Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå har min første hund nettopp hatt sin første løpetid og jeg er litt bekymret for at hun kan være drektig. Det er pausibelt fordi hun har hatt kontakt med to hannhunder - en rottweiler/pointer/retriever og en welsh corgi. Min er gårdshund. Har hørt fra flere at jeg ville hørt det om det skjedde noe rett og slett fordi disse hannenes private deler er kjempestore sammenliknet med min lille hund, og så er det noen som sier at "det er ikke sikkert..". De har som regel vært innafor synsvidde, men det har vært tilfeller hvor de har sneket seg rundt låven. Min har ikke vist noen tegn til å stå og hannhundene har vært bare passe interessert. En dag reagerte rottis/point/retrieveren på meg da hunden min ikke var med og da forandret han personlighet totalt - rullgardina gikk ned og jeg måtte holde han unna med et greip for ikke å bli regelrett voldtatt. Sånn var han aldri rundt hunden min.

Egentlig tror jeg ikke noe har skjedd og mange er enige med meg der, men så googler jeg jo symptomer hele tiden og er usikker mtp pattene hennes. Hun begynte løpetida 18.juni og var ferdig tre uker etter. Omtrent samtidig som hun var ferdig ble pattene hennes litt større og det er små kjertler bak dem. Er dette normalt for pubertet eller tegn på valper? Selve brystknoppene er litt større, men ikke svære, og ørlite grann røde i riktig lys uten at de er knallrøde. Hun spiser normalt og er like aktiv som før, og jeg vil ikke si at magen er noe særlig større enn vanlig. Like sosial som alltid uten å være overkosete. Så av symptomene jeg har funnet på nettet er det kun pattene som kan være et tegn, men de kan også bare være puberteten..

Hva tror folket?

(Jadda, jeg kunne vært mer påpasselig, men det er min første hund og angående dette her har jeg fått så mye forskjellige råd hvorav majoriteten har vært at "han der kommer ikke inn uansett" og "hun står ikke, det går bra" og "du hadde hørt det" osv. Så jeg har slappet litt av mens det pågikk og så blitt stressa etterpå. Neste løpetid blir jeg en hauk om jeg så må ha bikkja i bånd rundt livet mens jeg møkker beitet.)

Skrevet

Umulig å si, hun kan ha et snev av inbildt svangerskap. Ta kontakt med veterinær. Størrelse på hanhunden er ingen "garanti" for noe som helst, og ting kan gå fryktelig fort.

Skrevet

På mange drektige tisper vil du ikke se noen synlig endring på magen, eller se endring i magemålet når du bruker målebånd, før etter både fem og seks og syv uker - avhengig av kullstørrelse, valpestørrelse og tispas størrelse og fasong.

Blandingshunder mellom stor hannhund og liten tispe finnes det flere av, så jeg ville ikke brukt det som "prevensjonsmiddel" - en corgi er jo heller ikke betydelig større enn en DSG. Selv om de ikke henger etter parring, holder det at hannhunden får tømt seg i henne, for å få valper. Og det trenger ikke ta mange minuttene.

Jeg ville ikke latt min løpetidstispe gå alene med hannhund om det så var med en hannhund hun skulle parres med, fordi det kan oppstå stygge skader om de forsøker å komme seg løs fra hverandre mens de henger - kjønnsorganene deres svulmer for å låse seg fast og øke sjansene for befruktning, og det er ikke pent om tispa river seg løs fra en slik posisjon. Om hun hyler til når hannhunden trenger inn, er det for sent å løpe ut og avbryte noe. Og jeg sier ikke dette for å være slem eller vifte med pekefingeren, men for å forklare biologien bak, hva som skjer ved parring og hvorfor det er mange gode grunner til å være påpasselig.

Min yngste tispe fikk større brystvorter da hun fikk sin første løpetid, og det dukket opp to jeg hittil ikke hadde sett/kjent hos henne. Disse har hun beholdt, og brystvortene er i dag større enn de var før løpetiden (hun har hittil bare hatt en) - så det skjer en kjønnsmodning som kan påvirke kroppen fysisk.

