Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mens vi jakter på vårt perfekte familie medlem tenker vi på å være fosterhjem for en hund eller to. Noen som har noen erfaringer med dette? Hunden vi skal hilse på for og se om hun kanskje vil trives hos oss til hun finner sitt permanente hjem har "seperasjonsangst". Dette er det eneste "Negative" vi har fått vite om. Etter som jeg er hjemme på dag tid for tiden, ser ikke jeg på dette som er alt for stort problem.

Noen erfaringer ute og går? Noe dere mener jeg ABSOLUTT bør spørre om når vi hilser på hunden?

:)

Skrevet

Separasjonsangst er ikke noe som går over når du ikke er hjemme på dagtid lengre. Ei heller går det over når du skal en liten tur på butikken eller ut og hente posten eller bort på besøk en kveld. En venn av meg har en hund som har slitt mye med sin angst, og de har brukt enorme mengder tid og penger på henne. Jeg vet at jeg ikke hadde orket.

  • Like 1
Skrevet

Flott at dere vurderer det, kudos til dere, men vær oppmerksom på at det fremdeles blir mye jobb. Det krever god planlegging, for som Kiyomi sier så er ikke problemet borte selv om du bare skal en rask tur på butikken..

Når det gjelder ting dere absolutt må spørre om har jeg ingen spesielle tips, det kommer jo helt an på hvor lenge hunden skal være hos dere. Jo kortere tid det er snakk om, jo flere issues klarer dere sannsynligvis å takle. Samtidig tar det gjerne lenger tid å finne et permanent hjem til en hund med issues, så jeg ville passet på at dere har en skriftlig avtale som sier noe om varighet på oppholdet for hunden. Uansett, lykke til!

Skrevet

Tusen takk :) Mye arbeid blir det nok, det er vi forberett på! Har en liten liste med ting hun rett og slett MÅ klare, som å komme over ens med andre hunder og barn. Hvem vet, kanskje ikke vi er det rette stedet for henne. Det vil jo bare tiden vise!

Skrevet

Jeg har mye høyere krav til hvordan mine hunder skal takle barn og folk enn andre hunder. Man MÅ jo ikke hilse på tur. :)

Bilkjøring, matforsvar, aktivitetsbehov (ta hensyn til at hunden KAN være over/understimulert fra tidligere), hvordan hunden takler håndtering/kloklipp etc og hvor redd hunden faktisk er kan være greit å spørre om.

Ikke ta på dere for mye, det skal være hyggelig å ha hund og det finnes nok av hunder rundtomkring som trenger et hjem. Man må ta den som passer en best, ikke den en syns mest synd på.

Edit: Er visst i det kyniske hjørnet i dag. :P

  • Like 1
Skrevet

Vi var selv fosterhjem for Dyrebeskyttelsen lokalt her tidligere i vår, det var en valp på noen få mnd som skulle omplasseres - han var visst aggressiv. Nå har vi adoptert han, og har absolutt ingen problemer overhodet. Mistenker dessverre at denne "aggressiviteten" enkelt og greit var valpefakter .. snedig nok.

Uansett, moral; peis på. Dere vil, uansett utfall, lære masse av det.

Skrevet

Tusen takk for herlige svar :D Vi har en liste med 8 spørsmål nå, der klipping av klør er en av dem! Vi får dekket disse utgiftene om vi må gå til en dyreklinikk så tror nok dette skal gå fint :)

Men er det noen som vet om en hund med seperasjonsangst må sove på soverommet, eller om vi kan ha henne i gangen på nattes tid? Er dette noe vi eventuelt kan trene henne opp til? :)

Skrevet

OM det er snakk om virkelig separasjonsangst må dere ikke regne med at den kan være alene overhodet, selv ikke på natta.

Samtidig, som jeg prøvde å få frem i forrige innlegg, ta høyde for at denne "diagnosen" ikke nødvendigvis er riktig - ref den aggresive valpen det ble vurdert avlivning på..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...