Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har netopp fått meg ny mobil. Sony experia Go. Jeg har Enmondo på den og syns det var et flott program. MEN jeg plages med at Gps ikke virker alltid. Jeg har brukt den flere ganger før, men iblant finner den ikke satelitten. Jeg skrur den på og det står: søker sattelitter. Og ingenting skjer. Har ventet leeeeenge uten hell. Andre ganger virker den og det står gps ok.

Hvorfor finner den ikke satelitten? Noe jeg kan gjøre? eller er telf dårlig?

Guest Kåre Lise
Skrevet

Kan det være overskyet, innendørs, mellom høye bygninger, trær, i bil e.l.?

Det er tidligere erfaring med håndholdte GPS'er uten særlig gode mottakere. De må være under åpen himmel.

Skrevet

Ja har vært ute under åpen himmel. Ene dagen den ikke virket var det helt knallblå himmel uten en eneste sky og vi gikk over noen jorder. Da den virket en annen dag gikk vi inni en skog. Så tror ikke det har noe å si ut ifra hva jeg selv har erfart.. Uansett kjipt å skal ut å trene og ikke få det registrert!

Samboer sin gps virker hver gang. Han sier at jeg sikkert har en dårlig telefon.. :/

Guest Kåre Lise
Skrevet
Samboer sin gps virker hver gang. Han sier at jeg sikkert har en dårlig telefon.. :/

Kan virke sånn ja..

Skrevet

Jeg har alltid slitt med og få signal når jeg bruker run keeper, på endomondo derimot har jeg stort sett alltid signal, men kan noen ganger slite med signalet viss været er dårlig, type tungt skylag og snø/regn. Bortsett fra det har jeg ikke merket noen forskjell på de 3 tlf jeg har brukt den på, 2 htc og en samsung. Det kan jo rett og slett være feil på tlf? Hva skjer om du prøver andre programmer som er avhengig av gps? Google maps eller run keeper feks.

Guest Kåre Lise
Skrevet
Men hvordan vite hvilke telefoner som har god gps da?

Godt spm, lese tester? Finn ut om andre erfarer at GPS er sånn på din Experia, kan jo være den ikke skal være sånn.. Funker den ikke under åpen blå himmel burde du kunne klage.

Skrevet

Ja har lest mye om den før jeg kjøpte den. Men så ikke spesifikkt etter gps meninger, da jeg trodde at det skulle funke når det stod at telf hadde gps. Står som hovedpunkt på telfon annonsen:

Brukervennlig navigering med innebygget GPS

Telefonen har innebygget GPS som hjelper deg på din vei. Her kan du sette opp rutene dine før du reiser for å lettere kunne navigere når du skal på reise.

Og den har samme type gps som feks Iphone 5 A- gps

Men skal teste den mer ut, med andre programmer, og så evnt klage.

Skrevet

Jeg har hatt med meg en sånn sammen med håndholdt gps (garmin) og egen tlf (Nokia) for å plotte koordinater når jeg legger ut egne Geocacher. Experiaen bruker veldig lang tid på å lese seg inn og oppdatere seg i forhold til de to andre.. Men du kan jo klage og se hva du kan få utav det :)

Skrevet
Men hvordan vite hvilke telefoner som har god gps da?

Viss det er åpent område og den ikke finner den og samboeren din sin gjør det ville jeg prøvd å klage.

Du kan prøve å lese tester på f.eks amobil.no og mobilsiden.dk

Det er noen nyere mobiler som har dobbelt GPS-system, de er så nøyakig at du senere omtrent kan se hvilken side av veien du løp på, de er koblet opp mot både de amerikanske og russiske satelitter (Glonass). Jeg har hatt dette doble systemt på Samsung Galaxy S3 (den var den første på markedet som kom med dette) og min nåværenede Sony Xperia V, jeg vet ikke hvor utbredt dette er, men det var virkelig stor forskjell på Galaxy S2 sokkm ikke hadde dette og Galaxy S3 som har Glonass. Endomondo fungerer kjempegodt med dette, går automatisk på pause når du stopper, veldig nøyaktig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...