Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er i Lillehammer en tur i helga, og har med lommeretrieveren min. Noen som har lyst til å være med og trene lydighet? Eller noe? :) Er bare lørdag jeg kan, da :P

Skrevet
Jeg er i Lillehammer en tur i helga, og har med lommeretrieveren min. Noen som har lyst til å være med og trene lydighet? Eller noe? :) Er bare lørdag jeg kan, da :P

Jeg er i Lillehammer på lørdag og har med lommestavros! Skal på sykehjemmet, men det kan jo hende vi får tid til litt sitt og bli og lineføring :)

Skrevet
Jeg er i Lillehammer på lørdag og har med lommestavros! Skal på sykehjemmet, men det kan jo hende vi får tid til litt sitt og bli og lineføring :)

Åh, det hadde vært kjempetrivelig å møte både deg og Scilos! Vi kan jo evt gå en tur i skogen også? Du har nr mitt, eller?

  • Like 1
Skrevet
Åh, det hadde vært kjempetrivelig å møte både deg og Scilos! Vi kan jo evt gå en tur i skogen også? Du har nr mitt, eller?

Nei, jeg hadde ikke nummeret ditt, jeg. Skal i se, nå tar vi toget opp så vi er der i totiden, så sykehjemmet et par timer, så tid for tur :) Får til det, vet du. Lola vil kanskje være med. Vi kan hjelpe dere til å trene med forstyrrelser :D

Edit: Mitt nummer er: 48052804

Skrevet

Hmm, kanskje vi også blir med på lp trening dersom vi ikke drar på LP cup da, da er nok rotta sliten :P Dere kan jo si fra her om det blir noe trening på dere, så kommer vi en tur dersom det passer sånn ;)

  • Like 2
Skrevet

Jeg og ida har bestemt oss for å være interne og ta en tur sammen og snakke om gamledager (ida var jo mor i mitt andre hjem da vi alle bodde i Lillehammer en gang i tida :heart: ) Sojji :icon_redface:

Men Scala & jeg er fortsatt klar for LP-trening senere, kanskje i seks/sju-tiden, hvis noen er interessert?

Skrevet

Vi hadde en fantastisk fin dag i går :) Først noen timer på sykehjemmet, der Ia fikk seg en ny kavaler. Hun og Håkon på 99 (+ fire og en halv måned) satt og snakket om livet og bøker og det er ikke godt å si hvem av dem som koste seg mest :D

Vi ble selvfølgelig der mye lenger enn planlagt, men snille Karius (Pim) hentet oss og tok oss med hjem til foreldrene. Der var jammen meg kaffen og vafler på bordet og det var så utrolig koselig å preike litt med dem igjen. Det eneste som ble litt teit, var at Tinka syns Scala var dust og mente at hun kunne holde seg i hagen mens de "voksne" drakk kaffe. Hun brukte innestemmen, men sa nok ikke noe hyggelig i følge Scala. Så fulgte Pim og Scala oss til et tog som ikke gikk, så da rakk vi en tur om Nansenskolen, også. Den lå så fint til og var passe liten og hyggelig, så Ia får nok et fint år der. Scala og Scilos fikk lekt litt sisten, også :)

Pappaen til Pim hadde tatt Ia til side og sagt at hun var velkommen dit når som helst om hun trengte et hjem, mens hun var på Lillehammer :heart: Det er så godt å vite at mine barn har omsorgsmennesker rundt seg på alle kanter :D

Ia og jeg hadde det også så fint på turen opp og ned og snakket om ting dere ikke får vite, men kjærlighet er et nyttig stikkord :) Dessuten ble vi kjent med en grisebonde fra Drammen :lol:

Kanskje det dukker opp et par bilder. Det er ikke opp til meg :whistle:

  • Like 2
Skrevet
Kanskje det dukker opp et par bilder. Det er ikke opp til meg :whistle:

Takk for i går, det var koselig å se dere igjen :ahappy:

Altså, masa, bilder kommer!

LinL: jeg rekker ikke noe trening i dag :( skal dra oppover til Trondheim igjen så snart jeg rekker (etter å ha feiret grandtante og lagt ut bilder fra i går, obviously ;) ). Sier ifra neste gang jeg drar nedover, er alltid gøy å trene med noen nye! :D

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...