Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oi, var ikke klar over at det var et såpass stort problem. Naiv jeg åpenbart. Og helt greit med en vekker!

Har heldigvis bare blitt møtt av hyggelige politifolk de to gangene jeg har meldt hund savnet, hvor begge var oppriktig glade på mine vegne da jeg kunne ringe og fortelle at hunden(e) var trygt tilbake hos oss innen rimelig tid.

Skrevet

Synes i grunnen de kunne vært strengere mot de som lar hundene løpe løse gang på gang.

Har bekjente som gir en god f*** i om hunden er trygg og lar den stikke av hjemmefra ukentlig.

Dette er et stort boligområde med mye biltrafikk, mye barn, folk og dyr ute.

Ikke leter de etter den når den er borte, de bare venter til den enten dukker opp, eller de som finner den ringer.

Minst 1 gang i mnd ligger det bilder av hunden på en eller annen side på FB under hund funnet.

Tidligere denne uka hentet de den hos politiet uten at det fikk noen konsekvenser...

Jeg blir irritert bare med tanken på hva de utsetter hunden for av farer når de lar den løpe løs sånn!

Og hva de i verste fall utsetter andre for i samme slengen.

Slik oppførsel bør bøtelegges!

  • Like 5
Skrevet

Vel, det understreker jo bare dette behovet folk har til å ha hundene løse på død og liv, bryte båndtvang og slippe hunder de ikke har kontroll på løse. "nei guri der forsvant han fido, uffda, jaja, han kommer vel tilbake" - wtf! Tenker folk sånn om ungene sine og liksom? Uffda der forsvant han Jens, han kommer nok snart tilbake. Får helt ANGST så fort bikkja er borte mer enn et mikrosekund.

Jeg fatter personlig heller ikke hvordan man "klarer" rent mentalt å slippe en hund løs uten kontroll - for meg renner det lava ned i magen så fort bikkja glipper ut av grepet mitt (og hun er hverken farlig eller umulig på innkalling, det er noe med prinsippet). Jeg er så uendelig redd for å miste henne, for at hun i et svakt øyeblikk skal renne på en bil, eller plage dyr, barn eller voksne (hun vil ha kos og hopper på dem).

Skrevet

Jeg tror folk tror de har kontroll, helt til de møter en annen hund eller det dukker opp et rådyr o.l. Jeg har møtt mye løse bikkjer på tur her i området, og eierne har aldri 100% kontroll.... det er utrolig kjedelig, og jeg og håper at man kan begynne å bøtelegge folk for det. Det er jo faktisk båndtvang, og de månedene det ikke er det, så skal man uansett ha kontroll når bikkja er løs!

Jeg sa ifra til ei dame forrige uke faktisk, som lot bikkja si tusle løs ut i gata borti her...

  • Like 2
Skrevet

De to gangene jeg har mista hund så har det ikke vært i "slippe løs" situasjon. Slipper ikke om jeg ikke tror jeg har nok kontroll. Har vært andre faktorer, som ødelagt gjerde jeg ikke så, og hund med fullstendig panikk. Selvsagt min feil begge gangene, men det har ikke vært fordi jeg har sluppet hundene og trodd jeg har hatt med kontroll enn jeg har.

Skrevet

Selvfølgelig kan det skje uhell for alle, men jeg vil tro at ved de aller fleste tilfeller så har hundeeierne vært bevisst på at hunden er løs.

Skrevet

Jeg kjenner at jeg blir ganske irritert når folk ikke passe bedre på dyra sine. Og når det i tillegg kommer fram at det ofte er de samme personene som gang på gang må hente bikkja si fordi den er funnet, så syns jeg det hadde passet med en klekkelig bot. Uhell kan selvfølgelig skje alle, men når dette skjer med samme hunden mange ganger så er det eierne som ikke passer godt nok på. Og jeg tror nok det er noe i det som sies i artikkelen om at folk har tatt litt for mye ferie og lar hunden vandre litt som den vil i god tro om at den vil holde seg til hagen o.l.

Jeg syns synd på hundene som ikke blir passet bedre på og som kan bli skadet av biler eller lignende, det er ikke gøy for verken den som uheldigvis kjører bilen når hunden løper over veien eller for eier. Men en hund er alltid eiers ansvar, så jeg syns folk bør skjerpe seg! Det er heller ikke veldig gøy for de som kanskje er redd hunder å møte en løs hund uten eier.

Syns det rett og slett er skummelt at det er så mange hunder som blir rapportert savnet.

  • Like 2
Skrevet

Jeg hørte senest i går fra naboen som selv har hund, flere ganger pr uke hanker inn en BC-valp i nabolaget. Den står bundet i et tau hele dagen utenfor huset og hver gang hun finner den løs, så har den en taustump etter seg.

Jeg blir MATT!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Skrevet

Det burde helt klart bøtelegges når dette skjer gjentatte ganger. Altså, for min del hadde det vært helt greit hvis det ble en liten bot hver eneste gang politiet måtte ta hånd om hunden min. En tusenlapp hadde vært surt å måtte betale fordi lille Fido stakk ut døren og tok en tur rundt nabolaget, men for de som bare mister hunden en gang i et hundeliv så vil ikke det være noe problem. For gjengangere, derimot...

Skrevet

Det burde helt klart bøtelegges når dette skjer gjentatte ganger. Altså, for min del hadde det vært helt greit hvis det ble en liten bot hver eneste gang politiet måtte ta hånd om hunden min. En tusenlapp hadde vært surt å måtte betale fordi lille Fido stakk ut døren og tok en tur rundt nabolaget, men for de som bare mister hunden en gang i et hundeliv så vil ikke det være noe problem. For gjengangere, derimot...

Her i kommunen er det faktisk slik. Men så formidler bare politiet kontakt med NAF som da tar seg av resten. Da er minstesummen 1000kr for å få med seg hunden.

Lurer på om det ikke gjøres noe notat dersom dette skjer gjentatte ganger.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...