Gå til innhold
Hundesonen.no

"Hobby"-instruktør?


Gidske
 Share

Recommended Posts

For 2,5 år siden flyttet jeg fra en trivelig by med et aktivt hundemiljø til en mer landlig tilværelse på gård. Den nye kommunen min er veldig fin, men mangler en hundeklubb. Selv trener jeg konkurranselydighet i tidligere nevnte by da jeg fremdeles jobber der, og det fungerer relativt greit logistikk-messig å trene etter jobb. Helgetreninger der orker jeg ikke, da det tar en time å kjøre.

Gjennom den lokale jeger- og fiskerforeningen har jeg fått dratt igang en hundegruppe på mitt nye bosted, der fokuset naturlig nok er jakt, utstilling og spor. Jeg vil også gjerne samle sammen en gjeng som jeg kan trene lydighet med. Det er nok jeg som er mest ivrig på dette, så jeg tenker at jeg må gjøre noe om det i det hele tatt skal skje noe.

Spørsmålet mitt er om hva slags nivå jeg skal legge denne treninga på? Jeg vet at om jeg hadde satt opp f.eks. et valpekurs om våren, så hadde vi fått med folk på dette. Det er jo en fin arena for rekruttering. Men da må jeg ta en instruktør-utdannelse. Jeg har kikket på de ulike "skolene", og ser at det er veldig stor forskjell på både pris, inntakskrav, varighet, og kanskje også hva som er målet, altså om man skal kunne holde et enkelt kurs i hverdagslydighet eller om man skal gi kurs til erfarne hundefolk som trener konkurranse, eller til hunder med problematferd.

Selv føler jeg at det er mange nok dårlige hundetrenere der ute, uten at jeg også skal kaste meg på lista, samtidig har jeg veldig lyst til å dra igang et miljø der jeg bor. Jeg blir ikke helt enig med meg selv hva som er smart å gjøre. Noen innspill?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Hva med å invitere til ett valpetreff over flere ganger. ikke kall det kurs, at man ikke har en instruktør men en som leder kvelden og organiserer hva man skal trene på. Forøvrig, så er det ikke kjempestore krav for å ta instruktørkurs gjennom NKK, så kanskje du kan melde deg på ett trinn1 kurs og bli godkjent instruktør.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
Er det ok for NKK om man er tilknyttet en JFF-klubb og skal virke der da? For nærmeste NKK klubb er 30 min kjøring unna, og er egentlig ganske uaktuell...

JFF er samarbeidende klubb med NKK så det er ikke noe problem hvilken klubb du er medlem i eller virker i, så lenge den samarbeider med NKK.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvorfor må du ta en instruktørutdannelse da? Hvis du har god erfaring med å trene hund? Noen av de flinkeste instruktørene jeg kjenner har ingen utannelse, kun åresvis med erfaring av trening og konkurrering. Hvis det er viktig for deg og dokumentere ferdighetene dine ville jeg innvestert i et kurs hvor du faktisk lærer noe, og det er kanskje (?) et av de dyrere og lengre kursene. Jeg har NKKs trinn 1 utdannelse, og jeg syns ikke jeg lærte så veldig mye på det kurset egentlig, bittelitt pedagogikk, men jeg fikk dokumentert mine kunnskaper på et papir. Og så hadde vi det veldig koselig da :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Litt av problemet med å ikke ta en trinn1 utdannelse i NKK syns jeg er at da har man ingen dokumentasjon på sin kompetanse. Jeg syns også at om man jobber innad en samarbeidende klubb, så skal man være lojal mot det utdanningssystemet som klubben har valgt å være en del av. Det kan godt hende man får bedre og bredere kunnskap ved å velge et instruktørkurs hos en komersiell hundeskole, problemet med det er at det er ingen kvalitetssikring på noe plan.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg måååå jo ikke ta en utdannelse da, men tenkte at det kanskje var greit å få det formelle på plass? Jeg har jo uansett ikke bøtter og spann med erfaring, har hatt hunder det meste av livet mitt, men har nå den første hunden som vi jobber målrettet med i konkurransesammenheng.

Det er uansett ikke snakk om å holde noen kurs i konkurranselydighet, det er kun med tanke på valpekurs og hverdagslydighet. Noe mer føler jeg mer overhode ikke kvalifisert til, men det hadde vært greit å slippe å leie inn instruktører hvert år til slike småkurs.

Noen som vet hva NKK trinn 1 koster?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg måååå jo ikke ta en utdannelse da, men tenkte at det kanskje var greit å få det formelle på plass? Jeg har jo uansett ikke bøtter og spann med erfaring, har hatt hunder det meste av livet mitt, men har nå den første hunden som vi jobber målrettet med i konkurransesammenheng.

Det er uansett ikke snakk om å holde noen kurs i konkurranselydighet, det er kun med tanke på valpekurs og hverdagslydighet. Noe mer føler jeg mer overhode ikke kvalifisert til, men det hadde vært greit å slippe å leie inn instruktører hvert år til slike småkurs.

Noen som vet hva NKK trinn 1 koster?

2000kr :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
2000kr :)

Men hør med din lokale JFF om ikke de vil sponse deg, siden det kommer foreningen til nytte, mange klubber som gjør det.

Du sier at du "bare" skal holde valpekurs, da har du litt feil vinkling- for valpekurs er det viktigste kurset man har i en klubb. Det er der man får rekruttering, nye medlemmer og ikke minst utvikling som instruktør, så det å være valpekurs instruktør er navlestrengen i en hundeklubb det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hør med din lokale JFF om ikke de vil sponse deg, siden det kommer foreningen til nytte, mange klubber som gjør det.

Du sier at du "bare" skal holde valpekurs, da har du litt feil vinkling- for valpekurs er det viktigste kurset man har i en klubb. Det er der man får rekruttering, nye medlemmer og ikke minst utvikling som instruktør, så det å være valpekurs instruktør er navlestrengen i en hundeklubb det!

Helt enig i deg, men det jeg mener er at man ikke har frustrerte folk som kommer fordi de ikke klarer de siste detaljene på neseprøven. Der kan jeg ikke hjelpe så mye. Jeg er derimot en racer på vafler, så jeg håper jeg skal kunne lokke med meg folk til å fortsette på treninger etter endt kurs :)

Her er det jo også mye jaktfolk, og de har en annen målsetting med hunden sin enn det som andre hundefolk har. Felles treningsfelt er en solid innkalling, vente-øvelser og lineføring, så tenke at hovedfokus må være på det, i tillegg til sosialisering.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Alle hunder uansett rase og bruksformål bør etter min mening lære 5 grunnprinsipper:

1) kontakt

2) nei

3) innkalling

4) gå pent i bånd

5) gå å legg deg

Se der, da har du ett valpekurs klart. Vafler er aldri feil strategi heller :) Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...