Gå til innhold
Hundesonen.no

Korthåret collie kull i 2014/2015?


Recommended Posts

Skrevet

Ble så nysgjerrig på om det er noen i Norge som har planer om kortis kull iløpet av de neste to årene. Har lett inne på nck.no men finner ikke så mye. Så kanskje noen av dere her inne vet.

Er så forelsket i rasen og en gang i livet skal jeg ha en korthårs Collie :wub: Håper bare den gangen kommer litt fort :P

  • Like 1
Skrevet

De fleste har ikke publisert sine planer enda og har nok ikke klart. Det beste å gjøre er å sende mail til de oppdretterene på nck listen som står oppført med kortis.

Jeg planlegger blue merle/tric mot slutten av 2014.

  • Like 4
Skrevet

Det er veldig viktig :)

Vet du om det er vanlig at det er store forskjeller innen linjer på kortisen? Sånn i forhold til at det er utstillings linjer og brukslinjer. Ser på den linken du postet litt tidligere at det er mange (nå har jeg bare sett på de fra Sverige) som har hunder fra brukslinjer. Hvordan er dette i Norge?

Ser for meg at jeg må velge en fra utstillings linjer hvis det blir aktuelt.

Skrevet

Det er veldig viktig :)

Vet du om det er vanlig at det er store forskjeller innen linjer på kortisen? Sånn i forhold til at det er utstillings linjer og brukslinjer. Ser på den linken du postet litt tidligere at det er mange (nå har jeg bare sett på de fra Sverige) som har hunder fra brukslinjer. Hvordan er dette i Norge?

Ser for meg at jeg må velge en fra utstillings linjer hvis det blir aktuelt.

Finnes like mange dritthunder i "brukslinjer" som i "utstillingslinjer". Noen av de beste hundene vi har her i Norge i "bruks" er fra "utstillingslinjer". Og omvendt. Vi har ikke den slags typebetegnelser her i Norge (og det håper jeg ikke vi får.) heldigvis :) Men rasen er også veldig mye mindre i Norge enn i Sverige.

Uansett hvilken linjer du velger ifra ville jeg ha dratt og møtt oppdretteren før valpen er født/hente tidspunkt for å se om hundene passer deg. Ikke godta unnskyldninger hvis du ser noen voksne hunder ikke er helt ok og ha realistisk syn på det. (noen ganger vanskelig når det er valper inkludert i besøket :P ) De aller aller fleste her i Norge har veldig flotte ok oppegående hunder (Igjen, er ikke så mange oppdrettere.) men man har litt ymse innimellom selvsagt, som på alle raser. (desverre.) Prøv å finn en oppdretter som passer deg, og snakk gjerne med mange i miljøet og bli litt kjent :)

  • Like 1
Skrevet

Godt at det ikke typebestemmelser i Norge. Blir litt mindre styr da :P

Syntes det er så vanskelig å skulle være objektiv når jeg henter hund. Føler at når jeg står der så er jeg bunnet til det. Og så sliter jeg sånn med å si at nei dette likte jeg ikke, selv om magefølelsen sier at jeg ikke skal ta med meg den valpen. Får ta med meg noen som kan være objektiv for meg :P Heldigvis er det lenge til det blir aktuelt.

Skrevet

Jeg traff en oppdretter i fjord da jeg hadde ei korthårs collie tispen på prøve. Og fikk kjempe godt inntrykk av hun og hennes hunder, og hadde ikke nølt med å stolt på at hun avler på flotte hunder (på alle mulige måter).

Takk for rådene :)

Vet dere om det er noe miljø for collie i Bergen eller omegn?

Skrevet

Jeg traff en oppdretter i fjord da jeg hadde ei korthårs collie tispen på prøve. Og fikk kjempe godt inntrykk av hun og hennes hunder, og hadde ikke nølt med å stolt på at hun avler på flotte hunder (på alle mulige måter). 

 

Takk for rådene :) 

 

Vet dere om det er noe miljø for collie i Bergen eller omegn?

Nå lurer jeg fælt på hvem det er? Må gjerne sende på PM :)
Skrevet

Korthårscollie-rasen er vel ikke tydelig delt i brukslinjer og utstillingslinjer nei; de oppdretterne (i spesielt Sverige) som avler svært bevisst på bruksegenskaper bruker mer eller mindre hunder fra de samme linjene som resten av kortis-oppdretterne; rasens genpool er ikke så stor :twitch: .

Men det betyr ikke at det ikke kan være ganske store forskjeller i bl.a. gemytt/aktivitetsnivå i rasen, men det sees mest på kull og individ-nivå. Så det gjelder å finne det rette kullet/individet dersom man er ute etter en spesifikk "pakke" mht til utseende eller gemytt. Har fire korthårscollies i huset akkurat nå og alle er distinkt forskjellige både utseendemessig og gemyttmessig. Spesielt to av tispene er rake motsetninger: Den ene stor av størrelse, rolig og avbalansert og sterk på hundespråk; den andre liten av størrelse men ganske lettstresset, med kort lunte og høy i aktivitet. Begge har sine styrker og svakheter og begge er gode representanter for rasen på hver sin måte :-). Så det gjelder å finne den typen kortis som passer for ens eget bruk og "smak".

Så er enige med de andre her som anbefaler at man blir litt kjent i miljøet/spør seg for i god tid før man tenker på anskaffelse.

  • Like 1
Skrevet

Vet dere om det er noe miljø for collie i Bergen eller omegn?

Som nevnt er collieklubben aktiv på utstillingsfronten. I klubben jeg trener er det en KH collie som trener lp/hverdagslydighet, og en dame med 2 (eller 3?) LH collier. Er en stund siden jeg har sett damen med LH nå, men så har vel jeg kanskje ikke vært altfor hyppig deltager på fellestreninger i høst heller :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...