Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det fungerte veldig bra på min tispen.

Kastererte henne rett før hu ble 2 år, når en hun 5 år, og har vært mer eller mindre symptom fri siden vi gjorde inngrepet. Hun har jo sine perioder, men det var langt værre før vi tok det, enn etter.

Skrevet

Det kommer jo ann på hunden. Noen tisper får litt nedsatt immunforsvar ved løpetid, som følge av hormoner i sving. Min tispe var langt værre rundt løpetid, enn midt i mellom to løpetider.

Skrevet

Det kommer jo ann på hva hunden din er allergisk mot. Hva har veterinæren din anbefalt?

Eksempler på hva man kan gjøre:

Medisinering som kortison, antihistaminer og allegi vaksiner osv er jo mulig.

Allergifòr.

Rå fòring.

Oppbevar tørfòret i fryseren pga lagermidd.

Vaske hunden med allergi shampo.

Være nøye med å tørke den etter tur i vått og fuktig vær, og etter bading.

Ikke ha pledd, tepper, gulvmatter, vegg til vegg teppe osv.

Få hunden ut av soverommet.

Ikke sove i sofaen, stolen osv.

Kjøp biabed.

La hunden bo ute.

Mer alternative ting som akupunktur, massasje osv.

God mosjon, gi hunden godt med mental stimuli og gi den god livskavlitet. Det kan bidra til at hunden f.eks ikke klør og klør av kjedsomhet i tilleg till allergi .(blir fort en ond sirkel).

Heller et kort og godt liv, enn et langt og vondt liv.

Skrevet

Vi finner ikke ut av hva hun er allergisk mot, vi har tatt flere tester.

Hun fikk det som 3 åring på våren, det forsvant med medisin. Og har etter det kommet tilbake 3 ganger på høsten. Denne høsten hjalp ikke medisin.

Skrevet

Vi finner ikke ut av hva hun er allergisk mot, vi har tatt flere tester.

Hun fikk det som 3 åring på våren, det forsvant med medisin. Og har etter det kommet tilbake 3 ganger på høsten. Denne høsten hjalp ikke medisin.

Har dere fått sjekket om hun er allergisk mot midd, rett og slett? Felix gikk til utredning for allergi i over tre år, eliminering av ting, tester, blodprøver. Det viste seg at han var allergisk mot både husstøvmidd og melmidd, noe veterinæren sa kunne være litt vanskelig å påvise med mindre man virkelig ser etter det.

Morfars elghund hadde en merkelig form for allergi, ble kastrert, og funket supert etter det. I perioder blusset symptomene opp, men aldri noe som plaget henne på samme måte som tidligere :)

Skrevet

Hun har fått predisolon. Hun fikk en annen type en gang når vi var i Bergen hos hudspesialist. Husker ikke hva det het, men det var noe nytt og litt dyrere.

Jeg husker ikke om de har sjekket for midd. Men mener de sjekket det mest vanlige? Både fôr, pollen og andre ting.

Jeg prøvde allergifôret til spesific en periode, men hun likte det ikke. Hun får nå vanlig spesific.

Det er bare så rart, fordi når hun har fått medisin før, så forsvinner det og kommer ikke tilbake igjen året etter. Kan hun ha blitt immun mot medisinen?

Skrevet

Prednisolon er kortison.

Kortison er ikke en medisin som kurerer hunden for alltid, det er et preparat som gjør at hunden ikke får symptomer. Problemet med kortison er at man ofte må øke dosene fordi kroppen slutter å produsere kortisol etter en viss tid med inntak av kortison. Det kan gjøre at medisinen ikke 'virker', og at man må øke dosene sakte, til man finner det punktet der hunden kan være symptomfri på kortison, men uten at den får for mye. Kortison skal alltid trappes opp og ned gradvis over tid.

Kortison er en kunstig utgavet av kroppens eget hormon i fra binyrebarken, kortisol.

Skrevet

Okey, det var jeg ikke klar over. :-) Men er ikke kortison skadelig for organene over lengre tid? Pr kur har hun fått en tablett om dagen i 7 dager, også en tablett annenhver dag i 10 dager. Hun er snart ferdig på andre runde nå. Litt usikker på om jeg skal be om resept på en til runde, eller om jeg skal ta kontakt med hudspesialist igjen. For jeg tror ikke det er så mye mer en vanlig dyrlege kan gjøre? Bortsett fra å sterilisere da.

Skrevet

Hun har ikke hatt løpetid denne gangen hvertfall, litt usikker på de tidligere gangene. Hun har kun klødd seg, over hele seg. Hun får hovne/såre øyne, og ellers sår over hele kroppen.

Skrevet

Hun har ikke hatt løpetid denne gangen hvertfall, litt usikker på de tidligere gangene. Hun har kun klødd seg, over hele seg. Hun får hovne/såre øyne, og ellers sår over hele kroppen.

Høres ut som pollen/frø allergi som er typiske på våren og høsten. Skyll eller tørk av hunden og skyll øyne med saltvann etter hver tur ut, ikke la henne rulle seg i gress og eng, og gi henne en Zyrtec daglig (reseptfri menneske allergipille) fra dere oppdager symptomene og så lenge perioden pleier å vare.

Høsten i år har vært uvanlig lang og mild, derfor virket ikke prednisolon godt nok siden hun fortsatt ble/blir utsatt for det hun reagerer på.

Om hun IKKE har løpetid i forbindelse med vår/høst vil det ikke hjelpe på allergien i det hele tatt å kastrere.

  • Like 1
Skrevet

Er det trygt å gi en hund menneske medisin? Zyrtec alså... ?

Er hvertfall trygt å gi dem menneske-allergi-øyedråper om de renner fra øynene i forbindelse med vår/høst i følge øyelyseren på jobben. Husker ikke hva akkurat det merket heter, kan finne ut.

Edit: NÅR det er sjekket at det ikke er andre ting som forårsaket renning fra øyet såklart, som et innovervendt hår e.l.

Skrevet

Ja, enkelte menneskemedisiner er trygge å gi hunder, som feks Zyrtec/Benedryl (USA). Keflex var et sykehusantibiotikum før, men så ble mange menneskebakterier immune mot det, nå brukes det stort sett bare på hunder.

Jeg anbefaler ALDRI menneskemedisiner uten at jeg VET det er trygt for hunder!

Skrevet

Hmm.. Jeg ble fortalt at allergimedisiner til mennesker ikke fungerte helt sånn på hund jeg.. Av en veterinær.. Det var ikke noe poeng i å prøve.. Var det løgn?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...