Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mynte har haleknekk og den klumpen (beinet) stikker mye ut. ( har blitt noe verre med alderen) Nå har det begynt å bli sår og så har det begynt å blø en del nå. Ser nesten ut som beinet er på tur ut av huden for å beskrive det.

Har prøvd å teipe for å stoppe blødingen. Tro om dette er noe som bør amputeres?

Noen som har erfaring med noe lignende?

Skrevet

Avstivning eller amputasjon er eneste alternativene jeg har hørt om.

Er det helt sikkert at halen hennes er haleknekk, og ikke brudd ved fødsel/tidlig stadie? Vet om en hund som fikk brudd i halen som "spevalp", de trodde det var haleknekk da den var valp, men viste seg altså at det var brudd.

Høres ikke noe godt ut, stakkars. Bandasjere med sånn elastisk klistrende bandasje før tur?

Skrevet

Mynte har haleknekk og den klumpen (beinet) stikker mye ut. ( har blitt noe verre med alderen) Nå har det begynt å bli sår og så har det begynt å blø en del nå. Ser nesten ut som beinet er på tur ut av huden for å beskrive det.

Har prøvd å teipe for å stoppe blødingen. Tro om dette er noe som bør amputeres?

Noen som har erfaring med noe lignende?

Vi fikk tilbud om å amputere Vigdis sin knekk når hun var 3 mnd, nå er ikke hennes veldig utstikkende så vi lot være. Men det er noe jeg hadde vurdert hvis det viste seg at hunden fikk plager med det :)

Skrevet

Det er nok helt sikkert medfødt, ut ifra hvordan den kjennes ut, virvlene er helt deformert og en kraftig knekk. Hvis den allerede har begynt å få sår nå, ser jeg for meg at dette er noe som kan fortsette. Særlig hvis den vil stikke enda mer ut når hun blir større. Æsj, må vel få den vurdert av veterinær.

Hun har nå oppfattet bandasjen på halen og ble helt fokusert på den, så i natt tror jeg ikke den vil være lenge på :P Håper det ikke blør for mye da.

Skrevet

ja, det ser ut som at den lett kan bli slått opp og begynne å blø. Hun ser ikke ut til å ha noe vondt eller legger merke til det, men ikke artig for oss med blodsøl på vegger og gulv hehe. Og så er det jo uansett ikke bra med sår over lang tid.

Må vel planlegge bytur med veterinærbesøk ser det ut som da..

  • Like 1
Skrevet

Nå har vi vært hos dyrlegen og han fikk sett på halen. Han mente at såret grodde fint og han ville ha sett det an, for det trengte ikke å bli et problem. Hvis det ble det, måtte jeg da uansett reise til byen for han hadde ikke utstyret som trengtes. Så vi skal se det an.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...