Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sikkert dumt spørsmål, men jeg lar det stå til. Valpen er 19 uker, så regner man uker er han snart 5 måneder. Men regner man måneder er han bare litt over 4 måneder, siden han ble født i begynnelsen av mai.

Vi forer med RC junior large fra veterinær. På tabellen på forsekken er det veldig stor forskjell på formengden han skal ha ved 4 måneders alder og ved 6 måneders alder. Bør vi trappe opp mengden gradvis? Eller gi det som blir midt mellom 4 og 6-månedersmengden nå? Eller vente til han blir 5 måneder i begynnelsen av oktober? Eller regne ham som 5 måneder når han blir 20 uker neste uke? Forvirraaa...

Skrevet

Ikke tenk så mye på tabellen, den er bare veiledende. Ser du at hunden begynner å bli tynn, gir du mer. Begynner den å bli rund, gir du for mye. Jeg ville trappet opp gradvis. Så regulerer du bare etterhvert :)

  • Like 1
Skrevet

Okei, takk :) Han er ikke tynn, kanskje heller litt tjukk. Vanskelig å se med all den pelsen. Etter en dusj ser han plutselig ikke så tjukk ut lenger :lol: Og vi kjenner ribbeina, hvert fall :)

Men sier dere at hunden er fem måneder når han er 20 uker eller når han er fem måneder i følge datoen? Han er jo 20 uker neste uke, men så er det enda to uker til han "fyller" 5 måneder. Blir ikke klok på disse uke/månedsgreiene :ermm:

Skrevet

Frem til min valp var 15 uker så kunne jeg svare hvor mange uker hun var hvis folk spurte hvor gammel hun var. Etter hun fylte 15 uker, så startet jeg med å kun holde følge med månedene.

Så personlig synes jeg det blir for "vanskelig" å holde styr på ukene når de blir såppass gamle, for folk orker ikke å begynne å telle uker for å finne ut hvor mange måneder den er. Så dersom din valp er 20 uker, så ville jeg glemt alt som heter uker, og heller fokusert på hvor mange måneder han er. Følg med fødselsdatoen hver måned du :thumbs:

  • Like 1
Skrevet

Den første tida så har jeg kontroll på både uker og dager.. Bikkja er ikke 13 uker liksom, han er 13 uker og 3 dager (viktig!!) Litt som når kvinnfolk går gravide :lol:

Nå er han 6 mnd. De andre er nesten 2 år, 5 år osv osv. Ferdig med det. :)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...