Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Hvilken hundeskole o.l var valpen din på valpekurs? Jeg skal melde meg på valpekurs til høsten, men jeg er veldig usikker på hvem jeg skal gå til.

Jeg bor i Oslo, og har sett litt på familiehunden og oslo hundeakademi.

Skrevet

Jeg har gått flere kurs hos Hundeakademiet og har vært veldig fornøyd der, men hører litt variabelt fra andre. Valpekursene deres er ihvertfall helt ok, stort sett godbiter og noe klikkertrening.

Familiehunden klikkertrener, flink instruktør (men flinkere med hunder enn mennesker, etter min mening. Lenge siden vi har gått der da).

Jar hundeskole, superhyggelig og flink dame, kun positivt.

Lundqvist hundeskole. Litt annerledes enn andre hundeskoler i at grunnkurset (uansett alder på hunden) er veldig intensivt med to kvelder i uken, etter en obligatorisk teoriDAG. Til gjengjeld får du veldig tett oppfølging individuelt, og opplegget deres er veldig bra. De bruker godbit i innlæring, klikkertrening som aktivisering, og grensesetting med evt. fysisk korreksjon kun på hverdagslydighet (etter eget ønske såklart, jeg bruker det på en av to hunder). De har stor fokus på samarbeid og positivt hundehold. Tilbyr ukeskurs om sommeren.

Din Beste Venn trener positivt, har ikke gått hos dem selv men har hørt mange som er fornøyde.

Side ved side, en av mine faste trenere som jeg har gått mye kurs med. Hun er kjempegod på klikkertrening. Bra hvis du tenker på freestyle/rally i fremtiden.

Canis, Aase og Sissel som har Oslo-avdelingen er veldig flinke, har gått en del kurs der også. Klikkertrening, såklart.

---

Sånn rent bortsett fra konkrete anbefalinger så kan jeg jo gi deg mine tips for å finne kurs/skoler.

Betyr beliggenhet noe?

Hvilke metoder bruker de (i praksis, mange sier at de trener positivt, og så viser det seg at enkelte hiver i en godbit etter at de har halkvelt hunden med struphalsbåndet...)? Om man ikke ønsker ren klikkertrening så er ikke Canis noe for deg.

Hvor mange hunder per instruktør? Jeg synes ikke det bør være mer enn 6 hunder, i utgangspunktet.

Pris har selvfølgelig litt å si, der ser jeg på timespris for kurset og forhold til antall hunder/instruktører. Men et godt opplegg kan være verdt det, Lundqvist er f.eks. litt dyrere enn andre, men absolutt verdt det ift. oppfølging (første kursdag får man kort med telefonnr til alle instruktørene på gruppa, stort sett tre stk per gruppe men en som hovedkontakt for deg og din hund). Innendørstrening om vinteren kan også være med på å gjøre dyrere kurs mer verdt.

Skrevet

Jeg er så sær at jeg nekter å betale så mye for kurs i Oslo at jeg kjører 'hjem" til gilabb i Vestfold for å gå valpekurs med pi der.

Da vet jeg at jeg får et kurs jeg kan være stor fornøyd med :-)

Skrevet

Jeg er så sær at jeg nekter å betale så mye for kurs i Oslo at jeg kjører 'hjem" til gilabb i Vestfold for å gå valpekurs med pi der.

Da vet jeg at jeg får et kurs jeg kan være stor fornøyd med :-)

Så lenge det er "hjem" og du likevel skal dit iblant er det jo greit. Men hvis du regner på merkostnaden med bompenger og drivstoff så tror jeg ikke du sparer så mye. :P

Jeg betaler det det koster så lenge jeg mener kurset og instruktøren er verdt det.

  • Like 1
Skrevet

Så lenge det er "hjem" og du likevel skal dit iblant er det jo greit. Men hvis du regner på merkostnaden med bompenger og drivstoff så tror jeg ikke du sparer så mye. :P

Jeg betaler det det koster så lenge jeg mener kurset og instruktøren er verdt det.

sparer ikke så mye nei men jeg trives jo så mye bedre så da går det jo opp i opp :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...