Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Kom over en annonse på finn.no hvor noen selger en Saarloos Wolf hund. Jeg har aldri hørt om rasen, men den ligner utrolig mye på en ulv, det ligger vell i navnet også.

Er det noen her inne som har en sånn, som kan beskrive hvordan en sånn type hund er?

Jeg skal ikke ha en sånn hund, jeg er bare veldig nysgjerrig på hvordan denne typen hund er :)

(er nok lagt feil, men jeg vet ikke hvilken rasekategori denne rasen er i).

Skrevet

Fant annonsen på finn jeg og synes mest den ser ut som svindel - rart skrevet og merkelig annonse. Utrolig vakre hunder (bare sett på bilder) iallefall! :)

Skrevet

Lukter også svindel :P Sjekka telefonnummeret på gulesider og det er ikke mindre enn 7 telefonnummer registrert på denne personen.. nå er det jo ikke ulovlig å ha mange nummer, men lukter fishy.

  • Like 2
Skrevet

De er vakre disse ulvehundene, men hva er det som gjør dem såååå mye mer attraktiv enn en husky for eksempel? Nå tenker jeg generelt altså, men hvorfor er det egentlig slik at "alle" drømmer om en sånn? Allikevel er det få som vil skaffe seg en, fordi de er så "sære" og "spesielle". Neida, det er ingen border collie, men jeg hadde heller kjøpt meg saarloos enn chow for eksempel da. Hvis noen forstår hvor jeg vil hen?

  • Like 2
Skrevet

De er vakre disse ulvehundene, men hva er det som gjør dem såååå mye mer attraktiv enn en husky for eksempel? Nå tenker jeg generelt altså, men hvorfor er det egentlig slik at "alle" drømmer om en sånn? Allikevel er det få som vil skaffe seg en, fordi de er så "sære" og "spesielle". Neida, det er ingen border collie, men jeg hadde heller kjøpt meg saarloos enn chow for eksempel da. Hvis noen forstår hvor jeg vil hen?

Jeg er litt der selv jeg. Jeg har kjempelyst på en Sarloos, men det passer ikke inn i livet mitt som det er nå. Ser for meg at de krever litt mer aktivisering enn japanerne mine, altså akkurat samme grunnen til at jeg ikke har en husky :P Folk (i alle fall jeg) synes det er en skikkelig eksotisk rase og det er en stor grunn til at det er en av drømmerasene mine.. om jeg noensinne klarer å få noe annet enn en japaner vil jo vise seg.

  • Like 2
Skrevet

Alt kommer vel an på bruksområde og hva man liker og ønsker.

Selv er jeg storfornøyd med min hund, og selv om noe av det skyldes jobben som er gjort med hunden, så har jeg nok hatt en god dose flaks også. Det er ikke bare bare å få en Saarloos til å bli velfungerende.

Ta gjerne en titt på tråden min om du er nysgjerrig på rasen.

http://hundesonen.no/forum/topic/60582-saarloos-wolfdog-crying-wolf-orion-of-ulveblikk/

Skrevet

Selv om annonsen her er 'fishy' så er hunden faktisk fra Wolfsirius i Finland. Oppdretter har prøvd å kontakte selger uten hell. De har kontrakt på at hunden skal returneres til henne dersom han ikke kan håndtere, eller av annen grunn beholde den selv. Utrolig leit at folk prøver å tjene penger på å omplassere en hund - uansett rase.

ka94ever;

Her er en link til den Svenske Saarloos/Tjekkoslovakiske ulvehundklubben 'å eie en saarloos' http://www.ssck.se/att-aga-en-saarloos/

Her er link til NKK sin rasestandard: http://web2.nkk.no/fci-rasestandard-gruppe-1/saarlos-wolfhond/

  • 5 months later...
Skrevet

@AG79 Lurer på om du har hørt om oppdretter som heter L'Eden des Shokou og om de har et rykte på seg positivt/negativt i Saarloos-verdenen? Jeg kom over de pga. akitaene deres og syntes saarloosene så fine ut (ut ifra det lille jeg vet om de), og tenkte at om jeg ikke blir frarådet de så legges de i bunken til senere valpekjøp :P

Guest vivere
Skrevet

De er vakre disse ulvehundene, men hva er det som gjør dem såååå mye mer attraktiv enn en husky for eksempel? Nå tenker jeg generelt altså, men hvorfor er det egentlig slik at "alle" drømmer om en sånn? Allikevel er det få som vil skaffe seg en, fordi de er så "sære" og "spesielle". Neida, det er ingen border collie, men jeg hadde heller kjøpt meg saarloos enn chow for eksempel da. Hvis noen forstår hvor jeg vil hen?

Jeg tror at for de som har hatt "nærkontakt" med de to ulvehunderasene er det vanskelig å tenke seg noen annen rase. En schäferhund er helt klart en bedre hund når det gjelder bevoktning, en border collie er langt bedre på gjeting, en alaska husky eller en siberian husky er langt bedre trekkhunder osv, så det er ikke på det planet fascinasjonen for ulvehundrasene ligger.

Skrevet

Det er noe med det å leve med en rase som er forholdsvis "uhildet" av menneskelig innblanding hva gjelder atferd og eksteriør. Selvsagt er alle hunderaser avla fram, men det bringer deg litt nærmere naturen å leve med en hund som bare er sånn den er, uten å leve for deg eller se ut som en veskemopp. Jeg har ikke noen fetisj for merkelige og "vanskelige" raser, så jeg beundrer sarlooser på avstand, men så lever jeg tross alt med et 10 kg tungt, dårlig domestisert knertmonster som gir meg mer enn nok ulveatferd og nærhet fra før. :D

Men vakre og spesielle, det er de, disse ulvehundene. :)

  • Like 1
Skrevet

@AG79 Lurer på om du har hørt om oppdretter som heter L'Eden des Shokou og om de har et rykte på seg positivt/negativt i Saarloos-verdenen? Jeg kom over de pga. akitaene deres og syntes saarloosene så fine ut (ut ifra det lille jeg vet om de), og tenkte at om jeg ikke blir frarådet de så legges de i bunken til senere valpekjøp :P

@MaritaS Nei.. jeg har ikke hørt om de.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...