Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mens vi jakter på vårt perfekte familie medlem tenker vi på å være fosterhjem for en hund eller to. Noen som har noen erfaringer med dette? Hunden vi skal hilse på for og se om hun kanskje vil trives hos oss til hun finner sitt permanente hjem har "seperasjonsangst". Dette er det eneste "Negative" vi har fått vite om. Etter som jeg er hjemme på dag tid for tiden, ser ikke jeg på dette som er alt for stort problem.

Noen erfaringer ute og går? Noe dere mener jeg ABSOLUTT bør spørre om når vi hilser på hunden?

:)

Skrevet

Separasjonsangst er ikke noe som går over når du ikke er hjemme på dagtid lengre. Ei heller går det over når du skal en liten tur på butikken eller ut og hente posten eller bort på besøk en kveld. En venn av meg har en hund som har slitt mye med sin angst, og de har brukt enorme mengder tid og penger på henne. Jeg vet at jeg ikke hadde orket.

  • Like 1
Skrevet

Flott at dere vurderer det, kudos til dere, men vær oppmerksom på at det fremdeles blir mye jobb. Det krever god planlegging, for som Kiyomi sier så er ikke problemet borte selv om du bare skal en rask tur på butikken..

Når det gjelder ting dere absolutt må spørre om har jeg ingen spesielle tips, det kommer jo helt an på hvor lenge hunden skal være hos dere. Jo kortere tid det er snakk om, jo flere issues klarer dere sannsynligvis å takle. Samtidig tar det gjerne lenger tid å finne et permanent hjem til en hund med issues, så jeg ville passet på at dere har en skriftlig avtale som sier noe om varighet på oppholdet for hunden. Uansett, lykke til!

Skrevet

Tusen takk :) Mye arbeid blir det nok, det er vi forberett på! Har en liten liste med ting hun rett og slett MÅ klare, som å komme over ens med andre hunder og barn. Hvem vet, kanskje ikke vi er det rette stedet for henne. Det vil jo bare tiden vise!

Skrevet

Jeg har mye høyere krav til hvordan mine hunder skal takle barn og folk enn andre hunder. Man MÅ jo ikke hilse på tur. :)

Bilkjøring, matforsvar, aktivitetsbehov (ta hensyn til at hunden KAN være over/understimulert fra tidligere), hvordan hunden takler håndtering/kloklipp etc og hvor redd hunden faktisk er kan være greit å spørre om.

Ikke ta på dere for mye, det skal være hyggelig å ha hund og det finnes nok av hunder rundtomkring som trenger et hjem. Man må ta den som passer en best, ikke den en syns mest synd på.

Edit: Er visst i det kyniske hjørnet i dag. :P

  • Like 1
Skrevet

Vi var selv fosterhjem for Dyrebeskyttelsen lokalt her tidligere i vår, det var en valp på noen få mnd som skulle omplasseres - han var visst aggressiv. Nå har vi adoptert han, og har absolutt ingen problemer overhodet. Mistenker dessverre at denne "aggressiviteten" enkelt og greit var valpefakter .. snedig nok.

Uansett, moral; peis på. Dere vil, uansett utfall, lære masse av det.

Skrevet

Tusen takk for herlige svar :D Vi har en liste med 8 spørsmål nå, der klipping av klør er en av dem! Vi får dekket disse utgiftene om vi må gå til en dyreklinikk så tror nok dette skal gå fint :)

Men er det noen som vet om en hund med seperasjonsangst må sove på soverommet, eller om vi kan ha henne i gangen på nattes tid? Er dette noe vi eventuelt kan trene henne opp til? :)

Skrevet

OM det er snakk om virkelig separasjonsangst må dere ikke regne med at den kan være alene overhodet, selv ikke på natta.

Samtidig, som jeg prøvde å få frem i forrige innlegg, ta høyde for at denne "diagnosen" ikke nødvendigvis er riktig - ref den aggresive valpen det ble vurdert avlivning på..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...