Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund fra Peru


blafra
 Share

Recommended Posts

Har en svoger som bor i Peru og vil ha med seg en hund hjem til Norge. Noen som vet om hunder fra Peru må være i karantene? Vet at dette ikke er et listeført tredjeland men vet ikke annet enn dette.

Det gjelder en familiehund ikke gatehund. Jeg har egentlig anbefalt ham å ikke ta hunden med da den er gammel og flyturen er lang. Uten at jeg et hvor dyrt dette blir. Gjettet på det blir dyrt hvis hunden skal i karantene

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en svoger som bor i Peru og vil ha med seg en hund hjem til Norge. Noen som vet om hunder fra Peru må være i karantene? Vet at dette ikke er et listeført tredjeland men vet ikke annet enn dette.

Det gjelder en familiehund ikke gatehund. Jeg har egentlig anbefalt ham å ikke ta hunden med da den er gammel og flyturen er lang. Uten at jeg et hvor dyrt dette blir. Gjettet på det blir dyrt hvis hunden skal i karantene

Karantene er avskaffet, nå gjelder samme regler som til resten av EU + markkuren.

Så i forhold til rabies (som karanten var) så må hunden vaksineres, vente 30 dager, ta blodprøve for å måle antistoff nivå. Dersom dette er tilstrekkelig (over 0,5 IE/ml) så kan hunden reise til Norge 90 dager etter dette.

Alle regler ang. reisedokumenter, ormekurer, chip krav osv kan du lese her:

http://mattilsynet.no/import_eksport/reise_med_dyr/hund_katt_og_ilder/alle_andre/reise_med_hund_fra_land_som_er_utenfor_eu_e_s_og_som_ikke_er_listef_rte__inkludert_svalbard_og_jan_mayen__97134

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ihvertfall at det ikke var noe problem å føre inn hund fra Mexico til Norge. Da sendte vi bare inne søknad, da det var påbud om karantene som vi ønsket å unngå. Muligheten vår var nemlig å ha hunden 6mnd i USA for deretter å reise direkte.

Dermed åpnet de for "fri" import fra Mexico, altså slapp vi karantene osv. Kun rabies og en haug andre vaksiner måtte taes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...