Gå til innhold
Hundesonen.no

Bronsemerket


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg har et lite mål om å ta bronsemerket i LP i 2014. Men til nå kan han bare utgangsstilling og dekk/sitt med bli. :lol:

Men jeg ser at hundeakademiet har bronsemerke-kurs til neste år, ikke langt fra der jeg bor. Men må man kunne masse før man deltar på det kurset? De skriver selv (slik jeg tolket det) at bronsemerkekurset er man klar til å ta først etter hverdagslydighetskurs, men jeg vet ikke om hvor interessert jeg er i å gå på enda et kurs jeg føler jeg ikke får så veldig mye utbytte av.

- Er det noen som vet om hvordan nivået på slike kurs er, og hvordan det foregår?
- Hvor mange poeng må man ha for å bestå?

- OG, mange skriver om at de fikk 200 ++ poeng osv i LP konkurranser, men hvordan er det mulig når man bare kan få maks 10 poeng på hver øvelse? :huh:

Skrevet

Kan svare på det siste spørsmålet - de ulike øvelsene har ulik vektlegging (koeffisient). Dvs, at poengsummen ganges med koeffisienten. Hvis man får åtte på en øvelse som vektlegges 2, så får man 16 poeng. :)

Guest bikkje1
Skrevet

Kan svare på det siste spørsmålet - de ulike øvelsene har ulik vektlegging (koeffisient). Dvs, at poengsummen ganges med koeffisienten. Hvis man får åtte på en øvelse som vektlegges 2, så får man 16 poeng. :)

:huh::huh::huh:

Men hvilke forskjellige koeffsienter har man?

Skrevet

Jeg tror hundeakademiet har noen "regler" om at man må ha gått kurs hos dem først. Dette står under bronsemerkekurs:

Dette kurset krever at du har gått minimum kontakt og hverdagslydighetskurs, eller grunnkurs.

Men det er jo mulig å sende mail og høre hva hunden må kunne? Jeg er enig at det er litt teit at man må ha gått kurs hos dem først. Jeg så litt på kurs der, men gidder ikke å gå andre kurs kun for å gå det kurset jeg ønsker å gå.

Edit: Men på kontakt og hverdagslydighetskurser ser det ut som at du lærer det meste man trenger til bronsemerke :) Det eneste som mangler er stå under marsj.

  • Sitt og bli

  • Ligg og bli

  • Innkalling fra sitt

  • Innkalling med forstyrrelser

  • Konsentrasjon med forstyrrelser

  • Kontaktstyrkende øvelser

  • Gå "fot"

  • Hundetrix

Skrevet

Jeg gikk bronsemerkekurs med prøve uten annet enn valpekurs i bunnen, det gikk veldig fint det, men det blir jo annerledes hvis arrangør krever at man har gått andre kurs der da..

Skrevet

Jeg har et lite mål om å ta bronsemerket i LP i 2014. Men til nå kan han bare utgangsstilling og dekk/sitt med bli. :lol:

Men jeg ser at hundeakademiet har bronsemerke-kurs til neste år, ikke langt fra der jeg bor. Men må man kunne masse før man deltar på det kurset? De skriver selv (slik jeg tolket det) at bronsemerkekurset er man klar til å ta først etter hverdagslydighetskurs, men jeg vet ikke om hvor interessert jeg er i å gå på enda et kurs jeg føler jeg ikke får så veldig mye utbytte av.

- Er det noen som vet om hvordan nivået på slike kurs er, og hvordan det foregår?

- Hvor mange poeng må man ha for å bestå?

- OG, mange skriver om at de fikk 200 ++ poeng osv i LP konkurranser, men hvordan er det mulig når man bare kan få maks 10 poeng på hver øvelse? :huh:

Det er somregel ikke all verdens nivå på slike kurs, folk på høyt nivå går jo gjerne ikke bronsemerkekurs. Det er sikkert litt forskjellig praksis rundt om, men de jeg har snakket med så må du ikke gå hverdagslydighet hos dem før andre kurs, de skriver det mest for og sile ut dem som ikke har hverdagslydigheten inne. De bronsemerkekursene jeg har hørt om har det stort sett bare vært krav om at man har kontakt og slikt basic på plass, ellers så lærer du jo selve øvelsene på kurset, det er jo hele poenget. Så med utgangsstilling og dekk/sitt bli så har du nok et greit utgangspunkt, men ikke sikkert du er klar til prøven med en gang da, med mindre du trener mye mellom kurskveldene på egenhånd.

Du må ha bestått i alle øvelser(karakter 5 eller mer) for og få bronsemerke og maks poengsum er 180. I motsetning til feks LP1 hvor alle over 160 (av 200) poeng får opprykk og førstepremie uansett om de nullet på en øvelse eller to så må man ha poeng i alle for og få bronsemerket, ingen nuller, men i bronsemerket så må du ikke ha en viss poengsum, får du dårligste karakter i alle øvelsene så får du merket. Samme gjelder i LP1, man kan få opprykket selv om man nuller, men får man poeng i alle øvelser så får man sølvmerket, og det får man uavhengig av opprykk eller ikke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...