Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg bruker som AnetteH kortison to ganger i året (Kenacort-T), det har vært gull for meg.

Hvis du tenker på faktisk vaksine har jeg dessverre ingen erfaring, men i følge legen var det veldig variabelt hvor godt den funka. Hvis kortisonen en gang slutter å virke så skal jeg vurdere det, det er så behagelig å endelig ha medisiner som VIRKER :)

Skrevet

Vet ikke om det er det samme, men jeg har tidligere tatt allergisprøyte og det funket kjempebra. Men jeg fikk uheldigvis noen veldig stygge merker etter sprøytene.

Skrevet

Det var i utgangspunktet denne jeg tenkte på :)

http://www.dinside.no/842383/har-du-vurdert-vaksine-mot-pollenallergi

Men jeg er åpen for det meste, jeg begynner bare å bli svært lei gress- og bjørkepollen som jeg sliter med hvert eneste år. Antihistaminer, nesespray og øyedråper fungerer bare veldig svakt, og har ingen betydning når jeg er på det verste.

Men vil det være for sent å begynne med allergivaksine eller kortisonsprøyte nå? Går det greit, eller trenger den veldig god tid til å virke?

Skrevet

Det var i utgangspunktet denne jeg tenkte på :)

http://www.dinside.no/842383/har-du-vurdert-vaksine-mot-pollenallergi

Men jeg er åpen for det meste, jeg begynner bare å bli svært lei gress- og bjørkepollen som jeg sliter med hvert eneste år. Antihistaminer, nesespray og øyedråper fungerer bare veldig svakt, og har ingen betydning når jeg er på det verste.

Men vil det være for sent å begynne med allergivaksine eller kortisonsprøyte nå? Går det greit, eller trenger den veldig god tid til å virke?

hvorfor ikke prøve kortison? jeg er litt skeptisk til slike vaksiner :P men kortison fungerer supert for meg. jeg trenger ikke ta noe piller osv når jeg har tatt den. kanskje drypper øyna noenganger. men jeg har ganske mange allergier i tillegg til pollen, gress, hund osvosv

Skrevet

Samboeren min tar allergisprøyte 3ganger i året. Men om det er kortison eller noe annet vet jeg ikke. Kan se om jeg finner ut.

Funker strålende uten bivirkninger

Skrevet

Jeg har måttet tilbringe hele somre innendørs grunnet pollenallergi, jeg reagerer på hele regla fra bjørk til åkrene treskes på høsten, men takket være kortison fungerer jeg symptomfritt :) Kun i de heftigste periodene trenger jeg piller i tillegg :)

Personlig ville jeg prøvd kortison først, hør med fastlegen om du kan få prøve nå eller må vente til neste år. Fungerer ikke det er tilfredstillende ville jeg testet vaksina :) Det var min plan, og nå er det vel 5 år siden jeg tok min første kortisonsprøyte :lol:

Skrevet

Allergivaksine er egentlig ikke en vaksine, men en hyposensibilisering. Det handler om å gi kroppen så små doser av det den reagerer på, at immunforsvaret til slutt ikke reagerer på dette mer.

Jeg har tatt denne kuren mot timoteiallergien min. Det tok tilsammen tre år, i begynnelsen fikk jeg en sprøyte i uka, bivirkningen var opphovning og kløe på stikkstedet, og generell tretthet den dagen. Etter en opptrappingsperiode på noen uker gikk det over til at jeg fikk en sprøyte hver sjette uke. Reaksjonene ble mindre og mindre.

Det er nå 4 år siden jeg var ferdig med kuren, og jeg kan bare anbefale det på det varmeste! Jeg var også allergisk mot bjørk og burot, med kryssallergier mot mye frukt og grønt samt nøtter. Jeg var allergisk mot alt av pelsdyr.

Nå er jeg nesten ikke allergisk mer! Gradvis, etter at jeg var ferdig med behandlingen, ble de andre allergiene bedre og bedre. Det var som om kroppen foretok en snuoperasjon. Jeg kan nå spise alt jeg vil av frukt og grønt, merker ingenting. Tar nesten ikke allergimedisiner mer, astmaen har også roet seg betraktelig.

Må nevne at jeg i tillegg har brukt rugspiredråper det siste året, det har gjort underverker med astmaen.

Kan jo ikke love at du får en like bra effekt, men jeg angrer ikke et øyeblikk på at jeg tok meg bryet med å gjennomføre denne behandlingen. Livet er blitt så mye bedre :-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Herlig! Får jo ikke mindre lyst på rasen av dette! (det sagt, det blir lenge til det blir noe hund her, for tiden vurderer jeg om jeg orker å ha undulat...)
    • Siden sist har Zelda blitt 6 måneder. Vi koser oss med både tur og trening. Og sønnen har gjennomført ett helt helgekurs hvor han håndterte hunden så nå skal vi prøve ut litt forskjellig grener og se hvor (forhåpentligvis) interessen finnes.  Zelda har vokst mye rent treningsmessig og jeg er er positivt overrasket over hvor mye som bor i denne hunden og hvor lett trent hun er. Hun lærer helt vilt fort og blir ikke lett sliten/lei. Tur på hytta  Må øve på å kjøre buss Valpekurs 🐶 Feirer 6 måneder med en fin tur 🥳 Innebygd båndholder 😄  
    • For meg er det ingenting galt i å lage en ny rase i og for seg, så lenge det gjøres fornuftig, men hvorfor noen vil velge en langhåret, krøllete hund som potensielt har underull er for meg uforståelig. I tillegg har man jo utfordringer som at det sjelden er individer fra "øverste hylle" som.brukes i avl, selv om de har individer som kanskje er fri selv mtp helse osv, så betyr det ikke at linjene de kommer fra og den totale genetiske pakken de nedarver videre til sine avkom er gode. Det er veldig få med puddel eller retriever som vil selge til doodle oppdrettere eller låne ut hannhund til avl. Så bare der blir det jo vanskelig å opprette en sunn og frisk genpool med nøye utvalgte individer kontra individer som er andre sortering eller fra oppdrettere som tar lett på avl. Men hovedproblemet tror jeg nok er som simira nevnte at det er så mange løgner og lovnader som rett og slett lurer folk. Særlig mtp at dette var et legitimt prosjekt som ble skrinlagt fordi de faktisk ikke greide å nå målene sine.  Men om dere vil ha røytefri hund, hvorfor ser dere da på blanding som definitivt kan røyte? Er det golden/labrador feks i opprinnelsen så kan det i aller høyeste grad komme hunder med underull.  Ulla røyter av. Og ull som røyter av kombinert med krællepels som ikke røyter av er en perfekt oppskrift på floker og problemer.    Personlig ser jeg ikke hva man skal få fra en doodle som man ikke kan få i en renraset hunderase annet enn potensielle problemer. Og det sier jeg til tross for at jeg også er helt enig i at mange som avler rasehunder innenfor nkk og raseklubbens retningslinjer absolutt ikke nødvendigvis gjør en særlig god jobb.. forskjellen er at det er enklere å finne statistikk og informasjon, ikke bare på individ, men på hele linjer i bredde også. Samt at egenskaper, både mentalt og fysisk (som feks pels og væremåte) er langt mer forutsigbart. 
    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...