Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye hjernetrim?


FibiFrøken
 Share

Recommended Posts

Hei

Har en valp på 9 uker nå. Hun har vært hos oss i bare ei uke men har allerede lært ´´sitt´´og ´´kom´´..

Jeg er dødsdårlig på å ha med meg godbiter når vi er ute så det skal jeg gjøre ..for ute vil hun jo helst ikke komme når jeg roper eller drar forsiktig i båndet for å få henne med (å grave nesa ned i snøen og spise gress/busker er helst det eneste hun vil gjøre ute)

Så til poenget:

Vi har noen små økter på 5 min. om gangen ila. dagen der vi øver på innkalling..sitt...bli....(´´bli´´ er ikke lett å øve på...) Ellers leker vi med henne når hun er giret og vi leker dra-leker med lekene hennes...tyggepinne osv...

Er dette for lite/mye? Hun har to stooore raptuser ila. dagen. En på morgenen (DET blir moro når vi begynner på jobb neste uke og skal ha henne med...iik!)...og en på ettermiddagen. Da er det baluma, hurramegrunndt og tjohei så det nærmest tisses hvert 10. minutt..

Hun slokner i 8-tiden om kvelden og vi er ute og tisser da i 10 -og sist 12-tiden. Da legger vi oss og sover til 6:00 uten nattevåk.

Såh...dere erfarne...hvordan er dagen vår? Er vi for mye/lite aktive? Bør hun få mer/mindre stimuli?

Det blir naturlig mindre stimulig på dagen fremover pga. jobbingen men det er kjekt å få noen meninger :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Viss det er alt dere gjør så var iallefall jeg mye mer ute med min hund i tilegg til små økter med sitt/ligg og andre typiske hverdagslydighet ting. Men hva som er for mye eller for lite er jo litt individavhengig også. Jeg var vell ute og gikk 4-5 runder om dagen ikke så lange riktig nok, kanskje en liten km, hvor vi tok den tiden vi trengte til utforskning, snusing, hilsing osv. Jeg hadde også hest da så vi brukte noen timer i stallen pr dag hvor valpen fikk være løs på gården mesteparten av tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Viss det er alt dere gjør så var iallefall jeg mye mer ute med min hund i tilegg til små økter med sitt/ligg og andre typiske hverdagslydighet ting. Men hva som er for mye eller for lite er jo litt individavhengig også. Jeg var vell ute og gikk 4-5 runder om dagen ikke så lange riktig nok, kanskje en liten km, hvor vi tok den tiden vi trengte til utforskning, snusing, hilsing osv. Jeg hadde også hest da så vi brukte noen timer i stallen pr dag hvor valpen fikk være løs på gården mesteparten av tiden.

Ok, kanskje jeg uttalte meg klønete...jeg tenkte kun å spørre om MENTAL trening altså...ikke ellers.

Vi er ute minst to ganger i timen når hun er våken pga. at hun er så liten og tisser ofte. Flere av disse turene er på 15 min. Ellers gidder jeg ikke ta lengre turer med henne hver gang hun må på do, da hadde jeg ikke gjort annet, hehe.

Mente kun dette med mentaltrening...altså ´´sitt´´, ´´ligg´´, få henne til å bryne seg på noe osv.... Hvor mye sånt trenger egentlig en valp på 9 uker og høres det jeg gjør som en OK dose? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mentalstimuli og utfordring kan jo fint kombineres med fysisk utfoldelse :) Rusle i valpens tempo til f.eks butikken eller annet egnet sted, sitt en liten stund å se på livet, evt lek litt kanskje, og så rusle hjem igjen. Da blir det masse inntrykk i valpehjernen og fin miljøtrening i samme slengen som en liten tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den mentale stimulien for min valp de første ukene var som regel på turene. Jeg lekte inn småtrening også, men ellers var turer i nabolaget nok. Lære å kjøre bil, se på alle folkene som går forbi, treffe noen hunder, lære seg luktene i nabolaget, se på alle bilene som kjører forbi, alle folkene som går inn og ut av butikken... slike ting var nok til at han sloknet i flere timer etter en 15-minutters runde ute. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den mentale stimulien for min valp de første ukene var som regel på turene. Jeg lekte inn småtrening også, men ellers var turer i nabolaget nok. Lære å kjøre bil, se på alle folkene som går forbi, treffe noen hunder, lære seg luktene i nabolaget, se på alle bilene som kjører forbi, alle folkene som går inn og ut av butikken... slike ting var nok til at han sloknet i flere timer etter en 15-minutters runde ute.

Skjønner...det gjør vi nok av ja...nabolaget utforskes maange ganger om dagen. Hun vil helst bare sitte inni en busk rett ved inngangen...tror kattene har tisset mye der. Men det går jo ikke an å bare stå der så jeg tar henne med litt lengre bort for å gå en lengre tur enn de 3 metrene frem til busken, hehe. Hun er veldig nysgjerrig på folk og andre hunder og løper gjerne etter de om hun kan.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...