Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan man få trekk på utstilling om hunden har en liten fettkul?


Recommended Posts

Skrevet

Jatzy har en liten fettkul på ryggen, like bak skulderen. Vi har vært hos veterinær og undersøkt den, og kom da frem til at denne ikke er farlig, og den plager henne ikke på noen måte heller. Den er på størrelse med en ert. De aller fleste finner den ikke om de ikke vet hvor den er i fra før, hvis ikke jeg viser dem den da. Å operere den vekk vil være mer av kosmetiske årsaker enn helsemessige, da operason/narkose allid innbærer en større riksiko. Og jeg vil aller helst ikke at hunden min skal skjæres i om dette ikke er helt nødvendig. Holdt å kastrere henne liksom.

Men så er det jo dette forbaska stor certet som vi ikke klarer helt å gi opp kampen på. Også er det jo selvsagt min store utstillings interesse som gjør at det er kjempe kjipt om hun må pensjoneres helt, om hun ikke opereres. Personlig synes jeg Jatzy er for fin til å kunne gi opp kampen i ringen. Hun har sine feil ja, men hunder med større feil er champions, så ja. Konkuransse instinkt!

Så ja, som tittelen sier : Kan man få trekk på utstilling om hunden har en liten fettkul?

Skrevet

Gamlebikkja mi fikk kommentar på det for nesten 10 år siden, men ikke trekk (stod iallefall ikke det i omtalen). På hest har jeg opplevd å få trekk for det, så der helgarderer jeg meg alltid med veterinærattest om det er noe "ufarlig", men jeg skjønner ikke helt hvorfor de skal trekke for det på hund...

Skrevet

For at det skal ha betydning må du enten treffe på rett dommer eller den må være så stor at den er synlig på et par meters avstand. Det siste kan jo i noen tilfeller trekke ned helhetsinntrykket noe.

Skrevet

Still i vei... Min lille champion ble BIR BIG og BIS 3 på lørdag rett etter at unghunden min hadde bitt han ganske kraftig i hodet. Han hadde "hjørnetannhull" både over og under hodet og ble bare mer og mer hoven i det en kinnet. Heldigvis var det kinnet vekk fra dommeren ;)

Skrevet

*phu*. Godt å høre, var nemlig i ferd med å pensjonere henne helt, eller iallefall frem til hu blir veteran. For det er vel sånn at veteraner ikke kan bli champion?

Veteraner kan bli champion, de kan bare ikke ta imot Cacib :)

Skrevet

Veteraner kan bli champion, de kan bare ikke ta imot Cacib :)

Aha ja, ja det var jo noe de ikke kunne få, hadde bare glemt hva det var hehe :) Veterinær attest kan jeg jo skaffe, sånn i tilfelle man møter på en kjip dommer. Men tror hun vil få mer trekk for at hun er lubben, enn en liten fettkul man må leite godt etter.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...