Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kjøpte nylig en nomesele som forhåpentligvis passer storpuddelen min, Linda. Jeg har aldri trent opp bikkjene som tidligere har trukket meg på noe vis. Det har liksom vært sånn tidligere at man bare spente for bikkjene og lot dem løpe, men Linda er mest sannsynligvis ikke sterk nok til det, og hun skjønner nok ikke prinsippet med å dra selv om hun er ganske ivrig på tur.

Men per dags dato, så har Linda dårlig kondis fordi jeg har vært satt ut av spill. Er det noen som har forslag til hvordan jeg kan trene opp styrken og kondisen hennes?

Hun er 17 kilo tung og centimeter høy hvis det har noe å si. Hun har en svært dårlig løpestil, og det har liksom vært min største bekymring, i forhold til at hun kan feilbelaste kroppen sin med løpestilen.


Linda er forresten en som løper til hun blir sliten, også går hun rolig resten av turen.

Skrevet

Litt lett kjettingtrekking kan jo være et greit sted å starte kanskje? La henne trekke 2-3 kg kjetting når dere går på tur. Da blir hun vant til å trekke litt og må legge seg litt i selen for å komme framover.

  • Like 1
Skrevet

Husk å ha henne i bånd når du starter opp, sånn at hun ikke freaker helt ut av dette som henger bak og stikker til skogs i ren og skjær frykt da :). Jeg skulle forsøke pulk på en hund jeg hadde for mange år siden. Hun syntes dette som hang fast bak henne og bråka var noe forferdelig styggedom i starten, og forsøkte å flykte, men jeg bare holdt henne fast og gikk avgårde med henne, og etter noen hundre meter var det liksom glemt :). Det endte faktisk med at jeg kunne sitte i pulken mens hun trakk :).

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...