Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sitter for tiden og morer meg med ulike valg-tester for å sjekke om jeg fremdeles skal stemme på "mitt" parti, eller mulig finne meg en ny favoritt.

Dyr og dyrevelferd er så og si fraværende i spørsmålene på disse testene, noe jeg forsåvidt skjønner da det ikke er så mange spørsmål som stilles der. Enkelte partier har derimot noen gode punkter på sine programmer. Men sålangt har jeg ikke funnet så mye om hva det enkelte parti står for når det gjelder spørsmål som diskuteres her på sonen; forbud mot enkelte raser, "hunde-sertifikat", oppdretters rolle/ansvar i forhold til avl av hunder som ikke fungerer så bra kontra den enkelte hundeeiers rolle/ansvar osv.

Kanskje det er noen her som har fått med seg mer enn meg? Er det noen av partiene som har diskutert dette på sine landsmøter, eller finnes det noen partifolk som har engasjert seg i spørsmålene?

Skrevet
Er det noen av partiene som har diskutert dette på sine landsmøter, eller finnes det noen partifolk som har engasjert seg i spørsmålene?

Du har kanskje allerede sett denne, men link: http://www.nrk.no/valg2013/gir-karakterer-for-dyrevelferd-1.11183644

Du kan også ringe partiene og høre mer om programmet deres i forhold til bestemte saker også, forresten. Jeg tok meg friheten før et valg, og jeg ble overrasket over godt jeg ble tatt imot med mine spørsmål :)

Jeg skal følge med i denne tråden :)

Skrevet

Og her svarer partiene ang. karaktergivingen. http://www.nrk.no/valg2013/slik-svarer-partiene-pa-dyrekaring-1.11185470

Dette er verdt å lese i tillegg til den testen i linken ovenfor. Jeg synes det er veldig viktig det Sp-politikern kommer med - vi har lett for å fokusere på enkeltsaker som elefanter i sirkus og pelsdyr i bur, men i virkeligheten er omfanget av dyrevelferd så uendelig mye større. Dette er vel generelt en svakhet innen dyrevernsorganisasjonene - de ser på enkeltsaker og vet lite og atferdsbehov, effekter av stress, naturlig atferd og seleksjon. Dog synes jeg ikke det er godt nok å ha en generell uttalelse i partiprogrammet. For meg er det viktig å vite hvordan de stiller seg til enkeltsakene, i TILLEGG til alle de store sakene.

  • Like 4
Skrevet

For meg handler det vel så mye at det er tatt tak i. Om man er for eller imot hvalfangst kan man jo diskutere, men at man har tatt stilling til spørsmålet viser jo ihvertfall at man synes det er verdt tiden det tar å diskutere seg fram til en løsning, og ikke at det er prioritert ned i forhold til andre "viktigere" spørsmål.

Det er begrenset hva noen av partiene får gjort i løpet av fire år, så om det ikke er en prioritert sak så kommer nok heller aldri temaet opp i løpet av perioden de skal styre...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...