Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I morgen skal vi å se på valp :) de er litt over 6 uker nå. Gleder meg så til å snuske på dem :wub:

noen som har tips på hva jeg burde se etter, og hva som er lurt og spørre om?

Vi skal og "velge" valp imorgen, og vi skal ha hannhund, er det noe spesielt jeg burde se etter da?

kanskje dere synses det er rare spørsmål, men ønsker ikke å komme imorgen å virke som en uvitende tosk! :P

Skrevet

I morgen skal vi å se på valp :) de er litt over 6 uker nå. Gleder meg så til å snuske på dem :wub:

noen som har tips på hva jeg burde se etter, og hva som er lurt og spørre om?

Vi skal og "velge" valp imorgen, og vi skal ha hannhund, er det noe spesielt jeg burde se etter da?

kanskje dere synses det er rare spørsmål, men ønsker ikke å komme imorgen å virke som en uvitende tosk! :P

Hva du skal se etter vil jo variere etter som hvilken type hund du vil ha, men styr vertfall unna tydelig redde hunder, hils på foreldrene og se hvordan de er.

Skrevet

Du kommer ikke til å fremstå som en uvitende tosk. Bare kos deg med søte valper og hils på moren. I et jevnt kull er det vanskelig å få en favoritt, men det er egentlig bare positivt. Er valpene veldig ulike er det mange som lett faller for "den lille forsiktige" - den valpen er det ikke så lurt å velge. Du kan jo prøve å leke litt med en dra-leke og prøve å gi noen godbiter. Jeg ville valgt den valpen som søker kontakt med deg, er aktiv og liker mat og lek. Du kan spørre hva oppdretter har tatt med valpene på (bilturer osv), hva slags mat de får og om det er noe spesielt hun anbefaler deg. Men først og fremst - KOS deg med valpene :)

  • Like 3
Skrevet

ja, skal kose meg såå med valpene :wub: nusse på valpemager :wub: tror ikke far er der, bare moren :) kjenner jeg har reisefeber nå =) måtte bare dagen komme så jeg kunne hente han <3

  • Like 1
Skrevet

Så spennende :D Jeg hentet valp for nesten fire uker siden så skjønner godt følelsen du sitter med :)

Nå besøkte ikke jeg vår oppdretter før vi hentet valpen, men. Da vi var der fikk vi kikke på alle valpene, men jeg koste og lekte bare med min. Temmelig sikker på at vi ville fått hilst på de andre også dersom vi hadde spurt. Snakket om hva valpene har vært med på og gjort, om helse i kullet og rasen, snakket generelt om rasen og miljøet og endel om oppdretters egne hunder bl.a. mor. Også hilste og koste vi masse på mor også. Og drakk kaffe :P Fikk også sett oppstilling, tannvisning og lignende siden det var ting jeg aldri hadde sett irl før.

Tror ikke du trenger å tenke så mye på hva du skal spørre oppdretter om eller noe sånn. Seriøse oppdrettere gir deg den informasjonen du trenger, og er åpne for at du kan stille spørsmål når du kommer på dem. Er nok forståelse for at man kan være litt for spent til å komme på alt man lurer på akkurat når man ser valpene :)

Ingvild, via Tapatalk for iPhone

Skrevet

I morgen skal vi å se på valp :) de er litt over 6 uker nå. Gleder meg så til å snuske på dem :wub:

noen som har tips på hva jeg burde se etter, og hva som er lurt og spørre om?

Vi skal og "velge" valp imorgen, og vi skal ha hannhund, er det noe spesielt jeg burde se etter da?

kanskje dere synses det er rare spørsmål, men ønsker ikke å komme imorgen å virke som en uvitende tosk! :P

Ikke noe galt i å virke som en "uvitende tosk" når man er på besøk hos oppdretter for første gang. Man er spent og kanskje litt nervøs osv. Oppdretter vet jo at dere ikke er "uvitende tosker", ellers hadde dere jo ikke fått kjøpt valp ;)

Fortell oppdretter hva dere er ute etter i en hund og hvordan type dere helst vil ha (rolig, aktiv, midt på treet ...) så kan oppdretter hjelpe dere med valget. Oppdretter har jo sett valpene hver dag i disse 6 ukene og vil kunne fortelle dere om hver enkelt valp.

Spør om det dere lurer på. Ingen spørsmål er for dumme.

Sett dere ned og tenk gjennom hva oppdretter alt har fortalt dere, både om mor og far, om rasen om det er deres første med denne. Skriv gjerne en liste som dere tar med til oppdretter på alt dere måtte lure på.

Lykke til i morgen, og husk å ta bilder :D

Skrevet

takk justisia =)

har jo ikke hatt hund før, så jeg er full av spørsmål :P kanskje for mange og :innocent:

Skal knipse maange bilder :wub: Golden-valper er jo bare til å spise opp :frantics:

Skrevet

takk justisia =)

har jo ikke hatt hund før, så jeg er full av spørsmål :P kanskje for mange og :innocent:

Skal knipse maange bilder :wub: Golden-valper er jo bare til å spise opp :frantics:

Er ikke for mange spørsmål.

Jeg husker for en del år tilbake, da et par som skulle kjøpe sin første valp kom for å titte. De hadde 3 fullskrevne A4 ark med spørsmål. Det var spørsmål på begge sider. Jeg ble imponert for deres interesse. Og også det at de turte spørre om ting som for folk som har hatt hund før er ganske opplagte.

Så, skriv ned og spør :)

Skrevet

Jeg har hatt et par på besøk hvor magefølelsen er grunnen til at de ikke får valp. De lurte ikke på noe om foreldrene og hadde ikke lest spesielt mye om rasen. Still heller masse spørsmål enn at oppdretter må dra ting utav deg!

Du vil hilse på mor, helst sammen med valpene. Du vil gjerne høre også negative ting om foreldrene. Ingen hunder er perfekte. Alt du ikke spør om nå kan du forhåpentligvis spørre om resten av hundens liv. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

  • 2 weeks later...
Skrevet

glemte jo helt av tråden min =)

var jo og hilste på valpene, og fant etter kort tid vår valp :wub: oppdretter var suuper, og fortalte oss om alt =)

nå må det bare bli fredag så jeg kan hente babyen min :ahappy:

holder på og rydde rundt her nå.. fjerne matter, lange jakker, sko og ellers ting jeg er redd for =)

er det noen som vet hva jeg burde gjøre med ledningene? har kabelskjulere på det meste, men ledningene til vegglamper og slikt er jo løst, og vil ikke at de skal bli ødelagte :P

hva burde jeg pakke med til hunden? har pakket ned en bamse (snuggle puppie :D ) skål, + får med en fra oppdretter. kobbel + et ekstra halsband. hundeposer. er en biltur på 6 timer.

Guest lijenta
Skrevet

tørkerull og en spruteflakse med såpevann kan være kjekt.

Har i grunnen aldri foret valpene under veis. men testet om dem vil ha litt vann. dem har i grunne vært for opptat med verden til å få i seg vann. Halsbandet har vært noe dritherk til å det bryr jeg meg ikke om. Og kun siste sm jeg hentet med tog hadde vel på lei leieline.Og vi kjørte tog i ca 7 timer mener jeg det var

Skrevet

valpene er vante med halsband, og er vel greit å ha han i band når vi selv må strekke på fotene :-P

tørkerull og sprutflaske var lurt! =)

Jada, helt greit å bruke halsbånd. Det bestemmer du selv ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...