Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vurderer å kjøpe en A. Akita, men hunden har en uvane med å småklype ganske hyppig (feks ved kos og lek).

Hva tenker dere.. Er det vanskelig å avvenne en slik adferd på denne rasen?

Hunden er i underkant av ett år. Det ser ut til at adferden blir akseptert.

Skrevet

En am. akita er neppe noe verre med småklypinga si enn andre raser, og ikke spesielt verre å avvenne dette på heller. Det er bare det at de er så himla svære, så lekeklypinga kan fort bli litt mer voldsom enn med en shiba, feks. Jeg kjenner veldig mange med rasen, og har aldri noensinne hørt snakk om dette som et problem, og opplever heller ikke at de er sånn mot meg når vi leker eller herjekoser.

Her i huset har vi 4 hunder av 3 ulike raser, og alderen spenner fra 5 år til 15 mnd. Alle sammen leker med tenna sine, men slutter idet vi sier at det er bra, at de må være forsiktige, at de ikke må bite hardt etc. Hvis du synes hunden er flott og at dere kobler godt sammen, ville jeg ikke brydd meg om den lekebitinga, for det kan du trene bort ved å være fullstendig konsekvent. Jeg ville heller brydd meg om atferd overfor andre hunder, som er et mye større problem på rasen.

  • Like 2
Skrevet

Tusen takk for god tilbakemelding!
Kanskje jeg skal tørre å hoppe i det. Tror jo også selv at mye kan gå bedre med mer stimuli og aktivitet enn den får nå.
Hunden er vant med andre hunder og barn. :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg tok over en belger med samme problem og det ble fort borte med konsekvent time-out. Ofte så klyper de for å få litt action og oppmerksomhet.

  • Like 2
Guest Belgerpia
Skrevet

Hmmmm....... jeg har sett hva sånt kan utvikle seg til, og jeg er skikkelig usikker på om jeg hadde giddet å ta over en hund i den alderen med den type adferd og den vekt-klassen. Men det er meg.

Det går helt sikkert an å trene bort - men det fordrer jo at hunden ikke er av typen som da setter øya i deg og spør om "du tuller" - eller rettere sagt, hvorvidt du har tenkt å tape diskusjonen om det kommer til det?

Skrevet

Hmmmm.... jeg har sett hva sånt kan utvikle seg til, og jeg er skikkelig usikker på om jeg hadde giddet å ta over en hund i den alderen med den type adferd og den vekt-klassen. Men det er meg.

Det går helt sikkert an å trene bort - men det fordrer jo at hunden ikke er av typen som da setter øya i deg og spør om "du tuller" - eller rettere sagt, hvorvidt du har tenkt å tape diskusjonen om det kommer til det?

Man kan jo velge å ikke ta diskusjonen. Jeg diskuterte ikke saken med Loke. Et klyp = inn på et annet rom ( han hadde i tillegg bånd på seg inne, han likte godt å diskutere når han kom ). Tror sjelden jeg gadd å åpne kjeften en gang. .
  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk. Er ikke så flink i norsk.
    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...