Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ok, jeg trenger ordentlige kilder.

Avkreftelse/bekreftelse på forskjell i resultat ved å HD/AD røntge tidlig(12 mnd)/sent (18 mnd+), hvor finner jeg mer informasjon?

Skrevet

Har det ikke vært masse diskusjoner om det her tidligere?

Mener å huske at om man røngter ved 12 mnd og det er bra resultat, så er det liten sjans for at det blir verre ved 18 mnd. Men røngter du tidlig og får dårlig resultat, så kan det stramme seg noe til når hunden er ferdig utvokst.

Skrevet
Har det ikke vært masse diskusjoner om det her tidligere?

Mener å huske at om man røngter ved 12 mnd og det er bra resultat, så er det liten sjans for at det blir verre ved 18 mnd. Men røngter du tidlig og får dårlig resultat, så kan det stramme seg noe til når hunden er ferdig utvokst.

Jo, jeg mener å ha lest en hel del tråder om det før, men finner per søk ikke noen. Mulig søkeevnene mine er ikke-eksisterende, men fant null, zip og nada.

Skrevet

Jeg vil nå si at det kommer mye ann på rasen og individet. Ene rottisen min, en stor gutt, røntget jeg førstegang når han var 13 mnd. Da var han ikke i nærheten av ferdig utviklet. Røntget på nytt når han var 23 mnd, og da var han mye mer ferdig.

Hund nummer, også en hannhund, røntget jeg første gang når han var 18-19 mnd. og da var han ferdig utviklet...

Skrevet

Jeg har ingen referanse, men på begynnelsen av 1990-tallet ble det gjort et prosjektarbeid ved NVH i regi av en student, hvor X antall bernere ble røntget ved 12 og 18 måneders alder. Det var ikke hysterisk mange hunder med i prosjektet, så en kan selvfølgelig diskutere hvor vitenskapelig gyldig funnene er. Men det var mange nok til at det førte til endringer hos både NKK og raseklubben.

Det en fant da, var at hoftene kunne bli bedre om en ventet et halvt år - at slark og slapphet fikk strammet seg. Men da snakker en om kanskje en grads forskjell - ikke fra E til A.

På albuene var det derimot en tendens til motsatt vei, at de kunne ha fått noe forkalkninger eller blitt noe forverret på de seks månedene - og det ble jo da selvfølgelig også satt spørsmålstegn om det har å gjøre med at tunge hunder legger mye belastning på framparten. Vil alle store hunder ha noe i fronten når de har blitt opp i årene?

Etter dette (og selvfølgelig annet granskningsarbeid) ble røntgenalder for berner satt ned fra 18 til 12 måneder, og det gjelder også en god del andre raser som fra før av måtte vente til 18 måneders alder.

Det har ført til at noen berneroppdrettere insisterer på å røntge hunden sin to ganger - albuene når de er et år, og hoftene et halvt år etterpå.

Så kan jeg jo legge til at vi eide en av de bernerne som var med på prosjektet, og hun hadde 4xA både ved 12 og ved 18 måneders alder.

Eldstetispa mi er stor og tung, og har trengt tid på å bli ferdig - men hun ble da avlest med 4xA 13 måneder gammel lell.

Men det er klart - jeg vet om en håndfull bernere som har blitt avlest med C på hoftene som ettåring, og fått en fridiagnose senere. Men jeg vet også om de som har hatt C som ettåring, og ved omrøntgen et år senere har økt til D. Og jeg vet om de som har hatt C på flere røntgenfotograferinger over flere år uten å bli verken bedre eller verre.

Nå ble du mye klokere, tenker jeg! :D

Edit: Men det jeg skulle si, er at om det forskningsprosjektet ved NVH er interessant, går det sikkert an å kontakte de og få rapporten, den finnes sikkert i et bibliotek.

Det ble skrevet om det i raseklubbens medlemsblad og jubileumsberetning, men det ligger ikke online.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...