Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kjøpte nylig en nomesele som forhåpentligvis passer storpuddelen min, Linda. Jeg har aldri trent opp bikkjene som tidligere har trukket meg på noe vis. Det har liksom vært sånn tidligere at man bare spente for bikkjene og lot dem løpe, men Linda er mest sannsynligvis ikke sterk nok til det, og hun skjønner nok ikke prinsippet med å dra selv om hun er ganske ivrig på tur.

Men per dags dato, så har Linda dårlig kondis fordi jeg har vært satt ut av spill. Er det noen som har forslag til hvordan jeg kan trene opp styrken og kondisen hennes?

Hun er 17 kilo tung og centimeter høy hvis det har noe å si. Hun har en svært dårlig løpestil, og det har liksom vært min største bekymring, i forhold til at hun kan feilbelaste kroppen sin med løpestilen.


Linda er forresten en som løper til hun blir sliten, også går hun rolig resten av turen.

Skrevet

Litt lett kjettingtrekking kan jo være et greit sted å starte kanskje? La henne trekke 2-3 kg kjetting når dere går på tur. Da blir hun vant til å trekke litt og må legge seg litt i selen for å komme framover.

  • Like 1
Skrevet

Husk å ha henne i bånd når du starter opp, sånn at hun ikke freaker helt ut av dette som henger bak og stikker til skogs i ren og skjær frykt da :). Jeg skulle forsøke pulk på en hund jeg hadde for mange år siden. Hun syntes dette som hang fast bak henne og bråka var noe forferdelig styggedom i starten, og forsøkte å flykte, men jeg bare holdt henne fast og gikk avgårde med henne, og etter noen hundre meter var det liksom glemt :). Det endte faktisk med at jeg kunne sitte i pulken mens hun trakk :).

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...