Gå til innhold
Hundesonen.no

Lesverdig om ulv/sau/hund


Recommended Posts

Skrevet

Det som er viktig her er at bøndene får hjelp økonomisk, teoretisk og praktisk til å kunne gjøre dette, for det er absolutt noe som kunne blitt gjort. For bøndene selv ene og alene er dette ganske vanskelig.

Også må det legges til at sauebønder er ganske flinke til å sjekke sauene sine hver dag altså, men det er store begrensinger for hvor mye de har tid og mulighet til. Vi driver bare med melkeku, og har derfor dyrene på innmark eller inngjerda utmark siden dyrene må melkes hver morgen og kveld, men vi er også med på å holde øye med andres sauer så lenge vi har tid og mulighet. Dessverre må vi ofte ut med Tequila og lete etter sauekadaver de periodene det er ulv og bjørn i området, da det per i dag ikke er tid og mulighet nok til å holde øye med alle dyrene til en hver tid.

En annen problemstilling: hvem vil ta på seg en jobb som fulltidsgjeter i utegangsmånedene?

Skrevet

Det var en fin artikkel og ja hvor mer jobb en gjør med sauen hvor mer må det jo koste. Men det er jo tiltak dem kan sette i avelen som flokk instinkt det vil vel ikke koste så mye men vil ta tid

Skrevet

Ja, og hva vil det gjøre med prisen på sauekjøtt?

Det vil nok gjøre en ganske stor forskjell, og sannsynligvis vil bonden sitte igjen med like lite per kg.

Skrevet

Absolutt leseverdig, men jeg stiller meg sterkt tvilende til om noe slikt faktisk er praktisk gjennomførbart i Norge.

Skrevet

Absolutt leseverdig, men jeg stiller meg sterkt tvilende til om noe slikt faktisk er praktisk gjennomførbart i Norge.

Det samme sa vi vel om røykeloven i sin tid også? Ang pris på kjøtt så ligger det vel litt i korta at norske lønninger må ned om vi skal overleve?

Skrevet

Det samme sa vi vel om røykeloven i sin tid også? Ang pris på kjøtt så ligger det vel litt i korta at norske lønninger må ned om vi skal overleve?

Norske lønninger til hvem da? Håper virkelig ikke du mener bøndene, som generelt sliter med å overleve i Norge?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...