Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når kan man si at hunden ikke er valp lenger men unghund?Min hund blir straks 7 mnd men kaller han fortsatt valp:) han er en hann hund men løfter ikke på foten enda , har alle valpefaktene enda;)

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Har bare hatt tisper, men jeg tenker liksom ved første løpetid :P

Da var tispa til foreldrene mine valp til hu var 18 mnd gammel :P

Jeg setter grensa mellom valp og unghund ved 6-7 mnd.

Skrevet

Tisper er unghunder når de er rundt 6 mnds alder, hanner 7-8 mnd. Altså har jeg en tispe jeg har regnet som unghund i snart 4 mnd, som fortsatt ikke har hatt løpetid ;) jeg drar den grensen pga endring i adferd (roer seg, blir mer fornuftig/seriøs) og andre hunders reaksjoner på hunden (mer interessant/større krav til oppførsel etc)

  • Like 1
Skrevet
Har bare hatt tisper, men jeg tenker liksom ved første løpetid :P

Da var i så fall Jaily valp til hun var 13 mnd gammel. ;)

Jeg tenker også at det er litt individuelt etter oppførsel og modning, men normalt kanskje fra 6-12 måneder.

Skrevet

Nora var også valp til hun var 18 mnd, tydeligvis, og krøllebølla er fortsatt valp, 13 mnd gammel :lol:

Tror jeg skiller det omtrent som Maria, de er valper til de er en 9 mnd gamle, da blir de unghunder. Hvor grensa går mellom unghund og voksen, derimot, er enda mer glidende. Nora var unghund helt til ifjor, da var hun 3,5 år gammel. Dina kan jeg ikke se for meg at har vært unghund noen sinne (jeg fikk henne ikke før hun var 2.5 år, og da var hun helt klart voksen). Gubbelille var unghund til han var halvannet, etter det ble han gubbe :P

Skrevet

Enig i at unghundperioden er vanskeligere å definere enn valp, egentlig. Chessea var unghund frem til hun plutselig en dag (etter løpetid) bare blei voksen, omtrent tre år gammel. Det var skikkelig tydelig, liksom. Hun bare roet seg skikkelig ned og ble en utrolig behagelig hund. Hun er ennå ikke annet enn "ung voksen" i mitt hode, selv om hun snart er åtte år. Hun oppfører seg ikke som noen gammel hund. Selv om hun til stadighet går under kallenavnet "gamlemor".

Skrevet
Da var i så fall Jaily valp til hun var 13 mnd gammel. ;)

Jeg tenker også at det er litt individuelt etter oppførsel og modning, men normalt kanskje fra 6-12 måneder.

Nå var det ikke akkurat ment bokstavlig da ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...