Gå til innhold
Hundesonen.no

Berner Sennere i møtesituasjoner


Alzenas
 Share

Recommended Posts

Etter å ha vanket litt rundt på utstillinger i løpet av årene er det aldri til å komme bort fra at vi OFTE har en Berner Sennen som blir helt tulling når vi passerer.

Forrige utstilling var intet unntak. Siden jeg har x-antall dårlige opplevelser med akkurat den rasen på utstillinger sammen med Whippetene våre holdte jeg mer enn nok avstand mellom meg og ene hunden vår i det vi skulle gå til ringen før bedømmelsen vår skulle starte. Siden det var god plass på gå mellom ringene gikk jeg helt på andre siden (Sikkert plass til to-tre biler imellom...) og fulgte ekstra godt med på hva bikkja mi holdt på med. Hun lokaliserte sambo og fulgte kun med på ham. Før vi aner ordet av det har vi en BS på besøk. Han/hun drar regelrett eiern tvers over og stuper frem mot Whippeten vår. Eieren beklager seg mens hun prøvde å få ham vekk (og om du er på Hundesonen, beklager at jeg virka dritsur og ikke sa noe :P ) men det gikk helt fint, selv om bikkja mi var litt svirrete rett etterpå.

Sambo så hva som skjedde og kommer til oss, og da kommer det atter en BS (ikke samme hunden) som også drar eieren sin som ikke følger med mot oss og glefser etter henne med nokså mye lyd (her beklager jeg ikke over at jeg virka sur :P )

Dette har skjedd en rekke ganger tidligere, og det har aldri "skjedd noe mer" enn at hunden vår har vært rimelig ufokusert og skeptisk etterpå.

Ellers har jeg alltid hatt, og har vel egentlig et fint syn på rasen. Jeg syns de er superherlige, og har engang i tiden vært på utkikk etter en også. Men det er åpenbart noe med tispa vår som får dem til å se rødt selv om hun gjør helt andre ting (står med ræva mot dem, sitter på fanget, ligger vesiden av, står i bur.. you name it) Skal sies at en av de andre tispene våre også har hatt en lik erfaring med en Berner, men som sitter mye djupere i enn hun som jeg nevnte over her - Det var også en hund som gjorde det samme mot en rekke andre mindre hunder)

Noen tanker? Er vi bare uheldige med de vi møter på? Noe med tispa vår som gjør at de ikke liker trynet på henne? :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg treffer ganske ofte på Bernere, og har aldri opplevd noe slikt.

Jeg er også oppvokst med Berner Sennen (min onkels), og det var null problem for meg å gå tur med henne og passere andre hunder selv om hun veide mer enn meg...Men så klart, jeg tviler ikke på at det finnes noen ganske så ugreie Bernere også.

Endret av Mona
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Må han være der? Jeg tenker det kan være greit som en del av alenetreningen etterhvert, men så lenge dere er hjemme disse første ukene så ser jeg ingen grunn til å stenge ham inne der med mindre dere har behov for å skjerme ham for noe, unna gulvvask, støvsuging og sånt. Men selv det er også ting han bør bli vant til, strengt tatt. La valpegrinda være åpen så mye som mulig både dag og natt, så lærer han nok å finne roen etterhvert.
    • Valpen vår på snart 10 uker er vandt med valpeinnhegning med et bur inni(dør åpen til buret) på batteristandard. Vi sover enn så lenge på madrass på utsiden av innhegningen. Men på dagtid blir han helt rabiat når han blir satt i innhegningen. Hyler og skriker i evigheter selv når han ser oss. Vi vet han både har er mett, har tisset og bæsjet og behovene hans er fylt. Hvor lege skal han få lov å holde på før jeg gir opp? Valpehjerte får jo vondt av han, men vil jo heller ikke gi opp for lett. Vi vet det enda er tidlig og vi har fri helt frem til nytt år for å være hjemme med han. Gode tips og råd mottas med takk. 
    • Kan stedet jeg beordrer hunden for irettesettelse være den vanlige dagsenga i stua eller bør det være et separat sted/seng?
    • Jeg har hentet flere valper gjennom årene og har aldri tenkt over at det er noe problem at tisper i huset har løpetid.  Tror det går fint med både tispe og valp.
    • Ja han har teppe fra dem. Han koser seg fint i buret sitt på dagtid.  hittil må vi ut med ham rundt kl 02 og igjen kl 05.30 når han våkner på morningen. Han blir tatt ut for å tisse og legger seg raskt tilbake i buret. Men går 3-5 minutter så kommer han tuslende over på madrassen. Vi får prøve å legge oss utenfor å se hvordan det går. Bare håpe. Vi ikke vekker han for mye da når vi flytter madrassen vi skal sove på.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...