Gå til innhold
Hundesonen.no

Avistrikset


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg har hørt om avistrikset hvor du får bikkja til å tisse på avisen og så flytte avisen nærmere utgangsdøra osv, men hvordan er det mulig når avisen blir angrepet før bikkja får tissa?

Han gjør fra seg ute, men blæra hans er ikke akkurat noe å skryte av. Han er 11 uker nå, vi har hatt han i 1, så litt tiss må jeg nok regne med i en lang stund fremover.. :P

Guest Jonna
Skrevet

Det er nok mye lettere å ta valpen ut døren hver han du tror den skal på do enn å drive med "avis trikset". ;)

Guest bikkje1
Skrevet

Det har jeg jo fortsatt tenkt til, men nå tenker jeg på når han er hjemme alene eller om natten. ;)

Skrevet

Det har jeg jo fortsatt tenkt til, men nå tenker jeg på når han er hjemme alene eller om natten. ;)

de fleste valper lærer raskt og holde seg om man som eier er konsekvent på do treningen så før den kan holde seg like lenge som du skal være bort så bør du ikke dra bort så lenge. Ille bare fordi den tisser inne. Men fordi en så liten valp ikke bør være alene så lenge. På natten står du opp og går ut med den om det er nødvendig.
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg skal svare på spørsmålet ditt jeg.

Fortsett som du gjør, ta valpen ut når den har sovet, lekt, spist osv. og også når den går til døren. Bruk samme utgang hele tiden. Legg en avis foran døren og sørg for at valpen alltid har tilgang til døra.

De fleste valper vil da helt av seg selv velge å gå til døra og også da tisse på avisen.

Mange bruker denne metoden, og den fungerer som gull på de fleste - etter en tid kan man fjerne avisen (når man kan forvente at valpen burde klare å holde seg) og når muligheten for å tisse inne fjernes så slutter også de fleste å tisse inne.

Skrevet

Jeg har hørt om avistrikset hvor du får bikkja til å tisse på avisen og så flytte avisen nærmere utgangsdøra osv, men hvordan er det mulig når avisen blir angrepet før bikkja får tissa?

Han gjør fra seg ute, men blæra hans er ikke akkurat noe å skryte av. Han er 11 uker nå, vi har hatt han i 1, så litt tiss må jeg nok regne med i en lang stund fremover.. :P

*se for meg avistrikset med min terrier som valp*

Nei, tror ikke det går. Innen valpen din har lært å ikke makulere alt som knitrer er han nok renslig på gamlemåten :)

  • Like 1
Skrevet

Hvis du vil bruke metoden Belgerpia skisserte kan det kanskje være en idé å bytte ut avisen med slike tissekladder man får kjøpt på apoteket? De knitrer ikke og absorberer bra.

  • Like 1
Guest Jonna
Skrevet

Min erfaring med mine første hunder er at avistrikset lærer de å finne "myke" steder å tisse. Når avisen ikke er der så velger de derimot å oppsøke tepper, dyner, puter, klær e.l. som de kan finne når de er alene hjemme. Har også hørt andre som har hatt samme problemet etter å ha brukt aktivt aviser i innlæring av husrenhet.

Skrevet

Vi går for "løpe ut" metoden. Ingen aviser eller tilrettelegging på den måten her i huset. Her er det å ta valpen med ut hver gang den har sovet, lekt, spist etc og når den går til døren, og også selvsagt om natten. Dette kommer vi til å være supernazi på, for vi ønsker en renslig valp så fort som mulig.

Vi har ett fast sted vi tar valpen med til som hun skal gjøre fra seg på ute, i håp om å slippe å ha bæsj utover hele plenen. For jeg kjenner meg selv, jeg kommer ikke til å plukke bæsj hver dag. Jeg har ikke gjort det til nå, og jeg kommer nok ikke til å gjøre det i fremtiden heller. Ja, jeg er kanskje lat:-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...