler på flotte hunder (på alle mulige måter).

Takk for rådene :)

Vet dere om det er noe miljø for collie i Bergen eller omegn?

Skrevet

Jeg traff en oppdretter i fjord da jeg hadde ei korthårs collie tispen på prøve. Og fikk kjempe godt inntrykk av hun og hennes hunder, og hadde ikke nølt med å stolt på at hun avler på flotte hunder (på alle mulige måter). 

 

Takk for rådene :) 

 

Vet dere om det er noe miljø for collie i Bergen eller omegn?

Nå lurer jeg fælt på hvem det er? Må gjerne sende på PM :)
Skrevet

Korthårscollie-rasen er vel ikke tydelig delt i brukslinjer og utstillingslinjer nei; de oppdretterne (i spesielt Sverige) som avler svært bevisst på bruksegenskaper bruker mer eller mindre hunder fra de samme linjene som resten av kortis-oppdretterne; rasens genpool er ikke så stor :twitch: .

Men det betyr ikke at det ikke kan være ganske store forskjeller i bl.a. gemytt/aktivitetsnivå i rasen, men det sees mest på kull og individ-nivå. Så det gjelder å finne det rette kullet/individet dersom man er ute etter en spesifikk "pakke" mht til utseende eller gemytt. Har fire korthårscollies i huset akkurat nå og alle er distinkt forskjellige både utseendemessig og gemyttmessig. Spesielt to av tispene er rake motsetninger: Den ene stor av størrelse, rolig og avbalansert og sterk på hundespråk; den andre liten av størrelse men ganske lettstresset, med kort lunte og høy i aktivitet. Begge har sine styrker og svakheter og begge er gode representanter for rasen på hver sin måte :-). Så det gjelder å finne den typen kortis som passer for ens eget bruk og "smak".

Så er enige med de andre her som anbefaler at man blir litt kjent i miljøet/spør seg for i god tid før man tenker på anskaffelse.

  • Like 1
Skrevet

Vet dere om det er noe miljø for collie i Bergen eller omegn?

Som nevnt er collieklubben aktiv på utstillingsfronten. I klubben jeg trener er det en KH collie som trener lp/hverdagslydighet, og en dame med 2 (eller 3?) LH collier. Er en stund siden jeg har sett damen med LH nå, men så har vel jeg kanskje ikke vært altfor hyppig deltager på fellestreninger i høst heller :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...