Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min svoger ringer meg og rimelig opprådd. Hans golden retriver får våteksem bare han ser på vann. Han får store sår over store deler av kroppen og må stelles mye. Enda ett problem er at han er livredd, saks, føner +++ og må sederes, så det er ikke så lett å behandle han hjemme. Jeg har forsøkt selv og vet hvordan han blir, og han er oppriktig redd. Jeg prøvde å bestikke med både tispe og mat, han hadde bare panikk stakkars gutten. Det er så godt som umulig å få han 100% tørr ved å tørke med håndklee i og med at kragen hans er voldsomt tykk, det samme med bukser og hale. Så de lurer på om det finnes noe som kan være forebyggende, bortsett å barbere han ned (som var mitt forslag).

Han får v&h + selolje

Skrevet

Har ikke hørt om noe forebyggende, annet enn det du har foreslått. Det er snart sommer - hadde han vært min hund hadde jeg fått han til vet, gitt han sovemedisin og klippet han helt ned.

Skrevet

prøv å bytte for.. våteksem kommer oftere hvis huden er dårlig/tørr, så en bedre fortype kan nok gjøre forskjell vil jeg tro..

Bedre som i?

Skrevet

Bedre som i?

Bedre i den forstand et for som passer hunden bedre.. Feks så kan svak allergi gjøre at man får lettere våteksem.. Men så kan det også skyldes genetisk.. Hva som er årsaken og hva man skal gjøre, er litt avhengig av hva som er årsaken bak..

Men hud og pels er noe man må legge vekt på.. Så kanskje han skulle prøvd å gitt mer fett, evt B-vitaminsprøyter eller lignende :)

  • Like 1
Skrevet

Men hud og pels er noe man må legge vekt på.. Så kanskje han skulle prøvd å gitt mer fett, evt B-vitaminsprøyter eller lignende :)

Ok takk :) Det skal jeg si videre. Aner ikke hva slags sjekk de har gjort på han, men regner jo med de har testet for allergier mm.

Skrevet

Her er noen linker som sier litt om våteksem:

For å hindre at tilsatnden skal komme tilbake er det viktig å prøve å finne den utløsende årsaken og behandle denne. Hos noen hunder klarer man ikke å finne en konkret årsak, og våteksem kan bli et tilbakevendende problem. I disse tilfellene er det viktig med god hygiene, regelmessig børsting og sørge for optimal fôring. Mange hunder kan ha god nytte av tilskudd av fettsyrer i maten, f.eks fiskeolje, fordi det vil gi en sunnere hud og dermed forebygge kløe.

Link: http://www.nordstrand-dyreklinikk.no/aktuelt/56

Ellers fant jeg at det var enkelt skrevet om hvorfor hunder får våteksem her.. Ikke verdens beste kilde, men fikk frem poenget godt :)

Det eneste som beskytter hunden mot omverdenen er et tynt lag døde hudceller som danner det øverste laget på huden. De døde hudcellene er bundet sammen av olje og fett, akurat som murstein er bundet sammen med sement. Dette tynne laget er igjen til dels beskyttet av pels. Men når pelsen blir våt samtidig som det er varmt så trives bakterier godt. Om det samtidig kommer en sprekk (lite sår) i dette tynne døde cellelaget så får bakteriene god grobunn for videre vekst, noe som igjen kan føre til at et større område blir infisert. Altså våteksem. Det skal ikke store ødeleggelsen i det døde cellelaget til før man kan få en bakterievekst. Det trenger altså ikke være et sår som blir påført av for eksempel en kvist.

http://www.royalcanin.no/om-hunden/hunden/livet-med-hunden-din/vaateksem-et-hyppig-problem-om-sommeren

Men siden hunden stadig får tilbakevendige tilfeller med våteksem, ville jeg absolutt ha utredet hunden skikkelig hos en dyrlegen som ser tegnene :)

  • Like 1
Guest Jonna
Skrevet

Siden det ikke går med føner så hadde jeg rett og slett dopet hunden og barbert den ned nå på sommeren til man fant ut av evt föret eller annen behandling.

Skrevet

Har ikke hørt om noe forebyggende, annet enn det du har foreslått. Det er snart sommer - hadde han vært min hund hadde jeg fått han til vet, gitt han sovemedisin og klippet han helt ned.

Signerer denne, første bud i forebygging tenker jeg! Barber ned hele hunden før det blir et problem. Enklere å tørke hunden også om den er nedbarbert og enklere å oppdage utbruddene :-)

Skrevet

Mitt beste forebyggende tips er å kjøpe en skikkelig god føner/blåser :)

Han er livredd føneren, slik jeg skrev i startinnlegget :)

Jeg er helt enig med dere i at barbering høres ut som beste løsning. Så da må jeg få søsteren min til å skjønne at det er hun som har ett problem i forhold til utseende ikke hunden :P

Skrevet

Husk at våteksem kommer like fort selv om hunden er nedbarbert, det gjør det bare lettere å oppdage de.. Så for å unngå utbrudd, må man utrede litt mer :)

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

På hest har jeg lest at eksem/mugg kommer av dårlig opptak i tarmen, da som oftest sink. Hvorfor ikke ta en blodprøve for å se om det er noen galt.

  • Like 1
Skrevet

Chicka fikk veldig fort våteksem før, helt til jeg byttet matmerke (til en sort med lam og potet, uten korn), nå har hun ikke hatt problemer på over ett år *bank i bordet* ;)

  • Like 1
Skrevet

Be dem PRØVE å barbere han ned, bare sånn en gang. Si at pelsen kommer tilbake, men at de kan forsøke. For hundens del.

Jeg hadde jo virkelig ikke lyst til å barbere ned Gry, og etter at jeg har gjort det engang, har jeg VIRKELIG ikke lyst til å gjøre det igjen. For det første så stikker pelsen hennes da, og den herlige myke Gry-pelsen blir borte. I tilegg ser hun dust ut!

MEN, hun sluttet å klø da jeg barberte henne!!! Og da er det verdt ALT! Da kan hu se så tufs ut som hu vil, hu kan stikke meg med pelsen sin så mye hun vil, bare HUN er kløfri ;)

Kan hende din søster tenker det samme om hun ser at hunden blir fri for våteksem og plager ;)

Skrevet

Jeg skal i hvert fall foreslå forskifte på han, og sjekke han for sinkmangel. Håper inderlig hun vil barbere han ned... men kanskje prøve dette først

Guest Gråtass
Skrevet

Hvis han er veldig ille kan det hende at han må ha behandling for infeksjonene som kommer i huden, men et godt kjerringråd er å smøre inn de infiserte områdene med grønnsåpe.

Skrevet

Så da må jeg få søsteren min til å skjønne at det er hun som har ett problem i forhold til utseende ikke hunden :P

Første gangen man klipper ned,er grusomt! For eier :P

Du kan jo vise henne dette. Dårlig bilde av nedklippet Schæfer pga eksem/kløe.

Han bryr seg ikke...JEG syns derimot det var direkte flaut første gangen.

Men det er lettere å forebygge/forhindre utbrudd når de er nedklippet :)

post-11689-0-15783000-1368790854_thumb.j

Skrevet

Hvis dere velger å tynne ut pelsen med rake for å få mer luftsirkulasjon, samt kortere tørketid - er ikke det også noe man kan se om hunden vil godta uten å dø av skrekk? På den måten slipper man å legge hunden i søvn så ofte hos dyrlegen hvis man kommer lettere utav det.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...