Gå til innhold
Hundesonen.no

Kristiansand dyrepark avlivet kenguruene


simira
 Share

Recommended Posts

Jeg har aldri vært særlig stor fan av dyreparker. Jeg syns dyrene har for liten plass, selv om flere er ganske flinke til å få omgivelsene til å ligne deres naturlige habitat.

I stedet for å ta inn utrydningstruede dyr i fangenskap syns jeg heller KD kunne bidratt med økonomisk hjelp (f.eks. den summen det er planlagt å bruke på omgjøring, utvidelse og noen års hold av dyret det har tenkt å ta inn) e.l. til programmer/organisasjoner som forsøker å hjelpe bestanden ute i det fri.

Men selvfølgelig, geparder er stilige dyr, de tjener nok bra på å ta inn dem.

Det KAN hende at det de gjør er med på å vekke floks bevissthet på utrydningstruede arter, men i det store og det hele tror jeg de fleste familiene/besøkende der bare tenker hvor fine de er, også videre til neste art uten mer tanke.

Da jeg var i en dyrepark i Belgia skrøt bestemoren (hun er belgisk) til niesa mi av hvor bra det var gjort der, at alt lignet på det naturlige habitatet osv osv osv. Gull og grønne skoger. Da vi kom dit så jeg hyener som viste stressadferd ved å "sjangle" frem og tilbake på forbena sine, løp frem og tilbake i den lille innhegningen og sloss mye. Elgene hadde ETT tre og ei bu på et område på størrelse med en stor hage. Flere av antilopeartene så nesten dopa ut, de var helt apatiske (de så ikke trøtte-trøtte ut, men rett og slett dopa). Elefantene viste samme adferd som hyenene. Fuglene satt og plukket på hverandre.

Jeg fikk så vondt av dem.

Nå påstår jeg ikke at KD er like ille, for jeg har ikke vært der siden jeg var 6 år gammel, men husker fortsatt at jeg ikke trivdes helt med synet av dyrene. Uansett, så er mitt syn på saken at KD kan gjøre mye mer for den utrydningstruede arten ved å bidra til organisasjoner og programmer i stedet for å ta dem inn. De som skal inn der er sikkert født i fangenskap osvosv, men det hjelper jo ikke så mye på saken.

Og at kenguruene ikke er utrydningstruet som argument for at de måtte avlives? Nei vettu hva. De hadde sikkert ikke et optimalt liv slik jeg ser det uansett, men jeg syns det er litt drøyt. Å vise at det var liksom "greit" å avlive dem på det grunnlaget..

Blir litt matt..

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...