Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har ei frøken på snart 5 mndr, blanding av CCPP og Yorkie. Hun hadde "midt i mellom" stående og liggende ører når jeg fikk henne da hun var 11 uker, så reiste begge ørene seg etter noen uker og sånn har de vert siden. Skikkelige stå-ører! Men nå, de siste dagene, så har ene øret lagt seg ned plutselig. Så nå henger det ene, og det andre står beint opp. Er dette vanlig? Jeg mener, det spiller jo ingen rolle i den forstand at hun er blanding og ikke skal stilles, men det ser jo litt snålt ut.. Søt-snålt, mener jeg :wub::lol:

Skrevet

Ørene kan falle litt i forbindelse med tannfelling. Hvis de har stått av seg selv ville jeg ikke vært bekymret, de går nok opp igjen. Du kan jo tape det ene øret noen dager hvis du vil være sikker på å få to stå-ører.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Ganske vanlig at det kan skje ting med ørene i tannfellinga ja. Min voksne (riktignok av helt annen rase) hadde ståører fra han var 6 uker gammel, når han ble 5 mnd falt de halvveis ned igjen en ukes tid før de reiste seg og har stått siden.

Skrevet

Takk for svar, dere :) Da bare ser jeg det an, styrer ikke med noe tape tror jeg, siden det ikke har noe betydning sånn sett. Hun er utrolig sjarmerende slik hun er nå, hehe, og så lenge det er normalt så puster jeg ut, og så håper jeg på at øret retter seg ut igjen etter hvert :ahappy:

Skrevet

Bilde skal bli :ahappy: Dere skal få se hvordan ørene har utviklet seg... :lol::wub:

Babyører

945853_10152791297430725_2022292160_n.jp

11 uker gammel - ører

21212_10152788724600725_471434773_n.jpg

Seriøse stå-ører... :lol:

1011977_10153019232615725_1230918952_n.j

Og NÅ; en av hver.. :|:icon_redface::wub::wub::D (ser at det andre øret er på tur til å dette mer ned også, faktisk! Det stod beint opp i går... :shocked: )

1001501_10153019232250725_721623974_n.jp

  • Like 2
Skrevet

Det er ikke uvanlig å måtte teipe ørene i tannfellingen. Brusken mykner slik at tennene lettere slepper... og ergo mykner ørebrusken også, og ørene faller ned :)
Jeg har gjort/gjør det med Linus nå for at han skal ha ståører. Både mtp rasestandard og siden det er lettere å holde ørene fri for ørebetennelse om de ikke ligger. :)

Jeg har også klippet vekk pels på ørene med maskin, slik at de ikke er så tunge og dermed står lettere.

Hvis valpen din sin pels vokser i samme takt som etter noen av foreldrerasene, så vil den fort vokse ut igjen om du klipper den litt ned nå ;)

Skrevet

Jeg har ikke sagt at hun må teipe ørene, bare for å klarere :P

Jeg bare forklarte hvorfor det ikke er uvanlig, ikke værre enn det.

Jeg personlig ville nok teipet, men det er egentlig litt ettersom hva man foretrekker. Jeg har hatt hund med stadige ørebetennelser og behov for å nappe inni ørene før, og vil gjerne unngå det igjen om jeg kan. Da er ståører et enkelt alternativ, for min del.

Og ettersom valpens ører har stått av seg selv uten hjelp frem til nå, så vil de kanskje reise seg uten etter tannfellingen også. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...