Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her på sonen som kan og forstår nederlandsk til et punkt hvor de er komfortable med å formulere et brev, og (forhåpentligvis) lese en respons på dette brevet?

Skrevet

Sikker på at de ikke kan engelsk?

Jeg har endel kontakt med nederlanske oppdrettere og har enda ikke møtt noen som ikke har svart meg på engelsk :)

Skrevet

Google translate (har kun prøvd andre veien, nederlandsk til engelsk) gjør en, synes jeg, for dårlig jobb.

JeanetteH: Ja, dette er en person jeg har hatt prøvd å ta en del kontakt med, men det nytter rett og ikke. Later ikke til at h*n forstår meg, og jeg forstår lite av svarene jeg får (nederlandsk, som logisk nok har lite med det jeg skriver å gjøre, siden det ikke forstås).

Skrevet
Google translate (har kun prøvd andre veien, nederlandsk til engelsk) gjør en, synes jeg, for dårlig jobb.

JeanetteH: Ja, dette er en person jeg har hatt prøvd å ta en del kontakt med, men det nytter rett og ikke. Later ikke til at h*n forstår meg, og jeg forstår lite av svarene jeg får (nederlandsk, som logisk nok har lite med det jeg skriver å gjøre, siden det ikke forstås).

Ja da er det litt værre.

Det jeg gjor når jeg "snakket" med noen finske som ikke kunne engelsk var å sende først en mail via google translate om det var greit at jeg skrev om de hadde noen som kunne oversette for de som du kunne sende mailen via.

Det funket for meg :)

Evt prøve Stabby forum på FB? Sikkert noen nederlendere som kan hjelpe deg der :)

Skrevet

Jeg er medlem i flere nederlandske forum (stabyforum og jaktforum) og i begge skriver jeg engelsk og får svar tilbake på engelsk. Nederlendere generelt er dyktige i språk, men ingen regel uten unntak.

Jeg forstår ikke bæret av språket selv og når jeg har fått invitasjoner til "fokkersdag" osv der nede så sliter jeg med å skjønne ordlyden. For de sender den ikke ut på engelsk til oss utlendinger.

Skrevet
Jeg er medlem i flere nederlandske forum (stabyforum og jaktforum) og i begge skriver jeg engelsk og får svar tilbake på engelsk. Nederlendere generelt er dyktige i språk, men ingen regel uten unntak.

Jeg forstår ikke bæret av språket selv og når jeg har fått invitasjoner til "fokkersdag" osv der nede så sliter jeg med å skjønne ordlyden. For de sender den ikke ut på engelsk til oss utlendinger.

Fokkersdag = oppdretter dag

Skrevet
Fokkersdag = oppdretter dag

:lol: Det var jo også en måte å si det på!

Lykke til Jankaa!

(Og har du vært hos doktoren med armen Castella? *se strengt på*)

  • Like 2
Skrevet

Jeg kjenner to nederlendere som er VELDIG gode i engelsk - i verste fall kan du legge meg til på Skype og så kan jeg oversette til engelsk og sende til dem om du ikke får tilstrekkelig hjelp fra Castella, bare send meg PM her om du trenger :) .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...