Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Litt klønete tittel kanskje, men jeg har lyst til å tappe Amigo og ha i reserve sperm fra han. I tillfelle jeg skal prøve kjemisk kastrasjon.

Men hvordan og hvor gjøres dette, hva koster det, trenger jeg å ha med ei løpsk tispe, andre ting jeg bør vite, hvor lenge kan sæd oppbevares fryst

Jeg har aldri vært borti dette temaet og er helt grønn. Må ha det inn med teskje

Guest Gråtass
Skrevet

Da ringer du til Ragnar Thommassen på NVH og avtaler en time for tapping. Han pleier å ta flere samtidig som han skal inseminere en tispe, så som regel er det løpetispe tilgjengelig. Du står og holder hunden din, han gir bikkja en "handjob", sjekker kvaliteten at den er ok for frysing, så betaler du kontant 2000kr tror jeg det var, så skal man få regning fra NKK for sædbanken pr år(men jeg har ikke mottatt noe enda, selv om jeg har purret. Men sæden er der altså) og dett er det.

Edit: sæden kan brukes i mange år etter frysing, sist jeg var på NVH i februar var det noen som hadde inseminert med sæd fra 1987. Hvor mange strå du får er litt avhengig av kvaliteten. På min hund, så hadde han litt dårlig sædkvalitet, så en tapping rekker til to tisper.

Skrevet

Vi tappet Hampus for noen år siden.

Foregikk som Gråtass neskriver.

Hampus ble tappet 2 ganger, med en liten stund mellom, og vi betalte 3500 kroner.

I tillegg betaler vi jo for lagringa, men husker ikke hvor mye.

Guest Gråtass
Skrevet
Vi tappet Hampus for noen år siden.

Foregikk som Gråtass neskriver.

Hampus ble tappet 2 ganger, med en liten stund mellom, og vi betalte 3500 kroner.

I tillegg betaler vi jo for lagringa, men husker ikke hvor mye.

Jeg husker heller ikke hva lagringa koster, men jeg mener at jeg regnet ut at om jeg hadde sæden i 10 år ville kostnadene inkl alt være omtrent prisen av en valp.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...