Gå til innhold
Hundesonen.no

Lesverdig om ulv/sau/hund


Recommended Posts

Skrevet

Det som er viktig her er at bøndene får hjelp økonomisk, teoretisk og praktisk til å kunne gjøre dette, for det er absolutt noe som kunne blitt gjort. For bøndene selv ene og alene er dette ganske vanskelig.

Også må det legges til at sauebønder er ganske flinke til å sjekke sauene sine hver dag altså, men det er store begrensinger for hvor mye de har tid og mulighet til. Vi driver bare med melkeku, og har derfor dyrene på innmark eller inngjerda utmark siden dyrene må melkes hver morgen og kveld, men vi er også med på å holde øye med andres sauer så lenge vi har tid og mulighet. Dessverre må vi ofte ut med Tequila og lete etter sauekadaver de periodene det er ulv og bjørn i området, da det per i dag ikke er tid og mulighet nok til å holde øye med alle dyrene til en hver tid.

En annen problemstilling: hvem vil ta på seg en jobb som fulltidsgjeter i utegangsmånedene?

Skrevet

Det var en fin artikkel og ja hvor mer jobb en gjør med sauen hvor mer må det jo koste. Men det er jo tiltak dem kan sette i avelen som flokk instinkt det vil vel ikke koste så mye men vil ta tid

Skrevet

Ja, og hva vil det gjøre med prisen på sauekjøtt?

Det vil nok gjøre en ganske stor forskjell, og sannsynligvis vil bonden sitte igjen med like lite per kg.

Skrevet

Absolutt leseverdig, men jeg stiller meg sterkt tvilende til om noe slikt faktisk er praktisk gjennomførbart i Norge.

Skrevet

Absolutt leseverdig, men jeg stiller meg sterkt tvilende til om noe slikt faktisk er praktisk gjennomførbart i Norge.

Det samme sa vi vel om røykeloven i sin tid også? Ang pris på kjøtt så ligger det vel litt i korta at norske lønninger må ned om vi skal overleve?

Skrevet

Det samme sa vi vel om røykeloven i sin tid også? Ang pris på kjøtt så ligger det vel litt i korta at norske lønninger må ned om vi skal overleve?

Norske lønninger til hvem da? Håper virkelig ikke du mener bøndene, som generelt sliter med å overleve i Norge?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...