Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan reiser hunder som oftest opptil himmelen?


Recommended Posts

Skrevet

Min første hund ble avlivet hos veterinær da hun var 7 år gammel. Hun sleit med ledd og forkalkninger og hadde ingen livsgnist på slutten.

Min forrige whippet ble avlivet hos veterinær bare 5 år gammel pga fryktaggresjon. Den verste og vondeste avgjørelsen jeg har tatt, men jeg mener det var til det beste.

Nå håper jeg de to jeg har blir gamle og grå før de sovner stille inn.

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Svaret på spørsmålet er vel at dei aller, aller fleste hundar blir avliva av dyrlege. Svært få hundar døyr av seg sjølv, då det stort sett berre fører til unødvendig liding for hunden. Om vi ser p

Begge mine skal sovne fredelig inn under blomstrende epletrær ute i hagen min i en alder av femten år.

Femten? Pff, Ganzie har lovet meg at hun skal bli 35 Har kun måtte ta farvel med en hund foreløbig, hun ble avlivet etter akutt systemsvikt 10 år og 11 mnd gammel.

Skrevet

Begge mine hunder har blitt tatt til veterinæren

Hund 1: alvorlige ryggsmerter + mistet følelsen i bakføttene + hjertefeil + nesten ingen tenner igjen til slutt (11 1/2 år)

Hund 2: Separsjonsangst som til slutt førte til at han var en fare for seg selv og egen helse (5 år og 10 mnd)

Skrevet

Hvordan de reiser til himmelen?

Ifølge min lille datter - DIREKTE. Uten begravelse. Fordi de er så snille slipper de å gå vegen om graven.

Våre har variert i alder- fra yngste ca 12 mnd pga uhelbredelig sykdom med dårlig prognose til 13 år pga kreft/alderdom. Bortsett fra en som ble påkjørt og fikk amputert begge bakbena i påkjørselen, og en som ble feilbehandlet av vetrinær og døde pga det, ble alle andre avlivet pga alvorlig sykdom med elendig prognose, ev alvorlig sykdom kombinert med høy alder.

Skrevet

Satt nå å prøvde å tenke på hvorfor Rasmus ikke ble avlivet. Og det er jo ikke rart, det var jo oppe på fjellet det hele skjedde. Hadde vi vært i byen så hadde det nok vært større sjanse for at han hadde blitt avlivet.

Skrevet

2,5 år gammel hannhund, Border Collie. Avlivet hos veterinær etter han bet vår yngste datter, viste seg at han var nesten blind og døv, noe som hadde kommet de siste mnd uten at vi merket annet enn at han ble mindre lydig.

16 år gammel Border Collie tispe, avlivet hos vet da hun var begynt å bli bli kraftig dement.

11 mnd gammel Border Collie hannhund, OCD.

Jeg var med dem alle tre hele veien.

Skrevet
Satt nå å prøvde å tenke på hvorfor Rasmus ikke ble avlivet. Og det er jo ikke rart, det var jo oppe på fjellet det hele skjedde. Hadde vi vært i byen så hadde det nok vært større sjanse for at han hadde blitt avlivet.

Orker du fortelle?

Skrevet

Alle tre avlivet hos veterinær.

- tre år gammel border collie, på grunn av livmorbetennelse

- blandingshund avlivet på fjortenårsdagen sin da hun ble akutt dårlig, mulig livmorbetennelse eller noe annet. Valgte å ikke foreta noen spesielle undersøkelser, men bare la henne slippe

- tre år gammel blandingshund, avlivet på grunn av uttalt separasjonsangst

Skrevet

Den første ble avlivet hos veterinær, 6,5 år gammel. Lang tids sykdom og kortisonbehandling gjorde at tiden virkelig var inne da hun fikk slippe.

Nr 2 ble avlivet hos veterinær 2,5 år gammel grunnet gemytt. (han bodde hos oss i 2 mnd bare)

Har avlivet 1 katt hos veterinær pga sykdom, 2-3 år gammel. Og en pus døde hjemme etter å ha fått en høyttaler i hodet. Kun 3 mnd gammel.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...