Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en shibagutt som bikket åtte år i desember, og som jeg har litt lyst til å stille som veteran kanskje en gang i framtiden, men siden jeg ikke har hatt veteranhund tidligere er jeg litt usikker på hvordan dette gjøres.

Melder jeg han bare på i veteranklasse? Hvis han gjør det ok der (blir best), havner han da i konkurranse for å bli beste veteran? Kan en veteran få CK/Cert?

På forhånd tusen takk for svar :)

  • Like 1
Skrevet

Melde på i veteran ja. Hvis han får exc går han videre til konkurranse klassen (det gjør han også med very good om det er færre enn 4 med exc). Får han CK (kan ikke tildeles VG-hunder) går han videre til beste hannhunds-klassen. Han konkurrerer da om cert (hvis han ikke er champion fra før), men ikke CACIB. Får han "bare" exc, men ikke CK er han ferdig i rasebedømmelsen, men er kvalifisert til å delta om beste veteran videre. Blir han beste veteran i rasen går han videre til finalen sammen med de andre rasenes beste veteraner.

Lykke til :)

Skrevet

Meld på i veteranklasse så sant du ikke er ute etter CACIB :).

Han kan konkurrere om cert om han ikke allerede er N UCH, og vinner han sin klasse med CK er han med i beste hannhundklasse på lik linje med alle andre med CK. Han kan selvsagt også bli BIR - da blir han både BIR og BIR-veteran. Blir han ikke BIR, skal han konkurrere med beste veterantispe om å bli BIR/BIM-veteran. Vinneren her går til BIS-veteranfinalen (og er det bare han som veteran blir det ingen konkurranse om BIR-veteran - da er han kvalifisert ved å få en excellent).

Skrevet
Jeg har en shibagutt som bikket åtte år i desember, og som jeg har litt lyst til å stille som veteran kanskje en gang i framtiden, men siden jeg ikke har hatt veteranhund tidligere er jeg litt usikker på hvordan dette gjøres.

Melder jeg han bare på i veteranklasse? Hvis han gjør det ok der (blir best), havner han da i konkurranse for å bli beste veteran? Kan en veteran få CK/Cert?

På forhånd tusen takk for svar :)

Han meldes bare på i veteranklasse ja. Om man får excellent i eller blå i bedømningen så går han jo videre til konkurranseklassen, der han må bli nr 1 for å gå videre, og er det en veterantispe som har fått samme så konkurrer han mot denne tilslutt, og den beste av dem går videre.

Altså trenger han bare excellent for å gå i storringen. Han kan få CK og cert, men ikke cacib.

Skrevet

Takk for svar alle sammen :)

Så da forstår jeg det som at veteranklassen fungerer som de andre klassene, og han kan komme til å konkurrere i BHK hvis han får CK, men han ikke kan få Cacib (ikke noe fare, det får han nok ikke uansett :lol: ). Og han i tillegg konkurrerer om å bli beste veteran hvis han vinner veteranklassen med excellent.

  • Like 1
Skrevet
Pssst, det heter ikke BIR-veteran, men Beste Veteran ;)

*måtte bare, ikke slå meg...*

Jeg har også alltid kalt det det, men siden mange da misforstår og tror det betyr BIS-veteran, så sier jeg BIR-veteran, jeg :).

Skrevet

Det står som regel BIR veteran på sløyfene man får, ja. Men der det "syndes" mest er at man kaller det BIS-veteran selv om det er en to-dagers utstilling. Da blir det jo egentlig to BIS-veteraner (lørdagen og søndagens vinner - og de konkurrerer ikke mot hverandre), og det er jo eg. litt teit. Men jeg kommer likevel å kalle det BIS-veteran, jeg - selv om halve utstillingen ikke engang er ferdig... :-) Og det ER kos å stille veteraner, synes jeg. Har stilt massevis av ganger med flere hunder - og veteraner får en litt ekstra "nåmmin"faktor av både tilskuere og dommere. Jeg synes det er FLOTT å både se og ha velholdte veteraner - hunder som blir tatt vare på selv når alle evt. titler er i "boks" og nyhetens verdi er blitt borte. Vise at de lever fremdeles og har det bra, liksom. Pluss at jeg synes det er et positivt trekk at hunder holder seg lenge og ikke forfaller etter første valpekull, liksom.. Fun fact - De to mestvinnende beardishannene i fjor var forresten veteraner.. Litt trist at ingen oppdr. greier å få fram hunder som kan slå disse gamlingene, men, men.. (Vinneren var min Moby som ble 11 i Januar i år) Susanne

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...