Gå til innhold
Hundesonen.no

Bronsemerket


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg har et lite mål om å ta bronsemerket i LP i 2014. Men til nå kan han bare utgangsstilling og dekk/sitt med bli. :lol:

Men jeg ser at hundeakademiet har bronsemerke-kurs til neste år, ikke langt fra der jeg bor. Men må man kunne masse før man deltar på det kurset? De skriver selv (slik jeg tolket det) at bronsemerkekurset er man klar til å ta først etter hverdagslydighetskurs, men jeg vet ikke om hvor interessert jeg er i å gå på enda et kurs jeg føler jeg ikke får så veldig mye utbytte av.

- Er det noen som vet om hvordan nivået på slike kurs er, og hvordan det foregår?
- Hvor mange poeng må man ha for å bestå?

- OG, mange skriver om at de fikk 200 ++ poeng osv i LP konkurranser, men hvordan er det mulig når man bare kan få maks 10 poeng på hver øvelse? :huh:

Skrevet

Kan svare på det siste spørsmålet - de ulike øvelsene har ulik vektlegging (koeffisient). Dvs, at poengsummen ganges med koeffisienten. Hvis man får åtte på en øvelse som vektlegges 2, så får man 16 poeng. :)

Guest bikkje1
Skrevet

Kan svare på det siste spørsmålet - de ulike øvelsene har ulik vektlegging (koeffisient). Dvs, at poengsummen ganges med koeffisienten. Hvis man får åtte på en øvelse som vektlegges 2, så får man 16 poeng. :)

:huh::huh::huh:

Men hvilke forskjellige koeffsienter har man?

Skrevet

Jeg tror hundeakademiet har noen "regler" om at man må ha gått kurs hos dem først. Dette står under bronsemerkekurs:

Dette kurset krever at du har gått minimum kontakt og hverdagslydighetskurs, eller grunnkurs.

Men det er jo mulig å sende mail og høre hva hunden må kunne? Jeg er enig at det er litt teit at man må ha gått kurs hos dem først. Jeg så litt på kurs der, men gidder ikke å gå andre kurs kun for å gå det kurset jeg ønsker å gå.

Edit: Men på kontakt og hverdagslydighetskurser ser det ut som at du lærer det meste man trenger til bronsemerke :) Det eneste som mangler er stå under marsj.

  • Sitt og bli

  • Ligg og bli

  • Innkalling fra sitt

  • Innkalling med forstyrrelser

  • Konsentrasjon med forstyrrelser

  • Kontaktstyrkende øvelser

  • Gå "fot"

  • Hundetrix

Skrevet

Jeg gikk bronsemerkekurs med prøve uten annet enn valpekurs i bunnen, det gikk veldig fint det, men det blir jo annerledes hvis arrangør krever at man har gått andre kurs der da..

Skrevet

Jeg har et lite mål om å ta bronsemerket i LP i 2014. Men til nå kan han bare utgangsstilling og dekk/sitt med bli. :lol:

Men jeg ser at hundeakademiet har bronsemerke-kurs til neste år, ikke langt fra der jeg bor. Men må man kunne masse før man deltar på det kurset? De skriver selv (slik jeg tolket det) at bronsemerkekurset er man klar til å ta først etter hverdagslydighetskurs, men jeg vet ikke om hvor interessert jeg er i å gå på enda et kurs jeg føler jeg ikke får så veldig mye utbytte av.

- Er det noen som vet om hvordan nivået på slike kurs er, og hvordan det foregår?

- Hvor mange poeng må man ha for å bestå?

- OG, mange skriver om at de fikk 200 ++ poeng osv i LP konkurranser, men hvordan er det mulig når man bare kan få maks 10 poeng på hver øvelse? :huh:

Det er somregel ikke all verdens nivå på slike kurs, folk på høyt nivå går jo gjerne ikke bronsemerkekurs. Det er sikkert litt forskjellig praksis rundt om, men de jeg har snakket med så må du ikke gå hverdagslydighet hos dem før andre kurs, de skriver det mest for og sile ut dem som ikke har hverdagslydigheten inne. De bronsemerkekursene jeg har hørt om har det stort sett bare vært krav om at man har kontakt og slikt basic på plass, ellers så lærer du jo selve øvelsene på kurset, det er jo hele poenget. Så med utgangsstilling og dekk/sitt bli så har du nok et greit utgangspunkt, men ikke sikkert du er klar til prøven med en gang da, med mindre du trener mye mellom kurskveldene på egenhånd.

Du må ha bestått i alle øvelser(karakter 5 eller mer) for og få bronsemerke og maks poengsum er 180. I motsetning til feks LP1 hvor alle over 160 (av 200) poeng får opprykk og førstepremie uansett om de nullet på en øvelse eller to så må man ha poeng i alle for og få bronsemerket, ingen nuller, men i bronsemerket så må du ikke ha en viss poengsum, får du dårligste karakter i alle øvelsene så får du merket. Samme gjelder i LP1, man kan få opprykket selv om man nuller, men får man poeng i alle øvelser så får man sølvmerket, og det får man uavhengig av opprykk eller ikke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...