Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har kjøpt ny sele til whippeten. Litt tidlig å kjøpe, da hun er 8.5 mnd, men den var på tilbud, så da slo jeg til. :icon_redface:
Hun vil ikke bli noe høyere/lengre, men vil legge seg ut en del. Hun veier nå 13 kg, og er egentlig under alle målene Non-Stop lister opp.


Her har jeg prøvd å kaste noe frem slik at hun strekker seg litt:

post-10941-0-63693400-1376411012_thumb.j

Flere bilder:
post-10941-0-90780000-1376411016_thumb.j

post-10941-0-81268500-1376411013.jpg


Hva syns dere? :)

Og så lurer jeg på hvordan lengden bak, og de på sidene skal stilles inn.
Er det enden på det hvite tauet som skal ligge på halefestet, eller det den sorte løkken som skal ligge på halefestet? :icon_confused:

Skrevet

Takk for svar. :D Så bra :D
Med fare på å virke veldig blååånd, men det er da enden på den sorte løkka som skal ligge ved halefestet? :innocent:

Synes den så fin ut på henne! Svarte delen ved halefestet. Skjønner ikke at den samme størrelsen er for stor for Nora! :icon_confused:

Det har nok mye å gjøre med formen på hunden. Hun prøvde den vanlige nomeselen fra Non Stop i stl 4, og den var gigantisk på henne. Og de selene har lik størrelsestabell. :icon_confused:

Ooh, kan jeg spørre hvor det er tilbud? :-)

Drammen Zoo Center, nettbutikken. 450 kr, ikke så verst syns jeg :)

  • Like 1
Skrevet

Så passelig ut, den! :) har lyst på den sela selv, men må vel bare innse at den blir i største laget for Tavien, tror ikke hun vokser så mye mer nå :)

Skrevet

Så passelig ut, den! :) har lyst på den sela selv, men må vel bare innse at den blir i største laget for Tavien, tror ikke hun vokser så mye mer nå :)

Hihi, må jo være noen fordeler med å ha stor whippet :D

  • Like 1
Skrevet

Den virker og være helt på kanten til og være for stor. Så ikke helt optimalt, men den er innafor. Det et det jeg får ut av bildene. Både i halsen å at den nesten havner bak ribbeina

  • Like 2
Skrevet

Den virker og være helt på kanten til og være for stor. Så ikke helt optimalt, men den er innafor. Det et det jeg får ut av bildene. Både i halsen å at den nesten havner bak ribbeina

Takk for tilbakemelding. Det stemmer jo utifra målene det du sier. Hun er under på alle punkter.

Er det for optimistisk av meg å tro hun vil fylle den ut når hun legger seg ut?

Den er grei å bruke frem til hun er helt utvokst/evt ser hvor mye hun faktisk vil trekke? :)

Skrevet

Utifra bildene vil jeg som sagt si at den ikke er optimal. Men innafor. Spm er jo om den blir liggende enda lenger bak når hun trekker, det er vanskelig og si utifra bilde. Nå vet ikke jeg hverken hvor gammel hun er eller hvor mye hun kan forventes og legge seg ut, men bredde kan hjelpe på mye, også når det kommer til lengde på sela mtp ribbein. Enkelt sagt, halsåpningen er inafor så lenge det ikke er noe hard trekking du skal bedrive. Ellers må du bare prøve den en tur, og havner den bak ribbeina så er det ikke greit og bruke til trekk over hodet.

Skrevet

Da har vi testet selen. Jeg syns den ligger likt på henne når hun trekker som på bildene.

Skal forresten båndet festes i den hvite løkken eller rett i den sorte løkken? Vi festet det i den hvite løkken, men den røk tvert av etter 15 min :|:icon_confused::icon_redface:

Skrevet

Du skal feste i den hvite ja. Røk selve løkken, eller var det knuten som ikke holdt? Hvis løkken røk så må du klage. Hvis det var knuten som ikke holdt, lag en ny. Tror jeg har laget knuten på min selv.

Skrevet

Selve løkken røk ja, ikke i knuten. :hmm:

Da skal jeg se om jeg får tak i en ny da...

oj! Det må du gjøre butikken oppmerksom på, send gjerne en mail til produsenten og, de setter pris på å få vite slike ting...! Har hatt min i 3 år nå, og den holder den, selv i harde rykk.

Skrevet

Min også røk etter første tur! Tenkte det var vanlig siden den røk på første tur, men tydeligvis ikke!

Skrevet

Jeg har sele av annet merke, men min sånne tråd har virkelig vært utsatt for nøkk og napp og langvarig trekk, og virker ikke i nærhesten av å ryke. Så må ha vært noe feil med de som ryker så lett, for det kan ikke stemme.

Skrevet

Godt å høre at de egentlig skal tåle mer altså! :) Jeg trodde jo kanskje jeg hadde vært skikkelig teit som festet båndet i den hvite løkka :lol:

Men om jeg får en ny tråd, hvordan fester jeg den? Er det en spesiel type knute man må bruke?

Guest lijenta
Skrevet

Ingen spesiell knute. Kan være båtmannsknop, Min har heller ikke ryki og jeg har brukt selen til Vorstehhund som trekker

Guest Michellus
Skrevet

Min løkke røk etter første tur også, men er veldig fornøyd med resten av selen :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...