Gå til innhold
Hundesonen.no

Finn, Snurre og Sprett - Norsk elghund grå


Recommended Posts

Skrevet

En drøm om egen hund er veldig stor, men selv om ikke jeg har hund, så er jeg så heldig at et nært familiemedlem har flere hunder. I «alle år» har det vært elghunder hos han – og hundene får jeg lov til å holde på med slik jeg ønsker når jeg er på besøk. En kald vinterdag i desember 2010 kom det to elghund valper til gården hans. Disse to små sjarmtrollene fikk navnene Snurre og Sprett. Fra før hadde han også en eldre elghund ved navn Finn. (I tillegg en hund til som dessverre døde av alderdom julen i fjor. Han het Bajas), så i dag er det tre flotte elghunder som jeg er så heldig å få lære enormt mye av.

Finn
Finn er en 8 år gammel hannhund. Han er veldig glad i oppmerksomhet og kos. Han er mild, hengiven og alltid snill og god mot alle - barn som voksne. Finnes ikke noe vondt i han. Han er en robust og kompakt elghund, med søte små ører. Han er med på det meste, og er en svært god jakthund. Med sine 8 år i skogen, så er han en erfaren og klok hund.

Legger ved noen bilder av han:

IMG_7729_zpsd59f0cd9.jpg

IMG_7792_zps180877af.jpg

IMG_7741_zpsee7414b7.jpg

Snurre
Snurre er kullsøsteren til Sprett, og er ei 3 år gammel tispe. Hun er ei leken og livlig hund med en vakker og mild utstråling. Alltid blid og koselig, og veldig glad i oppmerksomhet. Enkel å ha med å gjøre, og er med på det meste. Hun har vært med på elgjakt kun et år, men virker å trives i skogen.

Legger ved noen bilder av henne:

IMG_7520_zpse1fae9f2.jpg

IMG_7931_zps8f984c23.jpg

IMG_0930_zpsc1df0eb2.jpg

Sprett
Sprett er kullbroren til Snurre, og er en 3 år gammel hannhund. Han er mer rolig av seg og svært hengiven ovenfor sine egne. Han viser sin stolthet og flotte utseende på bilder, men kan være en liten mammadalt. Sprett ser ut til å trives svært godt på elgjakt, til tross for bare å ha vært med et år.

Legger ved noen bilder av han også:

IMG_8459_zps0f525862.jpg

IMG_9613_zps059f77a6.jpg

IMG_9623_zpscc3c1247.jpg

Kommer nok til å legge inn flere bilder av hundene her etter hvert.

Er veldig glad for at jeg har fått blitt kjent med disse tre flotte hundene! Jeg er blitt utrolig glade i dem <3

Skrevet

Så fine :)

Og jeg MÅ bare spørre: Roper du noen gang "Finn Snurre Sprett!" på gøy? :D

De har noen artige navn! Det er ganske artig å rope navnene hver for seg også - naboen kan jo tro jeg roper at han skal "finne", "snurre" eller "sprette", hehe! Det er ofte jeg for gøy sier "Snurre, finn Sprett!", den er litt artig, - spesielt når Snurre og Sprett er kullsøsken, noe som gjenspeiler seg :P

  • Like 1
Skrevet

Åh, elghunder er vakre. Likte spesielt Snurre, hun var helt nydelig :wub:

Så absolutt helt enig! De er noe helt for seg selv.

Mange liker Snurre veldig godt - hun skiller seg litt ut på flere måter fra hannhundene. Du må gjerne ta en titt innom bloggen min på hunden.no. Der ligger det mange bilder av hundene :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...