Du sier løpetiden varte i tre uker - betyr det at hun sluttet å blø etter tre uker? For de fleste tisper slutter å blø når de står, og mang en tispeeier har latt seg lure av at de tror tispa er trygg, mens hun er på det mest fertile. En tispe kan også stå på vidt forskjellige tidspunkt fra løpetid til løpetid.

Tispa di kan altså ha blitt parrret så sent som rundt 9. juli, altså for under to uker siden - og det er altfor tidlig å kunne se sikre drektighetstegn nå da.

Ultralyd kan taes fire uker etter parring.

Jeg vet det finnes en abortsprøyte, men jeg har ikke brukt den selv, kjenner lite til den, og vet ikke om det er noen tidsfrist for å bruke den, og hva slags bivirkninger en kan oppleve.

Kontakt din veterinær, er mitt tips.

  • Like 2
Skrevet

kontakt veterinær, ta blodprøve/UL (veterinæren vil anbefale deg hva du burde gjøre) for å finn ut om hunden er drektig og sett eventuelt abortsprøyte. Abortsprøyta (alizin) kan settes inntil 45 dager etter parring. Her kan du lese mer om Alizin og bivirkningene. Du finner ut mer om disse ved å lese på Felleskatalogen (søk etter Alizin vet)

Det er noen bivirkninger som kan forekomme. Men det å bære frem et kull når hunden selv bare er en unghund, er heller ikke heldig.

Skrevet

Hei! Tusen takk for gode svar! Han hunden i stallen ble ikke gæren på meg før helt på slutten så det høres logisk ut, det med at det skjer uhell helt på slutten..

Vi var hos veterinær i dag og hun har melk og kjertler, men ikke noe på ultralyd så vi tror det er innbilt. Skal sjekke igjen når vi kommer hjem fra England om to uker for sikkerhets skyld. Veit dere om et sted i Oslo/Fet kommune hvor det ikke er så altfor dyrt? Der jeg pleier å gå koster det en liten tusenlapp - og her i England var det £32! :P

Skrevet

Hei! Tusen takk for gode svar! Han hunden i stallen ble ikke gæren på meg før helt på slutten så det høres logisk ut, det med at det skjer uhell helt på slutten..

Vi var hos veterinær i dag og hun har melk og kjertler, men ikke noe på ultralyd så vi tror det er innbilt. Skal sjekke igjen når vi kommer hjem fra England om to uker for sikkerhets skyld. Veit dere om et sted i Oslo/Fet kommune hvor det ikke er så altfor dyrt? Der jeg pleier å gå koster det en liten tusenlapp - og her i England var det £32! :P

450 for røntgen i sætre (mer presist)

Skrevet

450 for røntgen i sætre (mer presist)

Men røntgen kan ikke taes før dag 49 i drektigheten, da valpene ikke har dannet nok kalsium og dermed fått nok skjelett som røntgenstrålene kan se før da.

  • Like 1
Skrevet

Men røntgen kan ikke taes før dag 49 i drektigheten, da valpene ikke har dannet nok kalsium og dermed fått nok skjelett som røntgenstrålene kan se før da.

Der ser du :P Alt kan man ikke tenke på

Skrevet

Der ser du :P Alt kan man ikke tenke på

Har en hatt valper selv, har en jo NEDTELLING til den dagen det er hensiktsmessig å ta røntgen, for å få vite antall. Mens en desperat drømmer om 3D-ultralyd på hund, så en kan se kjønn og tegninger og sånt også... :whistle:

  • Like 1
Skrevet

Hihi, jeg får ringe litt rundt når vi kommer hjem :) Veldig mange her sier at det er veldig vanlig med innbilt svangerskap, spesielt hos små raser, men jeg vil være helt sikker så ikke hun enten må ha en sen abort eller valper på første løpetid. Og jeg har jammen lært leksa mi! Det her får meg til å svette.

Edit for å si at "her" er England, ikke sonen ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...