Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Vi skal nå (endelig) nedover i landet og kikke på hannvalp i helga. Etter mye vurdering at og frem mellom mulige jakthunder, endte det opp med Irsk setter. Hvis vi nå bestemmer oss for å ta denne, er det noen uker til den er leveringsklar.

Bare lurte på sånn i framtiden, og i tilfelle lommeboka klør og jeg kjøper inn seler og slikt litt tidelig, hvilken str bruker Setteren i seler ol? Varierer nok veldig.

Og ambefaler dere bur eller sele i bilen, evt. str på bur til setteren. Må måle og se om det er plass til bur i bilen min skjønner dere, personbil er no' dritt ;)

Takk på forhånd :)

Skrevet

Det er litt vanskelig å svare på. Det kan være store forskjeller innen rasen. Man har jo alt fra små tisper på 16 kg og store hannhunder på over 30. Så jeg vil anbefale å holde igjen på lommeboken til hunden vokser til slik at du ser hva som passer. :) Selestørrelser varierer jo også mellom de ulike merkene.

Skrevet

Vent og se, som nevnt over her. Min irsk setter tispe er stor, like stor som mange hannhunder, og hun veger ca 26 − 28 kg (slank!), og bruker de større størrelsene i seler (husker ikke nr i farta). Men jeg har truffet mange med små tisper. Så det varierer, både etter foreldre/linjer men også innen kull. Min er den største tispen i sitt kull.

Skrevet

Vent med og kjøpe seler og dekken, det er umulig og forutsi akkurat hvor stor hunden blir og du ender mest sannsynlig med og bare kaste penger ut ruta. Skal du ha sele til trekk så er det dessuten viktig at den sitter akkurat der den skal og det er stor forskjell på seletyper der, hvilke hunder de passer så der må du nesten bare se det an.

Guest Christine
Skrevet

Enig med de andre om at du bør vente med å kjøpe seler osv. Har to ES, men de er forskjellige og kan ikke bruke samme sele. Det tryggeste da er vel å vente til du kan få prøve på.

Angående bur så kan du sikkert få prøvd ut noen typer i bilen din, hvis du kjører innom noen som selger. Eventuelt så er det mulig å få tilpasset bur til din bil.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...